Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SONY DCR-TRV355E - zgrywanie materiału z VHS przez kamerę

frew 04 Lut 2013 21:08 1728 5
  • #1 04 Lut 2013 21:08
    frew
    Poziom 9  

Witam,
    Posiadam kamerę SONY DCR-TRV355E przy pomocy której zgrywam materiał video z VHS. Kiedyś nie miałem problemu, po prostu podłączałem kable i obraz miałem na wyświetlaczu kamery następnie poprzez złącze FireWire przerzucałem materiał do PC.
    Teraz pojawił się problem. Podłączam kable i mam tylko audio, video natomiast widzę na wyświetlaczu kamery komendy z magnetowidu REW, CUE a w momencie wciśnięcia PLAY obraz pojawia się obraz przez jakieś pół sekundy i wskakuje niebieski obraz. Tak jakby kamera go wyłączała, audio w dalszym ciągu jest.
    Uznałbym to za jakieś uszkodzenie kamery, lecz jak podłączam kable do TV to obraz i dźwięk mam bez problemu.
    Może ktoś miał podobny problem i zna jego rozwiązanie, lub też jakieś sugestie co może być nie tak.
    Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

Dodam jeszcze, że kaseta VHS nagrana jest w NTSC. Magnetowid o którym mowa posiada NTSC, obraz na TV odtwarzany jest normalnie. Próbowałem kasetę nagraną w PAL/SECAM obraz na kamerze jest ok. Próba z innym magnetowidem i który niestety nie posiada NTSC i kaseta nagrana w NTSC, obraz na kamerze skacze dźwięk również, czyli nie jest dekodowany ale na wyświetlaczu kamery to widzę.

0 5
  • #2 04 Lut 2013 23:36
    Polon_us
    Poziom 41  

Dokumentacja twojej kamery mówi, że to urządzenie może pracować tylko w systemie PAL. Także, objawy które opisujesz, to jest "odmowa" współpracy kamery z sygnałem NTSC. I nic na to nie poradzisz tym przypadku moim zdaniem.

Twoją szansą może być magnetowid. Nie podałeś jaki model używasz. Z opisu domyślam się, że obsługuje zarówno PAL i NTSC. W tego rodzaju magnetowidach wyjście video, a w zasadzie standard sygnału jest wybieralny - PAL lub NTSC. Często ustawiane jest to wyjście na "Auto" co oznacza, że jeśli masz kasetę PAL to sygnał wyjściowy video będzie w formacie PAL, z kasetą NTSC sytuacja jest analogiczna - sygnał wyjściowy video w NTSC.

Ale, powinna być opcja w ustawieniach magnetowidu, która narzuca standard sygnału wyjściowego video, niezależnie od standardu nagrania kasety VHS. Także, sprawdź to i ustaw "PAL only" czy coś w tym rodzaju.

W takiej sytuacji twoja kamera powinna zaakceptować sygnał z tej kasety NTSC.

Powodzenia :)

0
  • #3 05 Lut 2013 07:39
    frew
    Poziom 9  

Wcześniej używałem magnetowidu Panasonic NV-j45 i z nim nie było problemu. Natomiast uległ uszkodzeniu. Teraz posiadam LG LV4961, niestety nie mam do niego pilota ;(

0
  • #4 05 Lut 2013 08:43
    Polon_us
    Poziom 41  

frew napisał:

Dodam jeszcze, że kaseta VHS nagrana jest w NTSC. Magnetowid o którym mowa posiada NTSC, obraz na TV odtwarzany jest normalnie.

Hmm, coś mi tu nie pasuje. Magnetowid LG LV4961 w swojej specyfikacji, którą przejrzałem, nie ma wpisanego standardu NTSC - nie jest w stanie odtworzyć takiej kasety. Także, możesz mi wyjasnić, w jaki sposób otrzymujesz obraz z kasety NTSC na swoim telewizorze? Czy ta kaseta na pewno jest nagrana w systemie NTSC ?

0
  • #5 05 Lut 2013 20:03
    frew
    Poziom 9  

Kaseta jest na 100% nagrana w NTSC bo nagrywałem ją swoją kamerą którą dostałem lata temu z USA, kamera ta nagrywała tylko w NTSC. Kasetę tą przegrałem na VHS jakieś 15 lat temu, teraz chciałem przegrać ją na DVD ponieważ jest to dla mnie bardzo cenna pamiątka.

Magnetowid LG z całą pewnością odtwarza kasety nagrane w NTSC.

SONY DCR-TRV355E - zgrywanie materiału z VHS przez kamerę

0
  • #6 05 Lut 2013 23:45
    Polon_us
    Poziom 41  

Zwracam honor :) Choć powtórzę jeszcze raz - w instrukcji ani słowa o NTSC. Inną sprawą jest to, że instrukcja, którą można znaleźć na sieci, jest nieco skromna :)

W tej samej instrukcji znalazłem, że wyjściowy sygnał video może być ustawiony w AUTO lub też można narzucić standard sygnału wyjściowego video. Ale bez pilota to jest raczej niemożliwe.

Jedyne co mi przychodzi na myśl, to użycie pilota od odbiornika TV. Współczesne piloty umożliwiają zaprogramowanie dodatkowych urządzeń. Może pilot od posiadanego TV ma taką opcję? I zaprogramować magnetowid LG. Instrukcje od TV podają kody urządzeń od różnych producentów.

Powodzenia :)

0