Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fiat Cinquecento 900, gaźnik BEN-GAZ , wolne obroty nie chodzą

04 Lut 2013 16:06 2136 1
 • Poziom 2  
  Witam,

  Jestem posiadaczem znanego wszystkim Fiata Cinquecento 900 z gaźnikiem. Typ silnika to ben-gaz z 93r.

  Mój problem wygląda następująco: Od 2 dni nie działają mi wolne obroty na gazie. Jeśli tylko puszcze ssanie to obroty spadają wręcz natychmiast i silnik gaśnie. Sprawa wygląda tak, że miałem takie problemy, że cienias chodził dobrze dobrze, a po jakimś czasie obroty były niższe niż 1000. Dosłownie utrzymywały się w granicy 500 ale samochód nie gasł lecz trzęsło nim jak starym Dieslem :) Problem rozwiązywałem w ten sposób, że zmieniałem położenie śrubki mieszalnika (która znajduje się po prawej stronie pod maską dość głęboko), to była tzw. moja regulacja wolnych obrotów. Teraz gdy śrubka mieszalnika znajduje się w pewnym miejscu to samochód odpala na gazie i chodzi przy wyjętym ssaniu, ale zaraz gdy puszcze ssanie to gaśnie.


  Na benzynie wolne obroty chodzą tak jak powinny nie ma żadnego problemu.
  Teraz moje pytanie: co może być przyczyną tego że samochód nie pozwala już mi się "regulować" w ten sposób jak robiłem to kiedyś?


  Następny problem to piszczący pasek alternatora(nie mam obecnie dostępu do kanału ale w najbliższym czasie zamierzam go naciągnąć lub wymienić). Czy może mieć on wpływ na to jak chodzą obroty na gazie?

  Kolejnym śmiesznym problemem jest fakt, iż od jakiegoś już czasu raz po raz rozrusznik kreci gdy przekręcę kluczyk, a raz jest całkowita cisza i wtedy muszę dosłownie poruszać się w samochodzie i od razu rozrusznik zaczyna kręcić ale dziwnie klekotać co najmniej jakby miał jakiś opór.


  Jestem całkowicie początkującym kierowcą. Nie znam się na tych problemach, które mogą przyswoić wam kupę śmiechu z mojej osoby. Postarałem się w możliwie jak najbardziej prosty sposób opisać te wszystkie objawy.


  Liczę że dowiem się:

  1.Co jest z wolnymi obrotami na gazie?
  2.Czy pasek alternatora może mieć wpływ na płynność obrotów na gazie?
  3.Dlaczego rozrusznik kreci wtedy jak "poruszam się jak głupek do przodu i do tyłu siedząc w cieniasie" a czasem bez tego poruszania ?
 • Poziom 18  
  1. Wolne obroty na gazie - sprawdź/wymień filterek gazu, jeżeli nie był wymieniany, koszt 10 złotych, skoro nie gaśnie na wolnych obrotach na benzynie. 2. Pasek nie wpływa na płynność obrotów na gazie, wpływa na ładowanie. 3. Rozrusznik nie kręci, pewnie szczotki się zawieszają i jak uderzysz w obudowe startera to odpala. ewentualnie może być uszkodzony wirnik rozrusznika.