Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zainstalować dwa systemy na jednym komputerze ?

06 Lut 2013 13:55 39810 25
  • Poziom 10  
    Cześć !
    Teraz mam Windows 7, lecz chce je zainstalować Windows XP na jednym kompie.
    Mam już wydzieloną partycje "X" na Win XP 30 GB.
    Lecz nie wiem jak zaistalować chce zaistalować Win XP z USB lecz boje sie ,że Windows XP zainstaluje sie tam gdzie jest Windows 7 czyli na Dysku C.
    Więc co robic aby sie zaistalował na Dysku "X" ?
  • Poziom 43  
    Sspam43 napisał:
    Lecz nie wiem jak zaistalować chce zaistalować Win XP z USB lecz boje sie ,że Windows XP zainstaluje sie tam gdzie jest Windows 7 czyli na Dysku C.
    Więc co robic aby sie zaistalował na Dysku "X" ?

Przy instalacji wybierasz partycję na której ma się zainstalować system.
  • Poziom 39  
    Windows 7 masz x86 czy x64?
    Do czego ci ten Windows XP? Może wystarczyłby VirtualBox?
  • Poziom 18  
    Jak napisał @goldi74. Dodatkowo będziesz musiał ustawić bootMenu.
  • Poziom 10  
    Mam Windows 7 x86.
    A Windows XP chce zaistalować bo 7 sie strasznie muli z powdu 256 mb ramu. ._.
    Cucem jest to ,że Windows 7 działa na 256 mb ram'u.
  • Poziom 18  
    Siódemka jedzie na 256 mb ramu, ale muli. Nie wiem po co instalowałeś tego Windowsa.
  • Poziom 10  
    Małem VirtualBox ale...
    Jakoś dziwnie mi sie na nim pracuje.
  • Poziom 18  
    Już wiesz jak zainstalować. Teraz tylko pytanie. Czy nadal będziesz chciał z siódemki korzystać?
  • Poziom 10  
    Kiedyś miałem 4352 GB ramu lecz kość ramu 4 GB spaliła sie.

Dodano po 3 [minuty]:

@zolianek
    Tak będe chciał korzystać z Windows 7.
  • Poziom 39  
    Sspam43 napisał:
    Kiedyś miałem 4352 GB ramu lecz kość ramu 4 GB spaliła sie.
    Z 256MB ramu to nawet nie ma sensu włączać komputera... Poważnie mówię.
  • Poziom 18  
    mickpr sens jest, ale uruchamiać 98 a nie 7
  • Poziom 10  
    Na 100% mozna wybrać na jaką partycje ma ten WindowsXP zainstalowany ?
  • Poziom 18  
    Taaak

Dodano po 1 [minuty]:

Tylko potem musisz ustawić BootMenu, a nie wiem jak to się robi w przypadku 7. W Viście jak instalowałeś iXa to musiałeś zainstalować VistaBOOTPro i tam wybrać zainstalowanie BootMenu visty
  • Poziom 10  
    Dobra, zaczynam instalacje.
    Jak skoncze to coś napisze ;3.
  • Poziom 39  
    zolianek napisał:
    mickpr sens jest, ale uruchamiać 98 a nie 7
    DOSa też... pytanie, kto teraz używa takich systemów?
  • Poziom 18  
    Zapewne mniej niż 1% ludzkości :D. Ale XP na 256 MB da się odpalić i do Internetu mieć, czyli sens jest.
  • Poziom 18  
    @rafal on ma już 7 i zapewne swoje rzeczy, chce doinstalować iXa. I nie. Działa jeden system, ale na początku. Da się to łatwo ustawić. Już nawet pamiętam jak.

Dodano po 8 [minuty]:

To było jakoś tak, że w cmd się wpisywało bootcfg/rebuild czy jakoś tak

Dodano po 2 [minuty]:

Nawet na pewno. Wpisujesz bootcfg /rebuid i Ci szuka wszystkich instalacji windy na dyskach, potem tylko ponazywać i już, gotowe.
  • Poziom 26  
    Jak zainstaluje xp (na innej partycji), po instalacji wystartuje xp, ale nie 7 - żeby 7 startował musisz ściągnąć program easy bcd (wymaga net.framework2), i najpierw w zakładce manage bootloader zaznaczyć bootloadera visty\7, po restarcie 7 wystartuje, ale nie będzie wyboru - żeby był wybór systemów musisz w w 7 w menu start - akcesoria kliknąć prawym na wierszu polecenia, uruchom w trybie administratora, i wpisać polecenia

bcdedit /create {ntldr} /d "Windows XP Professional"
    bcdedit /set {ntldr} device partition=C:
    bcdedit /set {ntldr} path \ntldr
    bcdedit /displayorder {ntldr} /addlast

po każdym poleceniu enter

albo zainstaluj na 7 easy bcd, i w zakładce add entries wskaż xp do dodania
  • Poziom 25  
    Dokładnie, kolega Rafał dobrze mówi. Jeżeli zainstaluje Xp'ka bez easy bcd to błędów będzie dużo i w sumie dyski do formatu.
    Sam wiem jak to jest, mam dwa systemy ,xp'ka i 7.Z tym,że ja jako drugi system dałem 7,bo xp miałem wcześniej . :P
  • Poziom 22  
    Większych głupot tutaj nie czytałem, po pierwsze da się bez problemów zainstalować XP po instalacji Win 7, po drugie kto komu zabroni, mam kilka programów które nie działają pod 7 i też wygodniej było mi zainstalować obok drugi system (względy sprzetowe). Po trzecie nie ma różnicy czy 7 jest 64bit czy 32bit skąd te pytanie ? . Po czwarte nie jest wymagane żadne dodatkowe oprogramowanie żeby dodać w rozruchu drugi system do wyboru. Tutaj opis http://szulcu.net/2011/06/instalacja-windows-xp-po-zainstalowaniu-windows-vistawindows-7/ Jak tak macie doradzać to lepiej idźcie się pobawić do piaskownicy co wam do tego ile ktoś ma RAM-u, ma tyle ile ma.
  • Poziom 26  
    O wiele łatwiej użyć programik easy bcd ( też robiłem tą metodą jak podał " blur" ale coś było nie tak choć teraz nie pamiętam już co ale skończyło się formatowaniem)
    a najlepiej to instalować po koleji Win XP i WIN7 i wtedy ni trzeba nic więcej robić.
  • Poziom 22  
    Pewnie łatwiej instalować na nowo 2 systemy i wszystko ustawiać od nowa niż wklepać 4 linijki textu, ręce opadają.
  • Poziom 18  
    Najłatwiej to użyć BootLoadera xp'ka i wpisać tylko jedną linijkę.
  • Poziom 10  
    Kolega ma racje - po co instalować program? Ms ma taki program, który przy starcie pyta się nas, który system chcemy włączyć. Instalowałem i wiem. Jeśli zaś chodzi o to jedno pytanie, to XP jest najbardziej kompatybilny z różnymi programami. Np. symulator mikrokontrolera "poszedł" mi tylko na XP.