Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik radiowy od mysz RFSW-25 - proszę o pomoc

14 Lut 2005 21:17 3384 15
 • Poziom 10  
  Witam
  Nadajnik a4tech nie odbiera sygnału radiowego z myszy. Jest podłączany do złacza PS/2. Dioda LED (fot. LEDG) nie świeci, napięcie 5V z komputera dochodzi na diode zenera ZD1 (to ta nad układem EM...). Opornik RC1 jak widać na zdjęciu jest przepalony (opór jego po zmierzeniu ok 4 Ohm). Po kilku sekundach pracy układu czuć zapach przegrzanego elementu i wydziela się ciepło na płytce w okolicy układu EM78P156EP (układ też się silnie nagrzewa). Nie mogę znaleźć nigdzie ani schematu całego nadajnika ani układu EM78P156EP. Drugi scalak jest firmy Motorola MC3361CP. Proszę o pomoc jak zabrać się do tej usterki. Czy fakt silnego grzania się pierwszego z układów nie przekreśla szans naprawy bez konieczności jego wymiany? Co mogło spowodować przepalenie opornika RC1? Załączam zdjęcie układu ndajnika.
  Pozdrawiam
 • Tektronix
 • Poziom 24  
  A czy wiesz w jakich okolicznościach układ ten uległ uszkodzeniu? Bo jeżeli ktoś źle wykonał port lub wtyczkę PS/2 (częsty przypadek) to prawdopodobnie napięcia zasilania podłączono na odwrót i przy tych objawach jak piszesz, to bez wymiany układu/układów raczej się nie obejdzie. A dostać je to też ciężka sprawa.
 • Tektronix
 • Poziom 10  
  jaco777 napisał:
  A czy wiesz w jakich okolicznościach układ ten uległ uszkodzeniu? Bo jeżeli ktoś źle wykonał port lub wtyczkę PS/2 (częsty przypadek) to prawdopodobnie napięcia zasilania podłączono na odwrót i przy tych objawach jak piszesz, to bez wymiany układu/układów raczej się nie obejdzie. A dostać je to też ciężka sprawa.


  Niestety nie znam dokładnych okoliczności w jakich nastąpiło uszkodzenie. Z tego co się dowiedziałem to podobno pewnego dnia nadajnik przestał działać .
 • Poziom 24  
  To wygląda na to, że można się pożegnać z tym odbiornikiem (to odbiornik nie nadajnik tak jak napisałeś na początku). Jedyna szansa to drugi taki sam i podmiana elementów po uprzedniej wymianie uszkodzonych elementów w tym Twoim. Zbyt, że tak powiem, specjalistyczny sprzęt. Układów możesz szukać w innych podobnych odbiornikach, np. innych firm.

