Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rezystor który zmienia napięcie w stosunku do temperatury.

UberMynx3000 06 Lut 2013 17:29 3087 10
  • #1 06 Lut 2013 17:29
    UberMynx3000
    Poziom 6  

Witam. Poszukuję takiego rezystora lub elementu który zmieni mi wartość rezystancji a tym samym spadek lub wzrost napięcia pod wpływem spadku lub wzrostu temperatury. Zasilanie 5V DC.

np: przy 40C rezystancja elementu będzie taka że zapewni on obniżenie napięcia do np 3V a w przypadku skoku temperatury do 60C zapewni on maksymalne napięcie.

Jest jakiś fachowiec co może przybliżyć mi coś na ten temat? Z góry dziękuję za pomoc

0 10
  • Pomocny post
    #2 06 Lut 2013 17:33
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Termistor i wszystko o nim. NTC, czy PTC, co wolisz.
    I o dzielnikach napięcia, mostkach, układach pomiarowych...

0
  • Pomocny post
    #3 06 Lut 2013 17:33
    1861421
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #4 06 Lut 2013 17:49
    sq9cwd
    Poziom 27  

Sam termistor zapewne nie wystarczy, będzie potrzebny układ, który dostosowuje poziomy napięć wyjściowych do odpowiednich temperatur, przy zachowaniu odpowiedniej obciążalności prądowej, o której autor zapomniał wspomnieć.

0
  • Pomocny post
    #5 06 Lut 2013 17:52
    kuran17
    Poziom 19  

Dzielnik rezystorowy tylko zamiast jednego rezystora dać termistor

0
  • #6 06 Lut 2013 18:22
    UberMynx3000
    Poziom 6  

sq9cwd dzięki za pomoc. Mógłbym Cię prosić o malutki schemacik?

0
  • #8 06 Lut 2013 19:20
    UberMynx3000
    Poziom 6  

chodzi mi o jakąś malutką część którą podpiąłbym pod przewód od USB +5V która byłaby umiejscowiona niedaleko procesora i operowała napięciem tak żeby wentylator lapka nie musiał chodzić na 100% obrotach. zazwyczaj temperatura nie przekracza 40C i dlatego chciałbym mieć wtedy np 2 do 3 V czyli wolne obroty na silniczu a w przypadku wzrostu temperatury pełna moc obrotów.

1
  • #9 06 Lut 2013 21:49
    TM85
    Poziom 26  

Nie znajdziesz czegoś takiego. Poza tym jeśli już chcesz ingerować w obroty wiatraka to prawdopodobnie istnieje możliwość PROGRAMOWA. Poszukaj sobie.

0
  • #10 07 Lut 2013 22:22
    UberMynx3000
    Poziom 6  

Niestety nie ponieważ mój wentylator ma tylko 3 przewody i gniazdo w płycie jest też na 3 piny. W biosie nie da się ustawić nawet po aktualizacji. Każdy HP Pavilion ma taki problem z grzaniem się i chciałem temu zaradzić. Też dlatego prosiłbym jakiegoś użytkownika jak jest w stanie mi podpowiedzieć coś co do schematu elektrycznego.

Dodano po 1 [godziny] 38 [minuty]:

Może ktoś podpowie jak coś takiego przerobić z 12V na 5V?

http://allegro.pl/avt1564-sterownik-wentylatora-12v-i3006462721.html

Dodano po 3 [godziny] 13 [minuty]:

a może tak bezpośrednio podłączyć ten układ do zasilania +19VDC tylko trzeba by było chyba obniżyć napięcie jakimś rezystorem o 7V a później na wyjściu napięcia sterowanego z tego zestawu obniżyć o kolejne 7V co myślicie? Jakie potrzebowałbym do tego kompletu jeszcze rezystory?

Proszę o pomoc, Pozdrawiam.

0
  • #11 08 Lut 2013 12:34
    TM85
    Poziom 26  

Brniesz nie w tę stronę kolego. Skoro masz problem z przegrzewaniem to wiatrak powinien chodzić na okrągło. Pamiętaj że KAŻDE wyłączenie go na chwilę czy też obniżenie obrotów powoduje skumulowanie się ciepła które i tak będziesz musiał za chwilę wydmuchać. Proponowałbym znaleźć odpowiedni program w stylu SPEEDFAN i w nim wymusić ciągłą prace nawet przy niskim obciążeniu. Poza tym wyczyść radiator i daj nową pastę jeśli tego do tej pory nie robiłeś.
    Pomyśl że skoro producent nie uporał się z tym problemem to nie sądzę że ty sobie poradzisz - czego jednak życzę. Przed zakupem sprzętu warto było poczytać recenzje jego użytkowników. Ja mam cichego i chłodnego samsunga R510 i opinie o nim nie są przesadzone.

0
  Szukaj w 5mln produktów