Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeciąganie częstotliwości kwarcu

14 Lut 2005 17:14 4029 22
  • Poziom 16  
    Witam
    Problem jak w temacie
    Gdzieś miałem tego schemat ale się zawieruszył
    może ktoś mi pomoże
    Kwarc 4Mhz podpięty do układu CD4060 pracuje jako generator i dzielnik częstotliwości
    Potrzebuję podpiąć do tego podwójną diode pojemnościową 2x100pF by przeciągać jego częstotliwość
    Ma ktoś kawałek jakiegos schematu PIOTR
  • Poziom 17  
    Ja to robiłem kiedyś tak. Tylko nie pamietam czy diode podłączałem do nogi nr 10 cz 11. Pokombinuj.

Pozdroofka Piotrek
  • Poziom 16  
    Dzięki za podpowiedż
    Sprawdze to praktycznie
    Temat jest nadal aktualny bo widziałem podłączoną podwójną diodę pojemnosciową do tego układu i wydaje mi się, że przestrajanie będzie w większym zakresie
    Gdzieś na necie to było tylko teraz jak jest potrzebne to jak zwykle się ukrywa Pozdrawiam PIOTR
  • Poziom 17  
    To pewnie widziałeś zrobione to w taki sposób, lecz ja tego nie testowałem.

Pozdroofka Piotrek

Nie wiem jakim cudem poszło dwa razy
  • Poziom 30  
    Wtrącę, że anoda diody "górnej" (na rysunku) powinna być spolaryzowana do masy jakimś dużym oporkiem np. 100k.
  • Spec od GSM
    Oczywiście, druga dioda wisi w powietrzu. Można zrobić tak, że drugą diodę podłączyć równolegle do pierwszej.
  • Poziom 12  
    Ja bym zrobił tak:
    Podwójna dioda (np. BB104) równolegle do kwarcu. Czyli anoda 1 do nóżki 10 układu 4060, anoda 2 do nóżki 11. Oprócz tego obie anody do masy przez jakieś 470k, może mniej lub więcej, nie pamiętam.
    Środkowe wyprowadzenie diody poj. czyli katody przez 100k do regulowanego napięcia. A tak w ogóle to jeżeli chcesz tylko przeciągnąć to lepiej same kondensatory i po problemi. No chyba że ma być raz przeciągnięte, a raz nie. Proponuję policzyć jaki jest podział i jaka ma być fwyj., bo może uda się zasosować jakiś rezonator ceramiczny zamiast kwarcu. One się o wiele bardziej dają przestrajać zewnętrzną pojemnością. Zamiast kwarcu 4MHz dałbym rezonator ceram. 400kHz i zmniejszył podział. Wszystko zależy co ma być na wyjściu.
    Kwarc można również przestrajać wstawiając w szereg jakąś indukcyjność.
  • Poziom 32  
    piotrret napisał:
    Zamiast kwarcu 4MHz dałbym rezonator ceram. 400kHz i zmniejszył podział.

Wszystko zależy jak ma być stabilność generatora. Rezonator ceramiczny jest bardzo wrażliwy na napięcie zasilające i temperaturę. Stabilność takiego generatora byłaby problematyczna. Dla przestrajania diodą pojemnościową należy zapewnić bardzo dobrze filtrowane napięcie które przyłożone jest do diody, aby nie wystąpiło zjawisko modulacji częstotliwości generatora.
  • Poziom 34  
    Może czegoś nie doczytałem, wtedy sorki, ale dlaczego diody pojemnościowe, a nie po prostu trymer?
  • Poziom 27  
    Przestrajajac napieciowo mozna uzyskac wieksza stabilnosc niz stosujac trymer.
  • Poziom 16  
    Witam
    cały problem powstał w wyniku uzyskania przestrajania częstotliwości 125khz w jak najszerszym zakresie
    Stosując kwarc 4Mhz i dzieląc go przez 32 w układzie CD4060 uzyskujemy 125Khz
    Częstotliwość ta jest potrzebna jako odniesienie do syntezy
    Drugi sygnał przychodzi z VCO i po podziale też daje 125Khz