  Po chwili--------------------------------------

  Właśnie się pokusiłm i rozebrałem swój odbiornik od klawiatury i myszy Media Tech. Jest w nim Twój układ EM78P156 (zamiast EP jest 60) a typ odbiornika to DRKM01. Tego drugiego układu nie ma, jest inny. Tak więc szukaj na jakimś szrocie takich odbiorników, może trafisz.
 • Poziom 10  
  Myszka okazuje się bardziej żywotna niż wskazywało na to dotychczasowe z nią postępowanie. Efekt grzania się układu i opornika to wynik tego że wtyczka do płytki była podłaczona odwrotnie o 180 stopni :) . Po podłaczeniu "na żywca" mysz do ps/2 słabo reagowała na ruch (kursor próbował z trudem przesuwac się). Baterie w myszy są w porządku dioda zielona w bazie sygnalizuje odbiór sygnału radiowe z myszy ale ruch kursora w komputerze jest prawie żaden. Mysz (nadajnik) składa się z dwóch płytek połaczonych ze sobą 5 "igłami" wsuwanymi w odpowiednie gniazda na płytce dolnej. Poruszanie płytką górną w myszy powoduje intensywniejsze reakcje diody w bazie ale mimo tego nadal kursor nie porusza się. Co może być powdem? Czy to problem bazy (odbiornika) czy myszy (nadajnika) ? Jak można próbować to naprawić i czy w ogóle jest jakaś nadzieja?
 • Poziom 24  
  Kurcze :-) ale naplątałeś. Kilka pytań:
  -odbiornik podłączyłeś do płyty głównej, ale wtyczka PS/2 została żle wsadzona w gniazdo płyty głównej?
  -jak "na żywca" myszkę bezprzewodową podłączyłeś do portu PS/2?
  -jeżeli ruszasz płytką w myszce i są zmiany w reakcji odbiornika to na 90% masz zimne lub uszkodzone luty na płytce/płytkach myszki,
  -czy wymieniłeś już ten spalony rezystor w odbiorniku?
 • Poziom 10  
  jaco777 napisał:
  Kurcze :-) ale naplątałeś. Kilka pytań:
  -odbiornik podłączyłeś do płyty głównej, ale wtyczka PS/2 została żle wsadzona w gniazdo płyty głównej?
  -jak "na żywca" myszkę bezprzewodową podłączyłeś do portu PS/2?
  -jeżeli ruszasz płytką w myszce i są zmiany w reakcji odbiornika to na 90% masz zimne lub uszkodzone luty na płytce/płytkach myszki,
  -czy wymieniłeś już ten spalony rezystor w odbiorniku?


  Sory za mieszanie ale jak się pisze na szybko to tak wychodzi :) Już odpowiadam:
  ad 1 - wtyczka do płyty głownej (kompa) dobrze byla podłaczona tylko odwrotnie podłaczony kabelek w bazie (odbiornika). Plytka odbiornika (bazy) ma 4 piny do ktorych podlonczony jest kabelek. Tu byl blad podlonczenia czyli zamiast podlonczyc 1-1 2-2 3-3 4-4 wtyk obrcony byl o 180 stopni czyli 1-4 2-3 3-4 4-1.
  ad 2 "na żywca" czyli przy pracujacym kompie podlonczylem baze do ps2 kompa i zaczolem testowac mysz. Dioda reaguje w bazie kursor niestety na monitorze nie :( Mam koncepcje że może wina nie w myszy tylko w bazie leży skoro dioda reaguje na ruch myszy?
  ad-3 Jestem w trakcie sprawdzania lutow w myszy (nadajniku).
  ad-4 Spalony rezystor oszacowalem po resztkach kodu kreskowego na nim - 4 Ohm. Po zmierzeniu gdy go wylutowalem mial ok 1 Oma (zamiast 4 Ohm jakby to z kodu wynikalo). Wstawilem nowy o wartosci 3 Ohm.
  Nie jestem pewien czy roznice 1-4 Ohmy moga miec wplyw na prace bazy?

  Sory za namieszanie mam nadzieje ze juz lepiej opisalem temat :)
  Pozdrawiam i dzieki za zaintereresowanie tematem
 • Poziom 24  
  To teraz tak:

  ad 1 - opisz jakie odpowiednio sygnały są podawane na te cztery piny w bazie, gdzie jest +5V, gdzie GND, gdzie sygnałowe, dzięki temu ustalimy które w "wejść" w odbiorniku mogło ulec uszkodzeniu,

  ad 2 - koniecznie zrób tak: wyłącz kompa, podłącz odbiornik do kompa, włącz kompa i niech WIN się uruchomi, napisz mi czy pokazał się komunikat, że "nie znaleziono myszki podłączonej do portu...", jeżeli się nie pokazał to połowa sukcesu, niech WIN dalej się uruchomi, jak już się załaduje całkowicie, to sprawdź czy wskaźnik (strzałka) reaguje na ruch myszy, jeżeli nie to zrób "logowanie" (reset) odbiornika i myszki (powinny mieć taką możliwość), przełącznika kanałów chyba nie ma?, jeżeli dalej nie będzie reakcji wskaźnika to ponownie zrób resety odbiornika i myszy ale w różnych kolejnościach (najpierw odb. póżniej mysz, na odwrót, i tak parę razy dla pewności). Dobrze by było mieć też 100% pewność iż port PS/2 w kompie jest sprawny, podłącz sprawną zwykłą myszkę.

