Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia harmoniczne, monitor+laptop na kablu vga->vga lub coś z zasilaniem

edwardzgred 05 Lut 2013 12:15 4641 4
  • #1 05 Lut 2013 12:15
    edwardzgred
    Poziom 2  

Witam wszystkich.

Jakiś miesiąc temu kupiłem LG dm2752 jako monitor zewnętrzny dla asusa n53jf, jednak nie mogę używać połączenia vga -> vga ponieważ na monitorze występuje poziome smużenie które sprawia że po godzinie pracy bola mnie oczy.

Problem występuje tylko na tym laptopie, sprawdzałem jeszcze na acerze i dellu. W serwisie nie zauważono jednak problemu (przeszedł wszystkie testy) i odesłano mi sprzęt. Dopiero po osobistej wizycie w serwisie i pokazaniu wady serwisantowi zauważono problem i przyjęto sprzęt ponownie.

Po ok 3tyg konsultacji serwisu z asusem wymieniono płytę główną. Jednak problem nie został rozwiązany, a asus nie uważa ze jest to wina laptopa (ponieważ przeszedł wszystkie testy), tylko samej technologii vga która dopuszcza takie „zakłócenia harmoniczne” (wg. asusa) na przykład przy bliskiej obecności z innymi urządzeniami elektrycznymi. Dodam jeszcze ze gwarancje miałem do końca miesiąca więc pewnie już nic mi się nie uda załatwić z asusem:/

Postanowiłem sprawdzić czy rzeczywiście może coś w tym być i podpinałem lapka w różnych miejscach. Zauważyłem że zakłócenia na monitorze zwiększają się w momencie podpięcia zasilacza od lapka do sieci. Zaś po odłączeniu, zakłócenia po kilku sekundach zmniejszają się (coś tam jeszcze pozostaje ale i tak dużo lepiej niż na zasilaczu). Poszedłem z tym do serwisu a tam zadziałało to całkiem odwrotnie, na zasilaczu zakłócenia były małe a bez podłączenia do sieci wzrastały i teraz to mam już całkiem mętlik w głowie.

Ma ktoś może jakiś pomysł co to może być, wina kabla czy może potrzebny jest jakiś zasilacz z filtrem, czy może jednak to wina komputera i trzeba katować asusa?

Dodatkowo chcę jeszcze zapytać czy możliwe jest połączenie laptopa do monitora, kablem hdmi -> vga jak na przykład ten lub ten. Wydawało mi się ze nie powinno być z tym problemu, przynajmniej z cyfrowego na analogowy, ale Pan ze sklepu elektronicznego powiedział ze nie będzie to działać chyba ze użyję czegoś takiego: Klik URL. Czy rzeczywiście jest potrzebny taki konwerter?

Pozdrawiam

0 4
  • Sklep HeluKabel
  • #2 05 Lut 2013 13:10
    huluk
    Poziom 29  

Kabel bez konwertera nie będzie działać poza raczej niespotykanym przypadkiem, gdy przez złącze DB15 karta może podać sygnał cyfrowy lub gdy odbiornik może przyjąć przez wejście VGA cyfrowy strumień (ewentualnie przez wejście HDMI sygnał analogowy). Natomiast zakłócenia prawdopodobnie są spowodowane przez kabel (słabe ekranowanie). Niestety, gdy producent oszczędza takie efekty mogą się pojawić. Spróbuj pożyczyć od kogoś porządny przewód VGA. Testowałem różne i niestety, na niektórych pojawiały się falowania obrazu gdy leżały blisko zasilaczy lub ładowarek.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 05 Lut 2013 14:05
    edwardzgred
    Poziom 2  

huluk napisał:
    Kabel bez konwertera nie będzie działać poza raczej niespotykanym przypadkiem, gdy przez złącze DB15 karta może podać sygnał cyfrowy lub gdy odbiornik może przyjąć przez wejście VGA cyfrowy strumień (ewentualnie przez wejście HDMI sygnał analogowy). Natomiast zakłócenia prawdopodobnie są spowodowane przez kabel (słabe ekranowanie). Niestety, gdy producent oszczędza takie efekty mogą się pojawić. Spróbuj pożyczyć od kogoś porządny przewód VGA. Testowałem różne i niestety, na niektórych pojawiały się falowania obrazu gdy leżały blisko zasilaczy lub ładowarek.

Też myślałem że może to być wina kabla VGA, ale na tym samym kablu sprawdzałem na dwóch innych laptopach i nie było żadnych zakłóceń. Dlatego to chyba nie to jest powodem.

Zresztą zmieniałem kable, laptopy, miejsca podłączenia żeby nie było innych kabli (zakłóceń) i dalej to samo, na moim lapku zakłócenia mocne na zasilaniu, a słabe na baterii, a na innych żadnych laptopach żadnych zakłóceń.

Inaczej było tak jak już wcześniej pisałem w czasie wizyty w serwisie. Przypomniało mi się jeszcze teraz ze raz jak podłączyłem się laptopem pod telewizor Toshiby to nie było zakłóceń. Tak jakby ten telewizor miał w sobie jakieś filtry lub coś niwelującego zakłócenia.

EDIT: Nikt nie ma innych pomysłów co może powodować takie dziwne zachowania na połączeniu laptop -> monitor, bo nie chciałbym na darmo wydawać kilkadziesiąt zł na kabel VGA-VGA.

Pozdrawiam

0
  • #4 19 Mar 2013 09:46
    pk007
    Poziom 2  

Hej

Masz 2 opcje tak naprawdę, bo żadne cudowne kable ze wzmocnieniami ekranowane 50-cioma warstwami cudownego ferrytu grube na pół metra :) nic nie pomogą testowałem wszystko... nie ma takiego kabla...
    1. zewnętrzna karta graficzna na USB z wyjściem HDMI - droższa opcja
    http://www.ebay.com/itm/USB-To-VGA-DVI-HDMI-M...995?pt=PCC_Video_TV_Cards&hash=item5d396a823b
    2. tańsza ale nie wiem czy do końca bezpieczna - mi pomogła w 100% i działa już dłuższy czas bez żadnych problemów podłącz zasilacz ładowarki laptopa do oddzielnej listwy bez uziemienia (bolca)

3
  • #5 07 Sty 2014 03:47
    witzar
    Poziom 1  

edwardzgred napisał:
    Jakiś miesiąc temu kupiłem LG dm2752 jako monitor zewnętrzny dla asusa n53jf, jednak nie mogę używać połączenia vga -> vga ponieważ na monitorze występuje poziome smużenie które sprawia że po godzinie pracy bola mnie oczy.
    ...
    Zauważyłem że zakłócenia na monitorze zwiększają się w momencie podpięcia zasilacza od lapka do sieci. Zaś po odłączeniu, zakłócenia po kilku sekundach zmniejszają się

Miałem identyczny problem. Jego źródłem było to, że dwa urządzenia (laptop i monitor) połączone kablem VGA posiadały niezależne uziemienia (o czym świadczy 3-biegunowa wtyczka zasilania). W rezultacie powstaje tak zwana pętla masy, która generuje zakłócenia. Aby problem zniknął, wystarczy usunąć jedno z tych uziemień. Ja usunąłem bolec w jednym z gniazd przedłużacza uzyskując w ten sposób jedno gniazdko bez uziemienia, do którego podłączam monitor (cały układ jest nadal uziemiony dzięki uziemieniu laptopa).

3