Porównuje w układzie CD4046 i wszystko Ok
    Chciałem tylko przeciągnąc kwarc by miec możliwość przestrajania chociaż w małym zakresie F nadajnika ok 87,7Mhz
    Tak to wygląda od kuchni
    Proszę o jakieś sugestie
    PIOTR
  • Poziom 34  
    Sróbujmy podliczyć:
    Chcesz mieć 87.7MHz +/- cośtam. Komparator fazy pracuje na 125kHz. Częstotliwość VCO dzielisz więc przez 701.6, czyli przez 701 albo przez 702. Dzieląc przez 701 masz 87.625MHz, a dzieląc przez 702 masz 87.75MHz. Przez 702 jest bliżej. Różnica wynosi +0.057%. Czyli kwarc musisz podciągnąć o 0.057/125*32 = 0.015%, jeśli czegoś nie pokręciłem.
    Czy da się podciągnąć rezonator kwarcowy o 0.015% ?
  • Poziom 32  
    Twoje wyliczenia nie są prawidłowe. Kwarc trzeba przeciągnąć dokładnie o tę samą wartość procentową która wynika z różnicy 87.75 - 87,7 czyli o 0,057%. Można to wyliczyć inaczej. Częstotliwość 87,75 jest o 21,937 razy większa od częstotliwości odniesienia 4MHz w związku z czym przestrojenie o 87,75-87,7=0,05MHz=50000Hz wymaga przestrojenia kwarcu odniesienia o 50000/21,9375=2279,2Hz co stanowi wyżej wymienione 0,057%. Czy kwarc 4MHz da się przeciągnąć o taką wartość? Z moich doświadczeń wynika, że jest to raczej nierealne, a nawet jeśli się uda to praca może być niestabilna. Na pewno uda się przeciągnąć go o mniejszą wartość, ale możesz spróbować czy da się osiągnąć te ponad 2kHz.
  • Poziom 34  
    Czyli jeszcze gorzej, Piotr.
    Przy tej okazji, mam niedrogo 3,2MHz. Jest dość nietypowy.
  • Poziom 32  
    Tak, 3,2MHz może być niezłym rozwiązaniem. Krok przestrajania wyniesie wtedy 100kHz co jest standardowym rastrem na UKF-ie i w niewielkim zakresie może być przeciągany, a co za tym idzie będzie możliwość niewielkiego przestrajania wokół częstotliwości 87,7 MHz. Ten kwarc nie jest tak nietypowy, jakby się wydawało. Można bez problemu go kupić.
  • Poziom 16  
    Witam
    Jak widzę to wiadomości mi jeszcze brakuje z tej dziedziny
    Osiągnięta częstotliwość VCO nie była założeniem sama w sobie było to raczej podyktowane dostpnymi elementami i cały czas podlega modernizacji
    Jeżeli uda mi się upolować kwarc 3,2 lub 6,4Mhz postaram się o przestrajanie w całym zakresie ukf
    A jak na razie to stoję i czekam na wspomniany element
    PIOTR
  • Poziom 34  
    PIOTR111 napisał:
    ... postaram się o przestrajanie w całym zakresie ukf ...

Z krokiem 100kHz potrzebny będzie licznik co najmniej 12 bitowy (145152 na mono ma tylko 10 bitów).
  • Poziom 32  
    Ale można użyć jakąś syntezę z serii LMX i wtedy nie będzie problemów z podziałem. Jednak z tego co zrozumiałem z postów to synteza ma być zbudowana na "piechotę", czy tak?
  • Poziom 34  
    Sorki, to ja namieszałem. Z Piotrem o 145152 rozmawialiśmy w innej nitce i z rozpędu się pomyliłem.
  • Poziom 16  
    Witam
    Panowie jeżeli macie jakieś doświadczenia z układami syntezy to proszę o bliższe rozwiązania
    Ja buduję wszystko na piechotę bo takie są realia i nie zawsze można dostać to co by się chciało
    jak dotychczas urabiałem starego CD4046 i działa to bez problemu
    Oczywiście cały układ się rozrasta ale jak się nie ma tego co się lubi , to się lubi to co się ma
    Teraz dorwałem układ Cd4059 i mam zamiar na tym powalczyć
    Tylko te kwarce mnie trzymają
    PIOTR
  • Poziom 34  
    Potrzymają i puszczą ;)
    4059, ładnie, troszkę on kosztuje, tego nie damy Ci zmarnować, tylko zdecyduj konkretnie od czego chcesz zacząć. Jeśli od syntezera do nadajnika FM, to skoro jest to CD (bo są też 74...), musisz mieć preskaler, gdyż CD4059 przy 15V zasilania obsłuży tylko do 10MHz.
    Czy masz już U664?
    Odniesienie zrobisz na 4060 z kwarcem 3.2MHz, komparatory fazy masz w 4046. Potrzebne jest Ci już tylko coś, co podzieli 108MHz dla pewności co najmniej przez 12. Albo jeszcze lepiej, bo przecież raczej nie musisz zasilać syntezy aż z 15V.

P.S. Piotr, wypisuj pełne symbole elementów.