Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silniki krokowe 3 liniowe CNC

05 Feb 2013 17:57 3783 9
  • Level 8  
    Otoz kupilem na allegro kilka silnikow krokowych do frezarki cnc.
    Problem w tym ze sa 3 liniowe. Wiekoszosc sterownikow dziala tylko z silnikami
    4 lub wiecej liniowymi.

Pytanie wiec:

Jak podlaczyc taki silnik do sterownika z 4 wyjsciami?
    Czy istnieje jakis inny sposob aby to dzialalo?

Dziekuje za odpowiedzi. :D

Pisownia!
    Post raportowany. Lenistwo i zaniżanie poziomu.
  • Level 39  
    Chcesz zbudować frezarkę CNC nie znając prawidłowych nazw silników krokowych .
    Silniki krokowe dzielimy na dwa rodzaje :
    - bipolarne ( 4 końcówki )
    - unipolarne (5 lub 6 końcówek )
    do tego dochodzi silnik krokowy uniwersalny o 8 końcówkach który może być połączony w układ unipolarny lub bipolarny podobnie można zrobić z silnikiem unipolarnym 6 końcówkowym wykorzystując tylko dwa uzwojenia tworzymy układ bipolarny .
    Quote:
    Problem w tym ze sa 3 liniowe.

Chyba 3 przewodowe bo silnik liniowy to już coś zupełnie innego ,w takim układzie może to być silnik 3f asynchroniczny lub silnik BLDC w układzie trójkąta , wypada pokazać zdjęcia i dokonać pomiarów rezystancji uzwojeń ponadto silniki mają jakieś symbole .
  • Level 8  
    Japan Servo KZ42FP4-716
    Rezystancja silnika to : 2.4 Ohm (3 fazowy) (pisze na nalepce) (reaguje normalnie na 12V).

Wiedziałem że istnieją bipolarne i unipolarne tylko że mój silnik wcale nie pasował do
    opisów/rysunków, więc uznałem że nie będe do żadnej z tych grup go przyporządkowywał.

Przepraszam za mój brak wiedzy do tej pory używałem tylko servomechanizmów (towerpro) lub zwykłych silników (do 12V).

Posiadam również kontroler arduino. Myslę że przyda mi się przy budowie takiej konstrukcji. Istnieje wieć możliwość użycia jakiegokolwiek mikrokontrolera od Atmel'a.

Edit:

Dodaje informacje które dostałem od sprzedawcy

rezystancja 2,4 ohm 3phase
    wyprowadzenie 3 przewodowe
    długość korpusu 24 mm
    szer/wys 52/59 mm
    długość całości 53 mm
    średnica osi 4 mm
    średnica zębatki 8 mm
    waga 0,19 kg/szt
  • Level 22  
    Są jeszcze silniki krokowe trójfazowe i pięciofazowe.
  • Helpful post
    Level 39  
    Silnik Japan Servo KZ42FP4-716 zupełnie nie nadaje się do budowy frezarki , jego parametry poza tymi które podałeś to nominalne obroty 2800 rpm moc 0,0001kW .
    Poza zbyt wysokimi obrotami to moc jest mizerniutka , do budowy frezarki amatorskiej wypada dać silnik o momencie trzymania w przedziale 0,5÷1 Nm przelicz sobie swój z kW na Nm . Do sterowania tym silnikiem potrzebny jest układ 3 pół mostków H zbudowany na tranzystorach lub specjalizowanych układach , do tego dochodzi sterownik również specjalizowany układ lub zabawa na podstawie dokumentacji na stworzenie odpowiedniego algorytmu sterowania . Dla silnika o większej mocy może miało by to sens dla tak małego raczej nie , w załączniku przykład specjalizowanego sterownika CNC dla silnika 3 fazowego , oczywiście można go zastąpić mikrokontrolerem .
  • Level 8  
    Dziękuję za odpowiedz.

Czuję się trochę oszukany przez sprzedawcę z allegro. Twierdził on iż silnk ów stworzony jest wprost do frezarek cnc. Wychodzi mój brak wiedzy na ten temat.
    Następnym razem dokładnie sprawdzę specyfikacje produktu u producenta i przeanalizuje go na swoje potrzeby.

Myśle że jednak spróbuję sprawdzić choć jeden z nich wbudowując go w moją konstrukcję.

Stąd moje pytanie czy jest jakiś prosty sposób by sterowac takim silnikem (oczywiscie wraz z odpowiedni układem za pomoca mach3 (jakis prosty adapter pod lpt)?

Za pomocą arduino jest to proste tylko jak adaptować g-code?
  • Level 39  
    Bartuss12 wrote:
    Stąd moje pytanie czy jest jakiś prosty sposób by sterowac takim silnikem (oczywiscie wraz z odpowiedni układem za pomoca mach3 (jakis prosty adapter pod lpt)?

Krótka odpowiedź nie , wydaje mi się że nie zrozumiałeś co napisałem wcześniej gdzie dałem przykład z układem HA13532NT to jest sterownik który pozwala na standardową pracę silnika z sygnałami Step / Dir przykładowa aplikacja
    Silniki krokowe 3 liniowe CNC

tranzystory Q1÷Q6 tworzą 3 pół mostki H ten fragment można zastąpić np.1½ układu L298 , sam HA13532NT mikrokontrolerem wzorując się na przebiegach z dokumentacji HA13532NT można samodzielnie napisać program . Sam sobie odpowiedź czy ma to sens , zdaj sobie sprawę że 2800 rpm to stanowczo za dużo do bezpośredniego napędu śruby pociągowej czy nawet napędu za pomocą paska zębatego dlatego konieczna jest dodatkowa przekładnia . Chcąc używać typowych programów do CNC najprościej sterować silnikami bipolarnymi lub unipolarnymi bo nie ma żadnych problemów z doborem sterownika oczywiście można innymi ale to już kwestia najczęściej budowy samodzielnie sterownika bo fabryczne mają w tym przypadku kosmiczne ceny . Jak myślisz o bezpośrednim sterowaniu przez LPT to podstawą jest separator galwaniczny portu LPT dla silnika unipolarnego to 4 tranzystory dla bipolarnego dwa mostki H .
    Co do Allegro to nie jesteś pierwszym ani ostatnim który uległ sugestiom opisu przedmiotu , zawsze najpierw warto sprawdzić w sieci dane a potem porównać z opisem aukcji i nie sugerować się okazją cenową , zdecydowana większość silników krokowych pochodzi z demontażu drukarek , ksero , faksów itp i ¾ z nich nie nadaje się do budowy frezarki CNC .
  • Level 8  
    Szperałem dość długo w różnego rodzaju frezarkach cnc i systemach ich sterowania.
    Nie znalazłem ani jednego projektu który uwzględniłby taki silnik.

Już jakies 2 tygodnie temu zbudowałem ten sterownik 2 w 1 (zawiera sterowniki pojedyńczych silników oraz sterownik lpt). Koszt budowy to jakies 40-50zł.
    Szkoda żeby się zmarnował.
    [url=]http://pminmo.com/3axis/OS3unipolardata.pdf[/url]

Dziękuje za note katalogową jak i dobry opis układu jednak zdaję sobie sprawe że będzie to o wiele trudniejsze niż zbudowanie frezarki cnc na popularnych silnikach krokowych.

Edit:

Chyba znalazłem silnik ktory by sie nadał. Proszę o pomoc abym nie popełnił tego samego błedu.

Link
  • Level 39  
    Jeżeli zbudowałeś sterownik z strony Pminmo to sama nazwa mówi co to za sterownik 3 Axis Unipolar Controller Board Data czyli dla silnika unipolarnego a nie dla bipolarnego jaki chcesz kupić , nie wiem co w tym sterowniku masz 2w1 przecież to najprostsze rozwiązanie sterownika step / dir . Silnik który chcesz kupić też nie jest rewelacją i jak się nie mylę pochodzi z drukarek igłowych .
    Parametry:
    * Prąd ok. 1,5 A
    * Napięcie 2,1 V
    * połączenie 4 przewodowe
    * moment trzymania ok. 0,35 Nm
    Ale zdecydowanie lepszy od poprzednika tylko do jego sterowania potrzebne są dwa mostki H a nie klucz z 4 tranzystorów .
  • Level 8  
    8 liniowe mogą być podłączone jaki i do unipolarnego lub bipolarnego sterownika?
    Myślę że zakup nowego będzie lepszy:

Podawanie linków do źródeł szybko wygasających, takich jak Allegro, jest zabronione.