Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odczyt danych z przepływomierza za pomocą wejścia DI

porlock 04 Lut 2013 22:22 1818 10
  • #1 04 Lut 2013 22:22
    porlock
    Poziom 13  

Hej, chciałbym czytać impulsy z miernika przepływu cieczy w którym charakterystyka wygląda mniej więcej tak:

Level test pulse frequency (Hz) = (4.5*Q Q=L / min.)

U mnie przepływ to będzie max 650l/h czyli 48Hz, całkiem mało, przyjąłem ze taki przepływomierz daje impuls przez połowę obrotu turbiny, czyli dla 48Hz to będzie przez jakieś 10,4ms
    Standardowy moduł DI WAGO ma próbkowanie co 3ms, czyli bez problemu powinien mi taki impuls wyłapać. Jeśli będę odpalał program zliczający na sterowniku co 5ms to powinienem zarejestrować i zliczyć takie impulsy.

I tu moje 2 pytania
    - czy dobrze kombinuje ?
    - bym był wdzięczny podrzucenie koncepcji jak napisać program zliczający który umożliwi mi pomiar przepływu w litrach godzinę.

0 10
  • SterControl
  • #2 05 Lut 2013 07:48
    jotu22
    Poziom 20  

Raczej użyłbym timera na wejściu z przerwaniem i mierzył czas pomiędzy dwoma zboczami. Będzie to działało zarówno przy częstotliwości 48 Hz jak i 1 Hz.

0
  • #3 05 Lut 2013 08:47
    jazda_gazda
    Poziom 19  

Oba rozwiązania mają + i - :)
    Pomiar impulsów w czasie: w przypadku małej podstawy czasu i małego przepływu będzie wskazywał "0".
    Pomiar czasu między impulsami: w przypadku braku przepływu i ponownego załączenia może wskazać "głupoty" :) ale to już kwestia aplikacji.

Jeśli chcesz mierzyć przepływ to w niektórych sterownikach są dedykowane funkcje (mitsubishi "SPD"), a jeśli odmierzać wartość to po prostu licznik.

Ogólnie dobrze kombinujesz ale do tego typu operacji używaj mimo wszystko szybkich liczników (nie martwisz się przerwaniami).
    Jeśli się nie mylę to tego typu przepływomierz nie daje impulsu przez połowę obrotu lecz ma magnes w jednym (w zależności od przepływomierza)"punkcie".

0
  • #4 05 Lut 2013 08:50
    porlock
    Poziom 13  

Czas ten to zawsze bedzie wielokrotnosc interwału odpalenia programu + czasu jego wykonania. I gdyby zliczyć np 200 takich odczytów i wyciagnac srednią to by wyszło np ze srednio impuls jest co 40ms. Co dało by 25 Hz, co z tym idzie

Q=5.5 l/m

Dodano po 3 [minuty]:

jazda_gazda napisał:
    Oba rozwiązania mają + i - :)
    Ogólnie dobrze kombinujesz ale do tego typu operacji używaj mimo wszystko szybkich liczników (nie martwisz się przerwaniami).

No tak, tylko takie liczniki sa bardzo drogie :(

jazda_gazda napisał:
    Jeśli się nie mylę to tego typu przepływomierz nie daje impulsu przez połowę obrotu lecz ma magnes w jednym (w zależności od przepływomierza)"punkcie".

W specyfikacji nie ma czasu trwania sygnału wysokiego i niskiego, a przecież to ważne, wiec przyjąłem ze trwają one równo po poł okresu.

0
  • SterControl
  • #5 05 Lut 2013 08:54
    jazda_gazda
    Poziom 19  

Szybkie liczniki miałem na myśli warstwę programową. A co do czasu trwania to nie ma takiego parametru ponieważ zależy on od przepływu :) jedynie mógł byś mieć wypełnienie na obrót.

0
  • #6 05 Lut 2013 09:05
    porlock
    Poziom 13  

jazda_gazda napisał:
    Szybkie liczniki miałem na myśli warstwę programową.

A konkretnie :) ?

0
  • #7 05 Lut 2013 09:09
    jazda_gazda
    Poziom 19  

Dużo sterowników posiada wbudowane szybkie liczniki, czas wykonywania operacji takiego licznika jest na poziomie us ponieważ pracuję na dedykowanym dla siebie przerwaniu. A wtedy jedynym ograniczeniem jest szybkość modułu DI.

0
  • #8 05 Lut 2013 09:19
    porlock
    Poziom 13  

Wiesz może cos na temat WAGO w tym temacie ? szukałem ale nic sensownego nie znalazłem :( Jest dostępny tylko sprzętowy licznik.

W karcie czujnika znalazłem taki parametr

Pulse duty factor: 50%±10%

Czy chyba jednak puls trwa 50% okresu, no albo chodzi o cos innego :-)

0
  • #9 06 Lut 2013 18:12
    tehaceole

Poziom 28  

Może dedykowany tego typu zastosowaniom 750-404/000-003 (Miernik częstotliwości 0,1-10kHz)? Wiem, że wolisz zrobić to na posiadanym wolnym wejściu cyfrowym. Ale co będzie jak się okaże, że to 650l/h jednak ulegnie zwiększeniu? W obecnej formie nie powinno być żadnego problemu z poprawnym rejestrowaniem wskazań przepływomierza. Ale przy zwiększeniu zakresu pojawi się kłopot.

0
  • #10 06 Lut 2013 18:15
    porlock
    Poziom 13  

No od tego zaczołem, ale cena mnie powstrzymała.

0
  • #11 01 Lip 2013 10:53
    norbiix
    Poziom 9  

Z tego co zrozumiałem można by było do takiego zliczania przepływu cieczy użyć sterowników z licznikami HSC?
    Przepływomierz daje nam sygnały impulsowe. Ilość impulsów w czasie sekundy to jakaś ilość cieczy w litrach. Niektóre sterowniki są z wbudowanymi panelami HMI. Na panelu wyświetlany byłby wynik w czasie rzeczywistym.
    Ja tylko nie rozumiem i nie mogę znaleźć żadnych przykładów jak zastosować taki licznik. Jakich bloków funkcyjnych użyć w programie czy to trzeba jakiś specjalny 'counter'? żeby pokazywał w czasie rzeczywistym aktualny przepływ cieczy?
    Byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki w tym temacie.

0
  Szukaj w 5mln produktów