Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja.

1996arek 04 Lut 2013 18:58 5661 29
  • Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja.

Witam.
    Chciałbym pokazać Wam moje wykonanie kolorofonu. :D Jest wzorowany na kicie Jabla J-50. Widziałem już publikacje na jego temat więc czemu ja bym nie mógł pokazać swojego. Ameryki nie odkryłem, lecz na czymś trzeba się uczyć.

Płytka wykonana jest przeze mnie termotransferem. Uprzednio obrobiłem wzór z PDF'a w Paint'cie. Zasilacz wykonany na kawałku płytki uniwersalnej. Transformator wyjęty z wraku jakiegoś radia. Pasuje idealnie, bo jest symetryczny i ma uzwojenia po 10V. Zastosowałem tyrystory BT151/600 aby nie padły mi bardzo szybko. Wszystkie elementy były nowe. Moim usprawnieniem jest możliwość wyboru mikrofonu. Można włączyć wewnętrzny w obudowie lub zewnętrzny na 5 metrowym, ekranowanym przewodzie. Służy to do zrobienia dyskoteki przy cichym słuchaniu muzyki :D
    Przewody zabezpieczone koszulkami termoizolacyjnymi, aby się nie stopiły. Wewnątrz jednak nie jest gorąco, żarówki oddają ciepło z przodu.
    Obudowa wykonana z górnej części drewnianej obudowy telewizora. Dół został odbity i przykręcony od nowa. Przód wykonany ze sklejki którą znalazłem jak przeprowadziłem się do innego mieszkania. Otwory wywiercone otwornicą do wiertarki. Z boków pozostawiłem oryginalne uchwyty do noszenia.

Na razie mam żarówki bezbarwne gdyż w moim mieście nie ma kolorowych :cry:

Na pewno pojawią się komentarze w stylu to już było, po co następne. Chcę jednak pokazać swoją wizję urządzenia.

Na koniec trochę zdjęć urządzenia:

Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja. Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja. Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja. Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja. Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja. Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja. Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja. Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja. Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja. Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja. Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja. Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja. Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja.Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja. Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja. Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja. Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja.

Edit. Układ całkowicie odizolowany od sieci. Wykonałem układ wykonawczy na triakach i optotriakach.
    Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja. Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja. Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja.

Filmy
    Link
    Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • #3 04 Lut 2013 19:32
    1996arek
    Poziom 20  

Konrad no wiesz, myślałem o tym ale to przy okazji kiedyś może zmienię. Działa więc nie będę ruszał. 230V jest tylko na gnieździe RCA. Kolorofon stoi na szafie więc nikt go tykał nie będzie.

• Mitronik
  • #6 04 Lut 2013 21:39
    KJ
    Poziom 31  

Nie podoba mi się - brak separacji od sieci czyni urządzenie niebezpiecznym. Pomyśl co będzie jak ktoś wpadnie na pomysł żeby to wpiąć kablem do wyjścia liniowego zamiast podłączać mikrofon. Po drugie przy odłączonym mikrofonie na gnieździe RCA masz fazę. Musze jednak przyznać że obudowa wygląda dobrze. Trzeba jednak uważać na pewną sprawę. Mianowicie do puki żarówki migają nic złego się nie dzieje jednak jeśli np padnie tyrystor i któraś żarówka zacznie cały czas świecić to temperatura znacznie wzrośnie wiem bo miałem kolorofony podobnej konstrukcji na żarówkach 40W.

• #7 04 Lut 2013 21:55
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 04 Lut 2013 22:35
    1996arek
    Poziom 20  

dj-MatyAS napisał:
    To w końcu sam robiłeś, czy kupiłeś Kit'a ? (gwoli informacji - KiT - to zestaw elementów niezbędnych do zmontowania jakiegoś urządzenia).

Nie widać że PCB robiona? Jak miałem napisać przecież to konstrukcja Jabla.
    dj-MatyAS napisał:
    Że niby koszulki termokurczliwe się nie topią?

Te się topią, ale nie czytałeś ze zrozumieniem. Mam koszulki termoizolacyjne.
    dj-MatyAS napisał:
    Wybacz, ale nie wierzę że wnętrze się nie nagrzewa.

Nie jest gorąco.

Dodano po 2 [minuty]:

KJ napisał:
    któraś żarówka zacznie cały czas świecić to temperatura znacznie wzrośnie

Przecież zauważę, że nie mruga.

Niedługo może zrobię układ z triakami. Taki Kolorofon J-50 Układ wykonawczy na triakach _ moja konstrukcja.

• #9 04 Lut 2013 22:55
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 04 Lut 2013 23:00
    1996arek
    Poziom 20  

Rozumiem. Czy ten układ z obrazka będzie dobry? Co radzisz? Dać wentylator? Jeszcze jutro odpalę na dłużej to zobaczę, ale żarówki są ciepłe tylko z przodu w środku nie.

Dodano po 1 [minuty]:

dj-MatyAS napisał:
    Wzorowana na schemacie i rysunku PCB KiT'a J-5o
    Poprawiłem.

