Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały monitoring z opcją na rozbudowę

05 Lut 2013 22:32 1755 10
  • Poziom 2  
    Ponieważ jeden z klientów postawił wymóg uruchomienia monitoringu przy jego produkcji to muszę rozpocząć ten temat w swojej firmie ;-)
    Może to i lepiej, bo temat od jakiegoś czasu był na tapecie tylko jakoś zawsze ważniejsze tematy były.

Na razie chciałbym zacząć od kilku kamer, ale docelowo uruchomić ok 30 na całym obiekcie.
    Skłaniam się raczej ku kamerom IP. Chciałbym mieć możliwość rejestrowania, choć co do zasady nie będę potrzebował rejestracji na wszystkich kamerach.

Na razie chciałbym uruchomić 4 kamery- dwie w pomieszczeniu produkcyjnym - ok 25m2, kwadrat z słupem na środku, dwa wejścia w rogach - po analizie iluś tam postów, biorąc pod uwagę że nie mam powiedziane jak dokładny to ma być monitoring - myślę o zamontowaniu ACTi D52.

Do tego switch PoE TP-Link TL-SF1008P.

No i nie wiem jaki rejestrator (do 8 kamer na razie)

2 pozostałe kamery to jedna zewnętrzna - jako monitoring wjazdu na teren zakładu i jedna wewnętrzna - na główne wejście do budynku. Ta na wejście to chyba też D52 mogłaby być, ale nie wiem co na zewnątrz.

Z jednej strony fajnie byłoby mieć możliwość odczytu tablic rejestracyjnych wjeżdżających pojazdów, ale nie wiem czy to nie będzie wymagało zbyt dużego nakładu finansowego ;-)

Więc gdybym mógł prosić o pomoc - sugestie - zarówno w kwestii kamer wewn jak i w szczególności rejestratora i kamery zewnętrznej.
  • Poziom 25  
    Kolego moją sugestią jest abyś skontaktował się z jakimś instalatorem systemów CCTV który opracuje Ci projekt i dokona wyceny.
  • Poziom 31  
    ourson napisał:
    Na razie chciałbym zacząć od kilku kamer, ale docelowo uruchomić ok 30 na całym obiekcie.
    ....
    No i nie wiem jaki rejestrator (do 8 kamer na razie)
    ....
    Z jednej strony fajnie byłoby mieć możliwość odczytu tablic rejestracyjnych wjeżdżających pojazdów, ale nie wiem czy to nie będzie wymagało zbyt dużego nakładu finansowego ;-)
    ...

Jeżeli system ma być rozbudowywany, to raczej komputer w roli rejestratora.
    Przy odczycie tablic musi być komputer i odpowiednie kamery.
    Parametry trzeba dobrać po obejrzeniu obiektu i ocenie warunków pracy kamery.
    Rejestracja tablic zwiększa koszty. Odpowiednia kamera i zwykle dodatkowa licencja.
  • Poziom 2  
    extremeee napisał:
    Kolego moją sugestią jest abyś skontaktował się z jakimś instalatorem systemów CCTV który opracuje Ci projekt i dokona wyceny.

Nie mówię nie - ale wolę najpierw sam mniej więcej wiedzieć czego mogę się spodziewać/oczekiwać..

Marek31415 napisał:

dlaczego tak? Czy rejestrator nie mógłby potem zostać wykorzystany do kolejnych kamer?

Marek31415 napisał:
    Przy odczycie tablic musi być komputer i odpowiednie kamery.
    ....
    Rejestracja tablic zwiększa koszty. Odpowiednia kamera i zwykle dodatkowa licencja.

Może źle się wyraziłem - chciałbym aby na kamerze była możliwość odczytu tablic rejestracyjnych przez człowieka (w sensie żeby kamera była na tyle dobra aby przy ruchu samochodu tablica była w miarę czytelna). Nie mam zamiaru "komputerowo" odczytywać tablic i prowadzić rejestru.

Marek31415 napisał:
    Parametry trzeba dobrać po obejrzeniu obiektu i ocenie warunków pracy kamery.

warunki pracy są raczej normalne - hala szwalnicza, temperatura bez żadnych wahań specjalnych.
  • Poziom 31  
    ourson napisał:
    Marek31415 napisał:

dlaczego tak? Czy rejestrator nie mógłby potem zostać wykorzystany do kolejnych kamer?

