Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plus blokuje mi dostęp do Aero2

05 Lut 2013 21:48 6393 21
 • Poziom 15  
  Przez miesiąc korzystałem z Aero2 bez większych problemów - sygnał był stosunkowo słaby, ale stabilny, rzędu -93dBm. BTS oddalony 20 km. Na początku stycznia w pobliżu pojawił się nowy BTS (CID: 62355, LAC:50003) i sygnał wzrósł do -55dBm (ant. zewn.) i -87dBm (sam modem) i jednocześnie modem przestał się logować do Aero2 (Plus działa na nim w 2G i 3G). Najprawdopodobniej na tym nowym BTS-ie Plusa nie ma roamingu do Aero2, czyli nie działa tam UMTS 900, a jest UMTS 2100. Moje przypuszczenia potwierdził BOK Plusa - stwierdzili, że to możliwe.

  W jaki sposób wymusić logowanie do innego BTS-a Plusa/Aero, na którym jest UMTS 900? Mój modem to Huewei e173-u2.
 • Poziom 16  
  Spróbuj ręczny wybór sieci.
 • Poziom 34  
  Top Net Info
 • Poziom 15  
  Używam oczywiście Top_netinfo ver. 3.65, a ręczny wybór sieci niczego nie zmienia, bo jest tylko UMTS, ale niestety bez wyboru częstotliwości i w tym jest cały problem.

  Antena kierunkowa też nie rozwiązuje problemu, bo sygnał z niechcianego BTS-a jest bardzo duży, a kierunek na pożądany BTS prawie ten sam :(
 • Moderator - Sieci, Internet
  Skoro to Huawei, to powinno dać się wymusić pasmo nazwane "W900" poprzez Top_netinfo (wyłączyć wszystkie pozostale).
 • Poziom 14  
  Wyboru częstotliwości nie ma jak masz wybrany modem ZTE. Wybierz modem Huawei GSM, WCDMA.
 • Poziom 15  
  Szanowni koledzy, może jeszcze mam się upewnić czy włączyłem komputer i włożyłem kartę SIM? Przecież napisałem wyraźnie w pierwszy zdaniu "Przez miesiąc korzystałem z Aero2 bez większych problemów", więc MUSIAŁEM ustawić na WCDMA 900 MHz i właściwy modem, inaczej Aero2 by mi nie działało. Szok nie? Temat do kosza, szkoda czasu.
 • Poziom 23  
  Trudno, nie chcesz pomocy, to nie :P
  Koledzy mówili między innymi o wymuszaniu pasma tak, żeby modem widział TYLKO nadajniki Plusa, które pozwalają na zalogowanie do Aero2:
  http://forum.jdtech.pl/Watek-wymuszanie-umts-900-mhz-w-modemach-huawei
  Wymuszanie nie jest konieczne, ale czasem (w takich sytuacjach) pomaga.
  Dlaczego wymuszenie W900 pomaga? Bo Plus nie może budować nadajników W900 - koncesję na to pasmo ma tylko Aero2.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 18  
  Hyper44 napisał:
  czyli nie działa tam UMTS 900
  No to jeśli nie działa na tym W900 to po wymuszeniu tylko tego pasma w TNI musi się połączyć z tym odległym chyba że został już wyłączony
  Opisany problem jest identyczny jaki i ja miałem prawie rok temu Nawet odległości i kierunki BTSów podobne
  sq9ank napisał:
  Widziałem oprogramowanie plusa
  A możesz coś więcej na ten temat
 • Poziom 15  
  andrzejz78 napisał:
  No to jeśli nie działa na tym W900 to po wymuszeniu tylko tego pasma w TNI musi się połączyć z tym odległym chyba że został już wyłączony

  TNI jednak nie łączy z UMTS900, poprzestaje na logowaniu do UMTS bez określenia częstotliwości, bez względu na to czy "wymuszę" 900 czy nie (niedawno w ogóle karta Aero2 nie mogła się zalogować, czyli była tylko siła sygnału). Ten odległy raczej nie został wyłączony, bo jest 20 km dalej.

  Pozostaje program, o którym napisał sq9ank, szkoda że niedostępny. Pozostaje więc czekać, tylko czy Plus jest zobowiązany jakąś umową z Aero2 do uruchomienia UTMS 900, czyli roamingu, w każdym swoim BTS-ie, w którym ma Plusowy UMTS (pewnie 2100) i ile to może trwać?