• #12 04 Lut 2013 23:14
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 05 Lut 2013 00:02
    traax
    Poziom 20  

Zrobiłem w czasach gimnazjum (9lat temu) ten sam kit, obudowa z desek pilśniowych, żarówki 60W, odbłyśniki z papieru oklejonym folią alu, filtry z kolorowej foli takiej jak na zeszyty, 0 wentylacji, 0 odizolowania 230VAC od sterowania i działa do tej pory bez żadnych modyfikacji, nic sie nie spaliło, i nikogo nie poraziło;p(dobre odizolowanie mikrofonu i potencjometrów), a nie powiem przechodził już pare set godzin, a najdłużej bez wyłaczenia 16h.

• #16 05 Lut 2013 01:42
    c4r0
    Poziom 36  

Co do zasad projektowania na 230V to jest tu wiele rzeczy, do których można się przyczepić. 230V na takim kabelku jak ten od mikrofonu, oraz te koszulki, to tak na prawdę zabezpieczenie chyba tylko dla psychiki konstruktora :) Śruby mocujące za blisko ścieżek, itp, itd. Fajnie, że masz bezpieczniki dla żarówek, ale czy jest też bezpiecznik dla całości? Naklejka z piorunem za to pierwsze klasa ;)

Dlaczego pocynowałeś ścieżkę tą idącą od triaków do góry po prawej stronie drugiego zdjęcia? Jeśli cynujesz po to żeby zwiększyć wytrzymałość prądową ścieżki (lub zmniejszyć jej rezystancję) to tak na prawdę powinieneś wziąć miedziany drut nieizolowany i przylutować go do ścieżki wzdłuż. To dużo lepiej poprawi jej parametry niż sama cyna.

• #18 05 Lut 2013 18:19
    c4r0
    Poziom 36  

Nie napisałem, że dotykają, tylko że są za blisko ;)

• #20 05 Lut 2013 20:40
    1996arek
    Poziom 20  

Film już niedługo. Nie mam kolorowych żarówek więc niewiele widać. Załatwię żarówki to nagram.

Edit. Wreszcie kupiłem żarówki. Dodaję filmy :D w pierwszym poście.

• #21 14 Lis 2018 18:04
    chalupka1980
    Poziom 15  

Chciałbym odkopać temat, by nie zakładać nowego. Chciałbym na tej samej zasadzie, co autor tematu zbudować kolorofon, jednak potrzebny mi troszeczkę większej mocy. W związku z tym mam pytanie -czy zamiast klasycznych żarówek mógłbym zastosować moduły led dużej mocy? Na przykład:
    https://allegro.pl/dioda-led-90w-230v-modul-led-wysokiej-mocy-hit-i7646933705.html

Moduł jest zasilany bezpośrednio na 230V. Oczywiście obudowa będzie bardzo duża, z zachowaniem odpowiedniego chłodzenia dla modułów. Czy to jest wykonalne?

• #23 14 Lis 2018 18:52
    chalupka1980
    Poziom 15  

Serdecznie dziękuję. Ciężko ocenić, które lepsze, a które gorsze -cena nie jest tu wyznacznikiem. Wszystko, co na tym świecie gra, mruga, warczy niestety robią Chińczycy. Sam się zastanawiam, czy mnie jakiś Chińczyk nie zrobił, he he.

• #24 14 Lis 2018 21:54
    Justyniunia
    Poziom 29  

A testował ktoś ten moduł LED na 230V?
    Aby na pewno zaświeca się od razu po podaniu napięcia?

• #25 15 Lis 2018 00:00
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Co to ma być :cry: ? Po pierwsze, zastosować LEDY bez zasilaczy, a sterować nimi poprzez MOSFETy . Można wówczas użyć same diody COB i zasilać to poprzez jakiś porządny zasilacz np. 48 woltowy. To dalej ma być zasilane prosto z sieci ? Z mikrofonem w termokurczu, jak u przedmówcy Autora ??

• #26 15 Lis 2018 01:13
    chalupka1980
    Poziom 15  

Czyli co? Taki projekt nie ruszy?

• #27 15 Lis 2018 01:38
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

@chalupka1980 Moze i ruszy, ale jest pokrętny i niebezpieczny. Doradzam Ci coś porządniejszego.
    Tak się LEDy dużej mocy steruje

• #28 15 Lis 2018 15:09
    chalupka1980
    Poziom 15  

To jest zasilacz do modułu Led? Do modułu 230V?
    Kiedyś zbudowałem na bazie kolorofonu z Avt kolorofon złożony z 3 naświetlaczy Led 30W właśnie zasilanych transformatorem.

https://www.youtube.com/watch?v=by3LPYHFcZ4

Działa do dziś, jednak światło nie jest na tyle mocne. Obecnie zapomniałem już jak było to projektowane i nie wiem jak ewentualnie przerobić układ, by zasilić mocniejsze diody.

• #29 15 Lis 2018 15:21
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Zasilać można różnie, ale rzecz w tym, by odseparowć to od sieci. Można użyc triakow w połaczeniu z transoptorem, jak o tym było wyżej. Skoro kupiłeś już te lampy, to trudno. Tak, tym się steruje matryce LED typu COB dużej mocy.

• #30 15 Lis 2018 15:27
    chalupka1980
    Poziom 15  

Nie kupiłem jeszcze. Druga opcja, którą biorę pod uwagę, to przeróbka moich wyżej zaprezentowanych kolorofonów z 30W na 100W.