Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakość sygnału telewizji cyfrowej DVBT 0%.

antioch 04 Lut 2013 23:50 10320 18
  • Poziom 9  
    Niedawno zakupiłem tuner DVBT Korr HD 128 do odbioru dvbt. Zmieniłem też antenę kupiłem siatkową ASP-8 ze wzmacniaczem.; Do nadajnika w Kosztowach mam z Jaworzna maks 20 km. Antena została zamontowana i ustawiona na strychu. Odbiór sygnału z MUX 2 siła 66% jakość 76-82% a z MUX 1 siła 100% jakość 85%. Wszystko działało jakąś godzinę potem włączam TV i zastała tylko siła sygnału jak wyżej a jakości 0%. U mnie brak odbioru, a dodatkowo u rodziców na innym telewizorze w pokoju na parterze podłączony do innej anteny (Optucom AX 800 rodzice mają telewizor LG z wbudowanym tunerem więc wystarczy antena) na kanałach MUX 1 normalnie jakość sygnału jest na prawie 100% a kiedy zasilacz od mojej anteny jest włączony u nich na tych kanałach jakość sygnału spada do 0 i jest zanik sygnału. Kiedy wyłączę zasilacz od mojej anteny jakość sygnału wraca do normy. Rodzice mają antenę wystawioną na balkon czyli w zupełnie innym miejscu na innym kablu a pomimo to występują zakłócenia jakości sygnału. Nie wiem co jest grane proszę o podpowiedzi. Pozdrawiam Antioch. :D
  • Poziom 35  
    Przy takiej odległości od nadajnika to "zabójstwo" dla sygnału stosując wzmacniacz antenowy.
  • Poziom 9  
    Niestety mieszkam w domu jedno rodzinnym w tak niefortunnym miejscu że puki co bez wzmacniacza nie da rady. Liczyłem na to kupując tę anteną, że gdy przy wyłączeniu sygnału analogowego zostanie wzmacnoiny cyfrowy z nadajnika będę się mógł pozbyć wzmacniacza ku mojej wielkiej uciesze. Puki co na razie bez wzmacniacza nie da rady.
  • Poziom 35  
    Dlaczego antenę zamontowałeś na strychu to nie jest dobre miejsce dla niej :D.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    antioch napisał:
    ... MUX 1 normalnie jakość sygnału jest na prawie 100% a kiedy zasilacz od mojej anteny jest włączony u nich na tych kanałach jakość sygnału spada do 0 i jest zanik sygnału.

Może nie wiesz o tym, że wzmacniacze antenowe (czytaj : przy antenie) są wykonane w tak skandaliczny sposób, że coraz częściej następuje i występuje - to co sam widzisz i odczuwasz.
    Po podłączenie zasilania do takiego wzmacniacza on zaczyna zachowywać się jak nadajnik i powodując wypromieniowanie energii (będąc nadajnikiem) zakłóca w promieniu 30 metrów wszystkie sygnały w paśmie TV i nie tylko.

Zjawisko to nazywamy w slangu Radiokomunikacyjnym "wzbudzaniem się wzmacniacza". Pisaliśmy o tym nie raz.

Cytat:
    Kiedy wyłączę zasilacz od mojej anteny jakość sygnału wraca do normy.

Odłączasz zasilanie to jakby wyłączasz wzbudzenie a co za tym idzie wyłączasz nadajnik zakłóceń. :D :cry:

Cytat:
    Nie wiem co jest grane proszę o podpowiedzi.

Zrób tak jak poradził kolega kizek (o zabójstwie i o montażu na strychu) a problem zniknie.

Pozdrawiam.
  • Moderator
    W Jaworznie masz bardzo silne sygnały DVB-T ale jeszcze silniejsze sygnały analogowe. Tak długo jak nie zostaną one wyłączone to wzmacniacz jest samobójstwem. I nie dziw się ze pokazuje Ci jakość 0% - najprawdopodobniej wzmacniacz przy antenie jest totalnie przesterowany silnym sygnałem TVP2 - tym analogowym na kanale 21...

