Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki schemat zwrotnicy wybrac

05 Lut 2013 21:04 849 2
 • Poziom 30  
  Lepszy? A wiesz jak to jest subiektywne pojęcie? Ta zwrotnica różni się po pierwsze stromością filtra dla midbasa tj. ten drugi jest na łagodnym pierwszym rzędzie i do tego podział będzie ulokowany w nim wyżej - mniejsza indukcyjnośc cewki. Ogólnie podział drugiego schematu jest wyżej ulokowany i przy łagodniejszym filtrowaniu midbasa zapewne będzie gorzej odfiltrowywał rezonanse midbasa na skraju pasma ale filtr I rzędu ma również swoje zalety. Mniej dusi efektywność przetwornika i w graniu ma wiekszą swobodę, więcej powietrza na średnicy no i filrtry o mieszanych stromościach lepiej układają się fazowo.
  Nikt Ci nie powie który zagra lepiej bo trzebaby zrobić porównanie bezpośrednie a i tak jednemu mogłoby się podobać na pierwszym a drugiemu na drugim schemacie.
  Zależy czego szukasz i proponowałbym Ci potestować obydwa.
  Słyszałem pare konstrukcji na filtrach I rzędu i uważam, że jeżeli przetworniki na to pozwolą to zawsze warto o nie powalczyć - prezentacja średnicy i ilość powietrza i przestrzeni w niej powala. Ale czy ten midbas stxa da radę na tak łagodnej filtracji i nie będzie podbarwiał średnicy - nie wiem. Może zapytaj autora zwrotki.
 • Poziom 38  
  Opcja droższa będzie grała ciut łagodniej. W zależności od tego jaki jesteś osłuchany taką zwrotnicę wybierz... ale skoro wybrałeś takie głośniki,to najwidoczniej nie masz z byt dużych wymagań,więc obojętnie którą wybierzesz.