Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa własnego głośnika - mała głośność.

Jach00 05 Lut 2013 12:32 1341 5
  • #1 05 Lut 2013 12:32
    Jach00
    Poziom 6  

Witam, mam nadzieję, że piszę w odpowiednim dziale, jeśli nie, to proszę o przeniesienie.
    Mój problem polega na tym, że muszę na lekcję fizyki zbudować papierowy głośnik (membrana z papieru, cewka i magnes w środku). Zbudował em głośnik, nawet kilka, jednak wszystkie grają bardzo cicho (słychać je praktycznie tylko w nocy).
    Zastosowałem różne cewki ( od 150 do 300 zwojów z drutu miedzianego), ale nie zauważyłem praktycznie żadnej różnicy.z filmów na YouTubie wiem, że możliwe jest zbudowanie głośnego głośnika, ale mi się nie udaje. Dlatego też z wracam się do was o radę, co z tym zrobić.
    Pozdrawiam.

• #2 05 Lut 2013 12:47
    robball
    Poziom 21  

Pokaż jakieś fotografie albo rysunki, na pewno będzie łatwiej wtedy wskazać, gdzie może być źródło problemu.

• #4 06 Lut 2013 20:22
    Jach00
    Poziom 6  

Daję zdjęcie głośnika, z taką cewką jak na zdjęciu działał najlepiej.
    Budowa własnego głośnika - mała głośność.

• #5 06 Lut 2013 21:56
    gondoljerzy
    Poziom 23  

Nic dziwnego że gra cicho. Przecież tu nie ma obwodu magnetycznego, który skupiał by pole z magnesu na cewce.

• #6 06 Lut 2013 21:58
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Pomijając resztę istotnych elementów budowy, magnes głośnikowy wygląda zupełnie inaczej.
    Jeśli to ma być projekt do szkoły, to zrób to porządnie, a nie na odwal się.
    Użyj normalnego magnesu głośnikowego. Kosz można zrobić samemu, mając cienką blachę i lutownicę grzałkową (z tym że magnes montujesz do całego arkusza, potem tniesz blachę). Cewkę można nawinąć za pomocą mechanizmu z magnetowidu lub magnetofonu.
    Zawieszeniem dolnym się nie przejmuj, ten głośnik ma być na pokaz, nie do słuchania muzyki.
    Membranę możesz wykonać samemu. Poczytaj o czerpaniu papieru. Pulpę papierową nakładasz na jakiś talerzyk i zostawiasz na dzień do wyschnięcia, pamiętając aby zostawić wokół formy nadmiar masy w formie szerokiego acz cienkiego pierścienia. Otrzymasz wtedy membranę papierową zintegrowaną z twardym zawieszeniem. Pozostaje Ci tylko uformować odpowiednio kosz i skleić wszystko do kupy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME