Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica sieciowa na TL494 sterowanie transoptorem

05 Lut 2013 18:13 3414 13
  • Poziom 37  
    Witam

Chcę sobie zaprojektować przetwornicę do zasilania wzmacniacza na podstawie zasilacza PC z TL494.

Pomińmy już kwestię samego układu. Nurtuje mnie problem sterowania tranzystorami głównymi. Wszędzie układy są zrobione za pomocą odpowiedniego transformatora sterującego a ja chciałbym to zrobić półprzewodnikowo.

Do głowy przychodzą mi tylko dwa pomysły. Transoptor i specjalny sterownik (jak do mosfetów). Czy transoptor poradzi sobie z tym zadaniem? Za jakim typem się rozglądać?
  • Poziom 28  
    Np. TLP250, HCPL3120 - są to specjalne transoptory przystosowane do bezpośredniego sterowania mosfetami.
  • Poziom 37  
    Wyrobią się na 30 - 40 kHz ?
  • Poziom 28  
    Bez problemu do 100kHz.
  • Poziom 43  
    W zasilaczach PC kontroler przetwornicy jest po stronie wtórnej, po stronie pierwotnej brak niskich napięć potrzebnych do zasilania driverów MOSFET'ów, to dzięki zastosowaniu transformatora, nie są potrzebne dodatkowe układy po stronie pierwotnej.

W zasilaczu AT układ sterowania tranzystorami po stronie pierwotnej startuje samowzbudnie, dzięki czemu nie ma problemu z czego zasilić kontroler po stronie wtórnej - sprytne rozwiązanie, bez transformatora było by trudno to zrealizować.

Transformator nie był złym rozwiązaniem.
  • Poziom 37  
    Owszem ale w moim pomyśle TL494 był by po stronie pierwotnej. Sterowanie dolnym transformatorem (niekoniecznie mosfetem) odbywało by się bezpośrednio a górnym za pomocą transoptora. Chyba jednak będę skłaniał się w kierunku sterownika IR2110.

Zasilanie samego TL zrealizuję następująco:
    Wpierw TL był by zasilony za pomocą rezystora wprost z połówki zasilania (160V) + dioda zenera następnie po włączeniu przetwornicy TL i sterownik zasilało by dodatkowe uzwojenie na transformatorze głównym z którego ewentualnie odbywała by się stabilizacja napięcia na wyjściu.

Chciałem się pozbyć trafka sterującego bo jest problem z zdobyciem rdzenia a i nawijanie go przy kilku sztukach jest nieco upierdliwe
  • Poziom 43  
    Czyli izolacja galwaniczna nie jest potrzebna, też bym zastosował jakiś gotowy high side/low side driver. Jeśli zastosujesz transoptor taki jak powyżej potrzebny będzie jeszcze bootstrap.
  • Poziom 28  
    Ja też byłem przekonany, że sterownik będzie po stronie wtórnej, stąd potrzeba separacji na sterowaniu mosfetów/igbt. W tym przypadku wystarczy drajwer IR2110.
    Nie zaleca się zasilania sterownika z dzielnika napięcia pojemnościowego, bo zachwiana będzie w nim równowaga napięć, a w skrajnym przypadku jeden z kondensatorów ulegnie uszkodzeniu z efektami audiowizualnymi :D
  • Poziom 28  
    Rozwiązania z transformatorami są stosowane bo nie starzeją się, nie wymagają zasilania gdy tranzystory są na różnych potencjałach (typu halfbridge, full bridge, 2T forward)

Poza tym izolacja galwaniczna bezpieczna jest stosunkowo prosta w transformatorze.
    Większość transoptorów w ogóle nie nadaje się do sterowania MOSFETem mocy bez dodatkowych układów sterowania bramką generujących np 2A prądu w szczycie oraz odpowiedniego, często izolowanego zasilania.
  • Poziom 37  
    OK postanowiłem użyć scalonego driver i podzielę się wynikami.
    Na razie jestem na etapie szukania układu ale niestety IR nie mam dostępnego w okolicy. Czy koledzy może znają jakieś zamienniki inne układy?

Teraz kwestia zasilacza rozruchowego. Jak najlepiej to rozwiązać?
    Komatssu napisał, że skończy się to ciekawymi efektami. Chciałem wziąć połowę zasilania ze względu na straty mocy.

Do głowy przychodzi mi jeszcze pomysł z zasilaczem beztransformatorowym oraz zastosowanie transformatora małej mocy ale tego wolał bym uniknąć.
  • Poziom 37  
    Genialne rozwiązanie :) na to nie wpadłem.
    Szybkie pytanko jest szansa zablokować działanie tego TNY ? przy okazji rozwiązał bym problem z zdalnym włączaniem i wyłączaniem przetwornicy z uP
  • Poziom 37  
    Czekam na elementy i pochwalę się wynikami.

W między czasie zastanawiam się jak powinien być zaprojektowany transformator sterujący i jak dobiera się jego parametry? czy rdzeń może być dowolny ?