  Długa Yagi chyba nie zda tu egzaminu, skoro niechciany sygnał jest 40 dB powyżej pozostałych? Pewnie to kwestia trafienia w listek boczny, tudzież minimum na jeden sygnał i wiązką główną w drugi, ale to loteria.
 • Poziom 18  
  Hyper44 napisał:
  czyli była tylko siła sygnału
  Nie spotkałem się jeszcze z takim zjawiskiem Być może wystąpiła awaria
  Hyper44 napisał:
  Pozostaje program, o którym napisał sq9ank
  Lub Nokia z Netmonitorem
  Hyper44 napisał:
  to kwestia trafienia w listek boczny, tudzież minimum na jeden sygnał i wiązką główną w drugi
  Zapomnij o tym Ponad pół roku kombinowałem z podobnym rozmieszczeniem BTSów i ten bliższy zawsze wygrywał
 • Poziom 15  
  Okazało się, że pomogła zmiana modemu z Huawei E173u-2 na E3131, ale działający w trybie HiLink, bo w trybie NDIS/FC nie udało się z niego nawiązać połączenia zarówno z Aero2 jak i z Plusem. Pewnie dlatego, że podobno modem w trybie FC nie łączy z internetem, ale w innym trybie niestety nie udało się skonfigurować. Więc dalej nie wiadomo czy to kwestia trybu, czy też może nowy BTS w moim sąsiedztwie blokuje modemy klasy poniżej 10.
 • Poziom 18  
  Hyper44 napisał:
  czy to kwestia trybu, czy też może nowy BTS w moim sąsiedztwie blokuje modemy klasy poniżej 10
  Raczej to drugie
 • Poziom 10  
  Mam ten sam problem od lipca po modernizacji BTS Plusa. A na tym modemie E 3131 to łączysz się z BTS Aero2 odległym o 20km czy z BTS Plusa. Bo ja mam E353s-2 i w żaden sposób nie mogę wymusić połączenia z BTS Aero2 odległym o 2km bo modem rejestruje się do BTS Plusa odległym około 500m.
 • Poziom 15  
  Teraz przez E3131 łączę się do Aero2 z tym bliższym BTS-em, który poprzednio blokował mi ten odległy.
 • Poziom 10  
  To znaczy, że Plus uruchomił UMTS 900, czy puścił roaming na UMTS 2100. Czy muszę zmienić modem na E3131.
 • Poziom 15  
  Roaming do Aero jest tylko na 900, bo takie mają zezwolenie. Jeśli z Twoim modemem jest ta sama sytuacja co z moim, a na to wygląda, to wydaje się, że musisz zmienić na E3131. Zwróć tylko uwagę czy jest to wersja HiLink, bo jeśli nie, to może być różnie.
 • Poziom 10  
  Jeżeli roaming jest tylko na UMTS900 to może być większy problem bo modem rejestruje się do BTS Plus Miłocin, 181 CID: 42294 który ma tylko GSM900 i UMTS2100 sprawdziłem w BTSearch. Wymuszenie W900 za pomocą TNI nic nie zmienia, dalej rejestruje się do CID: 42294.
 • Poziom 10  
  Modem E3131 HiLink z najnowszym software super łączy T-mobile, Orange i Aero2 z tym że, Aero2 łączy jak odjadę kilometr od CID:42294 którego mam 500m od domu.
  E3131 obsługiwany jest przez przeglądarkę internetową i za wiele możliwości konfiguracji tam nie ma. Nie próbowałem przełączać modemu w inny tryb. Moim zdaniem różni się od E353 tylko sposobem obsługi (zarządzania) i w moim przypadku nie pomógł.
  Myślę że Bts CID:42294 po modernizacji końcem czerwca nie został odpowiednio skonfigurowany lub nie wszystko zostało jeszcze uruchomione i może kiedyś się doczekam. Interwencja w BOK Plusa i Aero2 na razie nie odniosła żadnego efektu. Plus podziękował za zgłoszenie a Aero2 nie odpisało.
  Dodam, że jadąc do domu (modem E353 , Top-netinfo wymuszone W 900 i nośna 2963)z włączonym internetem z Aero2 i włączonym radiem internetowym, aby modem nie przełączał z HSPA++ do UMTS (dioda świeci jasno niebiesko) po zbliżeniu 1km do Bts CID: 42294 modem przełącza się na niego na UMTS i świeci na ciemno niebiesko co oznacza że się nie rozłączył,ale przeszedł na UMTS radio milknie bo nie może dalej ściągać. Następnie wchodzę do domu z załączonym laptopem i modemem świecącym na ciemno niebiesko, podłączam antenę dookólna 13 dB i wystawiam ją poza okno od strony Btsa Aero2 oddalonego 4 km , po kilku minutach modem przełączył się na Bts CID: 27239 i nadal cieszyłem się darmowym internetem (dioda jasno niebiesko HSPA++). Następnym razem nie podłączyłem anteny zewnętrznej i też się połączył ale z bliższym Bts CID: 18324. Niestety po upływie godziny połączenia się kończą jak to w Aero2. Ponowna próba połączenia nie przynosi pozytywnych efektów. Całą operację trzeba powtórzyć wyjeżdżając w teren.
  Na razie jest to jedyny dostępny dla mnie sposób połączenia z Aero2.
  Z powyższego wnioskuję że,Kontroler Stacji Bazowej, BSC (ang. Base Station Controller) działa dobrze tylko wtedy gdy musi przełączyć przemieszczający się połączony modem z jednego Bts do drugiego, natomiast nie działa wtedy gdy modem rejestruje się do niesprawnego Bts bo nie ma od niego informacji lub jest inna przyczyna.
  Czy ktoś ma jeszcze inny pomysł aby modem zapomniał o Bts CID: 42294?
 • Poziom 18  
  rst napisał:
  Czy ktoś ma jeszcze inny pomysł aby modem zapomniał o Bts CID: 42294?
  Możesz jeszcze spróbować przy pomocy anteny kierunkowej ATK20 łapać pożądany sygnał
  Druga opcja to zamiast modemu nokia z netmonitorem a wtedy możesz się wbijać w dowolny BTS
 • Poziom 10  
  Pomogła antena ATK-20 850-960MHz i 10 m kabla H155PE konektor na kablu RG-316 teraz mogę wybierać BTS odległy 2km na południe lub 4km na północ. Antena znajduje się na strychu pod dachem dwuspadowym wschód-zachód pokrytym blachą. Osiągam moc sygnału: -61dBm, 83%, CSQ26.
  Do BTS: 42294 500m na zachód modem rejestruje się gdy jest bez podłączonej anteny, ale nadal nie łączy z internetem. Po włożeniu anteny modem przełącza się do BTS na który jest skierowana antena i łączy bez problemu z internetem, zarówno modem E353s-2 jak i E3131Hilink. Gdy jest zestawione połączenie po wyjęciu anteny modem nadal trzyma BTSa z którego jest internet.