Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat podłączenia domu jednorodzinnego- prośba o ocenę.

Krzycho1989 06 Lut 2013 10:30 7569 7
  • #1 06 Lut 2013 10:30
    Krzycho1989
    Poziom 7  

Witam, mam problem z przyłączem, a konkretnie to z instalacją elektryczną która muszę zaprojektować na studia. Nie wiem tak do końca jak wygląda schemat podłączenia ze słupa energetycznego przez przyłącze aż do odbiorników.
    Proszę o pomoc i ocenę schematu i urządzeń znajdujących się po kolei miedzy słupem a odbiornikiem
    Docelowo ma to być instalacja TN-S
    Początkowo schemat wyglądał tak:
    -słup energetyczny TN-C,
    -od tego kabel 4 żyłowy YKY4*10mm^2
    -zabezpieczenie przedlicznikowe 50A (moc wszystkich odbiorników w domu ok 32kW)
    -licznik
    - od licznika urządzenie różnicowo prądowe
    -za urządzeniem różnicowoprądowym rozdział kabli (faz) na poszczególne pomieszczenia wraz z bezpiecznikiem zalicznikowym w zależności od przewidywanej mocy

Proszę powiedzieć:
    1)gdzie zamontować kabel PE w którym miejscu jak go podłączyć, jak uziemić, czy PE idzie też przez urządzenie różnicowe, czy idzie przez licznik? Jeśli nie wiem gdzie jest podłączony PE to nie wiem od którego miejsca prowadzić kabel 5-żyłowy
    2)Czy przypadkiem nie zapomniałem o jakimś urządzeniu po drodze?
    3)Dlaczego licząc bezpiecznik przed licznikiem dzielę moc przez 690V a nie 400V?
    4)Jak obliczyć bezpiecznik na kabel siłowy do kuchni? (dzielić moc urządzeń na siłę przez 400?, 690? a może 230V?)

Bardzo prosiłbym o jakieś wskazówki i sprostowania, piszę na elektrodzie bo liczę na fachowców. Coś o elektryce wiem, ale to za mało. Z góry dziękuje za odpowiedzi

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • #2 06 Lut 2013 11:18
    lukaszpol26
    Poziom 19  

Krzycho1989 napisał:
    1)gdzie zamontować kabel PE w którym miejscu jak go podłączyć, jak uziemić, czy PE idzie też przez urządzenie różnicowe, czy idzie przez licznik?

Ty jesteś na studiach ?? I jeszcze powiesz ze na elektrotechnice ??

Krzycho1989 napisał:
    4)Jak obliczyć bezpiecznik na kabel siłowy do kuchni? (dzielić moc urządzeń na siłę przez 400?, 690? a może 230V?)

W zależności na jakie napięcie będzie pracowała ta kuchnia.

Krzycho1989 napisał:
    -od tego kabel 4 żyłowy YKY4*10mm^2

W praktyce na przyłącze kablowe zazwyczaj daje się YAKY bo taniej wychodzi.

Krzycho1989 napisał:
    - od licznika urządzenie różnicowo prądowe

Najpierw bym proponował rozłącznik FR potem kontrolki faz i RCD ale nie jeden na cały dom!!

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 06 Lut 2013 11:45
    Krzycho1989
    Poziom 7  

Tak jestem na studiach ale budowlanych, z elektryki mieliśmy 2 wykłady, więc proszę się nie dziwić, a wiem i tak myślę że na temat prądu wiem więcej niż 2/3 grupy - to są studia zaoczne. Piszę dlatego żeby się dowiedzieć co jak działa a nie dlatego żeby oddać projekt i uzyskać wpis nic nie wiedząc bo to przecież nie o to chodzi. Dlatego proszę się nie oburzać.

A co to ten rozłącznik FR?
    Kontrolki faz rozumiem że to kontrolki czy w danej fazie jest prąd?
    Na indukcje i piekarnik będzie siłowy przewód razem około 11kW mocy znamionowej, jak z tym bezpiecznikiem na tej sile?
    Nadal nie wiem co z tym przewodem PE jak to robić gdzie to podłączać i czy to idzie też przez różnicówke?

