Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Świecące trójkąty, które mogą znaleźć zastosowanie w optyce

exti 06 Feb 2013 00:34 4644 0
 • Świecące trójkąty, które mogą znaleźć zastosowanie w optyceNaukowcom udało się po raz pierwszy wytworzyć monowarstwę (warstwę o grubości jednej cząsteczki) dwusiarczku wolframu, rzadkiego minerału. Okazało się, że atomy siarki i wolframu tworzą trójkątne struktury o niezwykłych właściwościach fotoluminescencyjnych. Mogą one znaleźć zastosowanie w technologii optycznej, np. w fotodetektorach i laserach. Osiągnięcie Mauricio Terronesa, profesora Uniwersytetu Stanu Pensylwania (UPenn), oraz jego zespołu opublikowano w magazynie NANO Letters.

  Monowarstwy różnych związków chemicznych skupiają zainteresowanie naukowców z racji swoich specyficznych właściwości chemicznych, odmiennych od właściwości tych samych związków w litej postaci. Najlepszym przykładem jest tutaj grafen.

  Monowarstwy dwusiarczku wolframu z kolei cechują się fotoluminescencją, czyli pochłaniają światło o pewnej długości fali, a emitują o innej. Niezwykły w tym jest fakt, że najsilniejszą fotoluminescencję można zaobserwować na krawędziach trójkątów, podczas gdy ich wnętrze emituje znacznie mniej światła. Ponadto, efekt ten występuje w temperaturze pokojowej.

  Gdy w 2004 roku rosyjscy naukowcy wyizolowali po raz pierwszy grafen z grafitu, zrobili to dość pracochłonną metodą - zrywając kolejne warstwy przy pomocy zwykłej taśmy klejącej. Badacze z UPenn uzyskali monowarstwę dwusiarczku wolframu na dwa inne sposoby: metodą redukcji siarką oraz osadzania z fazy gazowej (CVD). Tę drugą zamierzają teraz zastosować do wytwarzania monowarstw innych związków.

  Źródło:
  http://science.psu.edu/news-and-events/2013-news/Terrones1-2013

  Cool! Ranking DIY
  Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  About Author
  exti
  Level 32  
  Offline 
  exti wrote 2385 posts with rating 127, helped 6 times. Live in city Gliwice. Been with us since 2008 year.
 • Farnell IoTFarnell IoT