  ad 4 - te kilka Ohm nie powinno robić różnicy, to pewnie tylko zabezpieczenie prądowe. Ale 4Ohm to nie ma takiego mnożnika w ogólnodostępnym szeregu, mi to wygląda na mnożnik 10 (brązowy, czarny).
 • Poziom 10  
  Na poczatek rozkład sygnałow na pinach (jak sie okazało 5 ;) ):
  1 - masa (shield)
  2 - masa
  3 - DATA
  4 - CLOCK
  5 - 5V
  Przeleciałem płytkę (mysz) lutownicą by ewentualnych zimnych lutów się pozbyć i oto co następuje:
  Po podłączeni bazy do PS2 kursor ożył w kompie. Tylko że jego reakcje na ruch myszą są nieprzewidywalne. Raz działa całkiem nieźle, potem tak jakby sygnał słabł i reaguje z utrudnieniem na ruch myszą. Z trudem udało mi się osiągnąć prawie płynny ruch taki jaki powinnien być przy prawidłowo działajacej myszy. Nie potrafię znaleźć przyczyny takich dziwnych zmian w odbiorze sygnału z myszy. Zasilanie jest ok (świeże akumulatorki - AAA 800 mA / 1,2 V a wcześniej baterie). Próbowałem zmiany położenia bazy do myszy. Poza spadaniem sygnału przy zbyt dużej odległości (powyżej 60 cm) ideału nie osiągnąłem. Szukałem przyczyn w fotoelementach ale to raczej też nie to. Efekt jaki mi przypomina ta dziwna bezwładność ruchu to syutacja gdy baterie słabną (podobnie miałem gdy w myszy na podczerwień baterie były prawie całkowicie zużyte i kursor działał jakby rolki były mocno zabrudzone). Skoro mysz padła samoczynnie to może wyschnięcie jakiego elektrolita jest przyczyną? Jedyne co mi przychodzi na myśl to słaba moc sygnału nadawanego przez mysz. Albo przyczyna tkwi w bazie i odbiorze sygnału? A może jakiś tranzystor w układzie nadawczym myszy? Jak to sprawdzić?
 • Poziom 24  
  Nie zapominaj, że wtyczka w odbiorniku została źle włożona. Niestety w ten sposób została zamieniona polaryzacja napięcia zasilającego i wręcz cud, że odbiornik jeszcze działa. Czy na 100% pin 1 to masa, a może jest wolny?

  Proponuje abyć sprawdził wszystkie elementy bezpośrednio i pośrednio połączone z pin 5 i 1. Spróbuj znaleźć noty katalogowe układów z odbiornika i sprawdź jak są zasilane, i czy zgadza to się z obecnym stanem.

  PS Jeżeli przelutowanie myszki dało takie rezultaty to warto jeszcze dokładniej się jej przyjrzeć.
 • Poziom 10  
  Okazuje się że im dalej zagłebiam się w temat to ciekawsze pojawiają się odkrycia. Udało mi się zdobyć podobną mysz A4tech tle że z dwoma rolkami a nie jedną. Okazało się że baza jest w porządku. Po korekcie częstotliwości w bazie (cewka-peerek) mysz zadziałała idealnie. Tak więc wynika z tego że mysz jest niesprawna. Myślałem że kwarce są inne niż w tej testowej mysz ale wszystko ok. Po sprawdzeniu wzrokowym elementów na płytce obu myszek okazało się że są jednakowe (minimalne róznice w układzie ścieżek tylko zauważyłem). Próbowałem porównywać (na szybko bo mysz testowa była tylko na chwile) napięcia na elementach obu myszy i tu również specjalnych anomalii nie spostrzegłem. Dodam że na dolnej płytce myszy jest taki sam układ jak w bazie (peoducent EMC nr. EM78P156EP) którego nie mogę nigdzie namierzyć :( Przesłam foto płytki górnej (część nadawcza myszy) może to pomoże w diagnozie przyczyny.
 • Poziom 24  
  Sprawdź czy w tej Twojej myszce klawisze oraz rolka sprawują się tak jak trzeba. Jeżeli tak to wina leży prawdopodobnie tylko po stronie optyki. Jeżeli i klawisze działają nie tak jak trzeba, to może być coś z obwodami radiowymi. W ostateczności spróbuj rozstroić obwody i zobaczyć czy będzie jakaś poprawa. Mogły też uszkodzić się kwarce jeżeli myszka zaliczyła pożądny upadek.

