Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMEGA128 - Oznaczenie na obudowie - prośba o rozkodowanie

04 Lut 2013 16:33 1983 8
  • Poziom 12  
    Witam!

Panowie, możecie pomóc w rozkodowaniu oznaczeń na obudowie procesorka ATMEGA128A w obudowie TQFP64?

Napisy na stronie "top":

ATMEGA128A
    AU 1049

Chodzi o "1049" - jak się domyślam to kolejno rok i tydzień produkcji - a może się mylę?

Napisy od spodu obudowy, są 4 wiersze np:
    6K1212
    355P1M
    4-P -> doszedłem, że to kraj pochodzenia
    0624 e3

Ogólnie problem w tym, że w ostatniej partii kupionych procków ATMEGA128A-AU miałem na tray'u kości z 2 serii produkcyjnych (z roku 2010 i 2012). Oba rodzaje funkcjonalnie działają bez zarzutu. Problem jest w tym, że kości partii z roku 2012 mają ok 12mA większy pobór niż z partii roku 2010.

Urządzenie jest przenośne, zasilanie bateryjką, dlatego to dla mnie ważne.

P.S. Testowane na ok 30 kościach obu rodzajów...

Próbowałem znaleźć info o kodowaniu na stronie atmela ale nic tam konkretnego nie znalazłem...

Pozdrawiam!
    Sławek
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Takich cudów to nie ma, albo te pozostałe kości to nie ATMega128A, tylko ATMega128, albo masz jakiegoś babola w programie, czy sprzęcie. Jeśli to są oryginalne tacki to na 100% Atmel nie mieszałby dwóch serii produkcyjnych, różniących się w dodatku o 2 lata! A jeśli to wesoła twórczość dystrybutora u którego kupiłeś to najprościej zadzwonić z pytaniem do niego.
    BTW, te 12 mA to zgodnie ze specyfikacją dla stanu procesora? Porównywałeś prądy z deklarowanymi w nocie?
  • Poziom 12  
    Na obu jest wyraźny grawer ATMEGA128A AU, nie ma mowy o jakiejkolwiek pomyłce, bo jak pisałem wcześniej, problem nie dotyczy pojedynczych sztuk, tylko odebranej z montażu całej serii urządzeń (łącznie 220szt). Wszystkie urządzenia z prockami z opisem "1049" mają ok 12mA +-1mA mniejszy pobór niż urządzeń z prockami z opisem 1224.
    //--------------------------
    Prądy dla "1049" są porównywalne jak w nocie. Są nieco większe, ale to z pewnością w wyniku pracy większości peryferiów ...
    Kość "1224" jest z innej fabryki, obudowa lekko lśniąca.
    Pytanie, o próbę rozkodowania opisów skierowałem z zamysłem - czego mam w przyszłości unikać (czytaj - nie kupować).
    Oczywiście od dostawcy dowiedziałem się, że zamówienie skomplementowano ze stanów magazynowych i uzupełnienia sprzed kilku dni. Stąd te 2 gatunki :)
    W sumie nie zastrzegałem aby procki były z 1 serii, bo jaki to miałoby sens :)

Pozdrawiam!
    Sławek
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    To napisz do Atmela. Jak im opiszesz problem i podasz te oznaczenia to z pewnością dojdą co jest nie tak, lub ci napiszą, że coś jest nie tak - np. dana seria to podróbki.
  • Poziom 12  
    Napisałem - jak radziłeś...
    Zobaczymy co odpiszą.

P.S. Spotkałeś się z podróbkami Atmela?
    Sprawa mnie dziwi, bo od kilku lat stosuję te procki i zawsze parametry miały powtarzalne.

Pozdrawiam!
    Sławek
  • Poziom 22  
    1234 - taki zapis w przypadku daty często wygląda tak:
    1 - dzień tygodnia
    23 - tydzień roku
    4 - rok
    Inne dziwne cyfry i oznaczenia często pokrywają się z wersją "Datasheet Revision History" by móc dobrać odpowiednią dokumentację do "tego samego układu".
  • Poziom 12  
    Po licznej korespondencji z supportem technicznym Atmela, ostateczne mnie poinformowali, że kości ATMEGA128A z opisem z tyłu obudowy "6K1212" jest faktycznie ATMEGĄ128L :). Zresztą poniżej zamieszczam ostatni wątek z maila...

//------------------
    Hi Slawomir,

Based on the pictures you've sent, the IC with lot number 6K1212 is not
    Mega128A --> it is Mega128L. Therefore Mega128L will have a higher active
    current than Mega128A.

Best Regards,
    Ineyaa N
    Atmel Technical Support Team
    //------------------

Na moje pytanie odnośnie źródeł wadliwego opisu na obudowie, Atmel jeszcze nie odpowiedział.

Załączam fotkę kości ATMEGA128 - Oznaczenie na obudowie - prośba o rozkodowanie do porównania.

Kończąc temat mam nadzieję, że nie traficie na podobny problem i Wasze kości będą zgodne z opisem na nich ...
  • Poziom 20  
    Na podstawie tych informacji domagaj się wymiany u dystrybutora. Kości ogólnie wizualnie dość znacząco się różnią.
  • Poziom 12  
    Tak, już jestem po kontakcie z handlowcem.
    Sami zaproponowali wymianę.

Szkoda tylko czasu firmy monterskiej i mój na testy i dochodzenie przyczyn.

Pozdrawiam!
    Sławek