AHMPL wrote: Driver- wrote: W czułości nie poczujesz różnicy ponieważ dużej różnicy nie ma. Jeśli porówna się czułości 0,3µV (SINAD 12dB) Uniden i 0,8µV (SINAD 20dB) ICOM to ICOM będzie miał 0,31632µV (SINAD 12dB) czyli gorszą czułość tylko o ~0,01632µV.
A jak mam liczyć czułość im wyższe µV tym lepiej czy gorzej ?! Znalazłem też Yaesu z czułością odbiornika...
Sensitivity (for 12dB SINAD): better than 0.16µV
Adjacent channel selectivity: better than 70 dB
to najgorsze czy najlepsze parametry ?!
Im mniejsza wartość napięcia podana w µV tym lepsza czułość, ale bezpośrednio można porównywać tylko te wartości µV, które mają podany w dB ten sam SINAD. Przykładowo 0,3µV (SINAD 12dB) i 0,16µV (SINAD 12dB) tu mniejsza wartość to lepsza czułość. Czułość przy określonym SINAD mierzy się bez obecności innych sygnałów, występuje tylko sygnał o ścisłe zdefiniowanych parametrach uwzględniających charakter modulacji. Na wejście odbiornika z generatora podaje się tenże sygnał a SINAD mierzy się na wyjściu odbiornika. Sygnał podawany z generatora zmniejsza się do takiego momentu w którym SINAD osiągnie zakładany stosunek wyrażony w dB (może być odczytywany bezpośrednio na przyrządzie pomiarowym), wtedy z nastaw napięcia generatora odczytuje się wartość napięcia sygnału i to jest napięcie czułości. SINAD niejako określa jakość sygnału na wyjściu. Im jest większa wartość SINAD w dB tym jakość odbioru jest lepsza. Zbadano że przecięty człowiek w pełni zrozumie mowę zawierającą zniekształcenia i szumy jeśli te zniekształcenia i szumy będą o 12dB niższe i taką granice przyjęto jako umowną. Dla systemów łączności wymagających lepszej jakości (zrozumiałości) przyjęto wyższą umowną granicę, która wynosi 20dB. Stąd przy tych samych napięciach czułościowych dla SINAD 12dB i 20dB lepszą czułością będzie ta przy której SINAD jest większy, gdyż owe 20 dB gwarantuje lepszą jakość (zrozumiałość) mowy.
Czułość może być podawana w inny sposób np. w dBm lub w dBµV. Pierwszy dBm, wyrażony w skali logarytmicznej, jest mocą sygnału na wejściu odbiornika o określonej oporności wejściowej w stosunku do mocy 0dBm (1mW), drugi dBµV również skali logarytmicznej to stosunek napięcia na wejściu odbiornika do napięcia 1µV. Obie tak podane wartości czułości można przeliczyć na napięcie i bezpośrednio porównać tylko z takim samym SINAD lub SNR.
Natomiast Adjacent channel selectivity określa selektywność, lecz aby ten parametr właściwe odczytać, musimy wiedzieć jaka jest różnica częstotliwości (odstęp) pomiędzy sąsiednimi kanałami. Wtedy wartość w dB powie nam o ile zmniejszy się sygnał przenikający z kanału sąsiedniego do kanału badanego w stosunku do sygnału na sąsiednim kanale.