  PS Dobrze, że udało Ci się wyeliminować bazę.
 • Poziom 10  
  Wygląda chyba na to że przyczyna są kwarce. Mysz jeśli już cokolwiek przekazuje do bazy (dioda odbioru miga z bliskiej odległości ale kursor nie porusza się - po rozstrajaniu bazy). Dzieje się to tylko w sytuacji gdy przełacznik kanałów nadawania w myszy jest na 1, a odbioru (w bazie) na 2. Odwrotne ustawienie nic nie daje. Ustawienie przełaczników kanałów 1-1 czy 2-2 które wydaje się właściwym też nie powoduje reakcji. Idąc tropem wymiany kwarców staje przed zagadką czy można wstawić inne kwarce? Szukam po sklepach i w sieci - niestety nie ma dokładnie takich jak w myszy. Tu zastosowano dwa o oznaczeniach: U13.5715 i U13.5215 a baza posiada: U26.690 i U26.590. Czy są jakieś zależności/regóły które ograniczają zakres zastoswania innych kwarców? Czy wiąże się to z przerobieniem części układu (zmiana wartości elementów)? Jak się mają częstotliwości kwarców z bazy do kwarców w myszy? Proszę o pomoc jak dalej reanimować mysz :)
  Dzięki
 • Poziom 25  
  Witam :) spróbuj w odbiorniku podstawic za te kwarce 27Mhz jak ich nie dostaniesz w sklepie to wyciąg że starego autka na zdalne sterowanie :P. Mam identyczną myszke wiec jak chceż jakieś wartosci elementów to pisz :). Jak już wymienisz te kwarce oddal myszke na jakies 50cm, ruszaj nią bez przerwy i krec trymerkiem (tym żółtym) w odbiorniku krec tak długo aż dioda sie zaświeci.
 • Poziom 10  
  Witam
  Kolejne starcie z myszą i znów przegrałem :( Wymieniłem kwarce i wstawiłem 27.147 (2x większy tak jak radził ShEvU_elektro) i 13.875 (tak maksymalnie zbliżone udało mi sie kupić) Efekt ten sam co na starych kwarcach czyli udaje mi się trymerem zestroić układ tak, że dioda LED zaczyna migać. Niestety ruch wskaźnika myszki na monitorze jest znikomy (praktycznie go nie ma) a odległość bazy od myszy jest poniżej 10 cm, bo przy większyej zanika miganie diody. Zastanawiam się co mogło paść w nadajniku skoro wychodzi z tego że to nie kwarce (chyba że jestem w błędzie). Objaw ten przypomina mi sytuacje gdy jest zbyt słaba moc sygnału z nadajnika. W samej myszy w części nadawczej (płytka górna) są zaledwie 2 tranzystory reszta to oporniki i kondensatory (w tym jeden elektrolityczny). Zbyt wysokie napięcie raczej tu się nie mogło pojawić bo źródłem zasilania są 2 baterie AAA.
  Proszę o rady, pozdrawiam
  P.S. Prósba do Krzyśka - jak możesz podeślij PDF'a od scalaka EM78P156N na forum - może to ten układ jest przyczną?