0
  • #4 06 Lut 2013 12:01
    lukaszpol26
    Poziom 19  

FR to rozlacznik izolacyjny, jezeli masz układ sieci TN-C to należy podzielić przewod PEN na PE i N. Najlepiej w rozdzielni głównej budynku. Niegdyś ten podział wykonywany był przez RE w złączu ale to już nie te lata.
    Co do bezpiecznika kuchni indukcyjnej moc podziel przez napięcie i cos fi. Pozdrawiam LP.

0
  • #5 06 Lut 2013 12:34
    serwisor
    Poziom 29  

Przewód PE podłączasz, go głównej szyny zbiorczej, do której masz podłączoną czy to bednarkę, czy uziom fundamentowy, czy szpilki.

Przyjrzyj się automatowi jakim jest RCD, na jego wejściu jak i wyjściu masz oznaczenia:
    L1 -faza 1
    L2 -faza2
    L3 -faza3
    N -neutralny

Nie ma nawet złącza dla PE.

Poza tym polecam choć przejrzenie książki jaką jest "Poradnik elektroenergetyka przemysłowego", to wiele wyjaśni ci w kwestii instalacji i przyłączania obwodów i urządzeń.

A bezpiecznik do kuchni dobierasz w zależności od sprzętu, czy każda z faz osobno zasila jakąś część grzałek, i piekarnika, czy jednak przyłącze 3-fazowe niezbędne dla sprzętu.
    Z reguły zakłada się zabezpieczenie 3-faz. ale zdarza się, że np. płyta potrzebuje dwóch faz a piekarnik tej 3-ciej.
    Czasem zdarza się również, że płyta potrzebuje dwóch faz, ale nie robi jej różnicy jeśli będą to fazy jednoimienne, wtedy można "pomyśleć" o zastosowaniu 3 aparatów jednofazowych, jednak TYLKO w przypadku gdy jasno określisz jakie urządzenie MUSI być na danym przyłączu.

Do płyt, kuchenek i innych urządzeń wymagających 3-fazowego zasilania (gdyż brak jednej z faz może powodować uszkodzenie) warto zaprojektować zasilanie przez stycznik z CZF-ką lub CKF-ką itp. aparaturą kontrolującą obecność wszystkich faz.

Bezpiecznik liczysz przez 690 bo 3x230=690
    Czyli napięcie występujące między fazą a neutralnym.
    Napięcie 400V to napięcie występujące pomiędzy fazami.
    Ty obliczasz obciążenie dla zasilania 1-fazowego razy 3
    a nie napięcia międzyfazowego.

Różnicówkę za licznikiem możesz wstawić, ale nie 30mA, a 300.
    Osobno zaprojektuj RCD dla oświetlenia w 1/3 domu, 2/3, 3/3
    osobno dla gniazd, możesz podzielić na 1/3, ale będzie to bez sensu, lepiej np:
    pokoje razem, przedpokój z kuchnią, łazienkę osobno.

Dzięki temu, gdy RCD na oświetleniu w 1/3 domu zareaguje, nie wyłączy ci całego oświetlenia, a tylko kilka pomieszczeń, tak samo z gniazdami.

Pozdr.
    Mati.

0
  • #7 06 Lut 2013 13:19
    lukaszpol26
    Poziom 19  

Krzycho1989 napisał:
    Może to wyglądać tak?

Nie
    RCD 30 mA
    Na gniazdka 16 A
    RCD przed wyłącznikiem S301
    W przypadku YAKY najmniejszy dopuszczalny przekrój to 16mm2 Czyli kabel 4x16.

PS Złe oznakowanie przewodu 4 kreski oznaczają iż jest 4 żyły robocze, PEN oznaczamy inaczej. Zapoznaj się z symbolami poszczególnych aparatów bo tez są złe . Na oświetlenie dajemy przewody 3 żyłowe.

0
  • #8 06 Lut 2013 18:26
    retrofood
    Moderator

Kolego, forum to nie szkoła. Z odpowiedzi, które padły dotychczas, niewiele się dowiesz, chociaż każda jest w miarę poprawna. Ale nie współgrają ze sobą i tworzą chaos. Żeby je zrozumieć, trzeba być elektrykiem.
    Lepiej poszukaj w necie jakiegoś projektu i schematów (często spotykane przy przetargach na wykonawstwo instalacji), postudiuj, przemyśl, a dopiero potem zadaj pytania.
    Projektowanie instalacji to sztuka, do której trzeba mieć lata studiów i praktyki. Parę postów tej wiedzy nie zastąpi.

0