Wyłączenie zasilania wzmacniacza nie jest odłączeniem samego wzmacniacza. Masz wówczas zamiast tej "płytki" tłumik, co tylko potwierdza że wzmacniacz jest zbędny a nawet szkodliwy.
    Z praktyki wiem że przy tak silnych sygnałach - w Jaworzenie na nawet najprostszej antenie jest około 20 mV (przy maksymalnym dla dekodera 1 mV) - to niemal każdy wzmacniacz (dość parszywej jakości zresztą) się wzbudzi...
  • Poziom 43  
    Jak nie zrobiłeś takiego numeru jak ten tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2489538.html , przewód antenowy jest dobry-chodzi również o jego jakość, parametry to daj zasilacz z regulacją .
    To wzbudzanie się występuje także jak podłączy się wzmacniacz jak w podanym linku ale również jak "słaby" przewód.
  • Poziom 9  
    Ok zacznę od sprawdzenia kabla. Jakie parametry powinien mieć "dobry" kabel by nie był "słaby" jak napisałeś? na co mam zwrócić uwagę przy pomiarach bądź też zakupie nowego kabla? Pozdrawiam Antioch. :D
  • Poziom 35  
    1.Wzmacniacz antenowy wymień na symetryzator antenowy.
    2.Przewód TRISET-113
    Pomocna strona www.dipol.com.pl :D .
  • Poziom 9  
    OK ale który z tych symetryzatorów wybrać? SA I-III, SA IV-V czy SA I-V.
    Link
  • Poziom 38  
    antioch napisał:
    który z tych symetryzatorów wybrać?
    SA IV-V
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    antioch napisał:
    OK ale który z tych symetryzatorów wybrać? SA I-III, SA IV-V czy SA I-V.
    Link

Błagam o troszeczkę własnej inicjatywy w myśl regulaminu pkt 3.1.17 tego Forum.

I abyś się nie przemęczył w szukaniu, to z powodzeniem możesz podłączyć, np. : symetryzator IV-V .

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Nie znam się na antenach widziałem w linku trzy synchronizatory więc pytam skoro się nie znam. W sklepie gdzie pójdę go kupić facet też mi raczej nie doradzi bo on woli wciskać nową antenę u to jeszcze jak najdroższą najlepiej. Kiedyś jak kupiłem u niego mikro filtr telefoniczny miałem problem żeby go wymienić jak się okazało że jest uszkodzony. Ten sprzedawca twierdził że tam nie ma się co zepsuć, ale na szczęście wymienił. Po wymianie mikro filtra problem ustąpił. Dlatego wolę zapytać mądrzejszych od siebie. Dziękuję za poradę i pozdrawiam Antioch.
  • Poziom 9  
    Tak jest "mea culpa" symetryzatory. Oczy już bolały to i źle napisałem. Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Najlepiej symetryzator na IV pasmo, albo zostawić wzmacniacz (płytkę) w antenie ale podłączyć zasilacz regulowany i regulować na niższe napięcie. Pierwsze rozwiązanie pewniejsze, drugie mniej pracochłonne.
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie. Kupiłem odpowiedni symetryzator oraz 15 metrów kabla koncentrycznego antenowego CONOTECH NS113. Po zamontowaniu symetryzatora i nowego kabla problemy zniknęły. Sygnał z MUX 1 siła 82% jakość 85%, MUX 2 siła 100% jakość 100%, MUX 3, siła 57% jakość 57%. Z tego wynika, że winę za problemy ponosił stary „słaby” kabel. Pozdrawiam Antioch.
  • Poziom 38  
    antioch napisał:
    Z tego wynika, że winę za problemy ponosił stary „słaby” kabel
    Raczej wzmacniacz.
  • Poziom 9  
    Raczej nie tylko zasilacz bo na starej antenie też miałem z tym kablem problemy. Kiedy się nim poruszało parametry sygnału zanikały. Teraz wszystko działa. Problem rozwiązany temat do zamknięcia. Dziękuję wszy6stkim za rady i okazaną pomoc. Pozdrawiam Antioch. :D