Jeżeli kupisz rejestrator np. na 8-em kamer to 9-tej nie podłączysz.
    Musisz kupić następny rejestrator lub od razu wydać kasę na rejestrator na np. 32-e kamery (33-ej też nie podłączysz).
    W systemie komputerowym dokupujesz licencję na obsługę kolejnych kamer i podpinasz tyle, ile "uciągnie" system.
    Inna sprawa to możliwości systemów komputerowych i rejestratorów. Tu komputery mają znaczną przewagę.
  • Poziom 25  
    Komputer będzie bardziej elastyczny jako rejestrator - pamiętać trzeba tylko o odpowiedniej wydajności oraz o fakcie że komputer pracował będzie 24/7h tak więc musi to być maszyna serwerowa.
    Dodatkowo wyświetlanie i obrabianie obrazu z kamer zabiera dużo mocy obliczeniowej - karta graficzna lub/i procesor musi mieć power żeby to obrobić.
  • Poziom 2  
    Marek31415 napisał:
    Inna sprawa to możliwości systemów komputerowych i rejestratorów. Tu komputery mają znaczną przewagę.
    extremeee napisał:
    Komputer będzie bardziej elastyczny jako rejestrator - pamiętać trzeba tylko o odpowiedniej wydajności oraz o fakcie że komputer pracował będzie 24/7h tak więc musi to być maszyna serwerowa.
    Dodatkowo wyświetlanie i obrabianie obrazu z kamer zabiera dużo mocy obliczeniowej - karta graficzna lub/i procesor musi mieć power żeby to obrobić.

Jaki zatem komputer byłby właściwy (parametry)?

Zakładam, że do bieżącego podglądu będzie jeden monitor z 4 - 6 kamerami na ekranie (z możliwością wyboru których kamer). Do tego pozostałe kamery będą oglądane na komputerach wpiętych w sieć, ale raczej nie w sposób ciągły.
  • Poziom 14  
    Może podrzucę propozycję, którą powoli sam rozważam właśnie do stacji typu klient-serwer na 5,6 kamer IP max 3 Mpix, ilość klatek 12-15. Nie wiem tylko, jaki GPU wybrać. Mały monitoring z opcją na rozbudowę

Dodatkowo pozwolę sobie zacytować kolegę Marek31415, który nie tak dawno odpowiedział mi na podobne pytanie:
    Cytat:
    Jakie MPix, 1, 2, 3, 5? To zasadnicza różnica. Następne pytanie, czy podgląd ma być na tym samym komputerze? Wyświetlanie obrazu to zwykle największe obciążenie dla komputera.
    Kolejne pytanie, ile klatek na sekundę dla każdej kamery? Ta wartość ma wprost proporcjonalny wpływ na obciążenie procesora. Według mnie wartości 5-10 kl./s są w zupełności wystarczające. Są niestety klienci mylący jakość obrazu z płynnością ruchu. Ciężko im wytłumaczyć, że zależność jest dokładnie odwrotna.
    I następne pytanie o stopień kompresji, czyli główny parametr jakości obrazu (pomijam jakość samej kamery, obiektywu itp.).
    Te kombinacje parametrów powodują, że przy tej samej ilości kamer komputer może być słaby lub musi być mocny.
    Przy szacunku sprzętu zwykle trzeba wymagania klienta co do ilości kamer pomnożyć przynajmniej przez 1.5.
    Podsumowując, moje minimum to platforma Intela z procesorem C2D, 2-4 GB RAM-u.
    Dobrym rozwiązaniem w wersjach budżetowych są poleasingowe Dell-e.
    W systemach bardziej wymagających procesory i3, i5, i7, więcej dobrego RAM-u, szybkie dyski, raid, mocna karta graficzna, dedykowana karta sieciowa 2x1Gb.
    Nie da się wprost odpowiedzieć na pytanie o komputer do 8-u kamer IP MPix.
    Można je uruchomić na C2C 3.0 z rezerwą, ale równie dobrze przy maksymalnych parametrach systemu obciążenie dojdzie do 100% i komputer będzie "zamulony".
  • Pomocny post
    specjalista-kamery przemysłowe
    Ten komputer w zupełności wystarczy.

Ostatnio składałem taką stację, na corei5, 8GB RAM, płyta MSI, 2 dyski po 2TB wd red, do tego grafika nv gf-610.

W tym momencie mam 10 kamer 1600x1200, wszystko działą na 15kl/s każda kamera + 4 kamery fullHD - każda po 25kl/s. BItrate z każdej kamery VBR, średnio po 4-6 mbit. Wszystkie kamery są wyśweitlane. Program darmowy, mogę jeszcze dodać do 36 kamer w sumie. Procesor.... 40%.Podczas odtwarzania , procesor skacze do 60%. Wszystko chodzi jak szalone. Na 4Tb mam zapisu na 21 dni. Dostęp przez internet mam tylko do kamer "na żywo" przez IE. Natomiast mam zdalny pulpit.

Gpu nie potrzebujesz mocnego, wystarczy karta pokroju gf600 albo radeon 6450 :)
  • Poziom 2  
    jpl napisał:
    Program darmowy, mogę jeszcze dodać do 36 kamer w sumie. Procesor.... 40%.Podczas odtwarzania , procesor skacze do 60%. Wszystko chodzi jak szalone. Na 4Tb mam zapisu na 21 dni. Dostęp przez internet mam tylko do kamer "na żywo" przez IE. Natomiast mam zdalny pulpit.

A można wiedzieć jaki to program?
  • specjalista-kamery przemysłowe
    Program dołączony do kamer, za free. Na skrzynce masz nazwe programu.

Myślę że jak kupisz program do acti to też będzie działąć dobrze.