Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sharp VC6V3 - nie reaguje na przyciski, nie przyjmuje kasety

14 Lut 2005 22:30 2587 8
  • Poziom 19  
    Dostałem tego staruszka.
    Problem jest taki, że po włączeniu i próbie załadowania kasety czasami ją przyjmie po czym zaraz odda(lub też nie) lub wcale nie przyjmuje. Wtedy zapalają się wszystkie kontrolki i przestaje reagować na jakiekolwiek polecenia z klawiatury.
    Zdarzyło się że raz po włożeniu kasety zaczął ją samodzilnie przewijać po czym zaraz oddał.
    Jak już sie zablkuje to capstan potrafi się czasami się włączyć na chwilkę (nie ma na to reguły więc cieżko wyczuć ten moment).

Przeczyściłem i przesmarowałem MODE SWITCH, napięcia z zasilacza 5V i 12V na oscyloskopie w porządku.
    W momencie gdy jest zablokowany, pomierzyłem BA6209 (IC803 - LOADING CASSETTE MOToR DRIVE) napięcie zasialanie 12V dochodzi, jednak przy próbie wkładania kasety nie zmieniają się na wejściach 5 i 6 (IC803).
    Dysponuje dosyć słabej jakości schematem z elektrody, więc ciężko zauważyć skąd dokładnie idą sygnały.
    Udało się na podstawie płytki. Sygnały pochodzą z n.52 i .53 IC801(IX0571GE - SYSTEM CONTROL).

I w tej chwili już nie wiem co dalej robić i do czego się przyczepić.
    Pewnie bez Waszego wsparcia i rad się nie obędzie.
    Proszę o pomoc w którym kierunku się przyczepić.

Dodam, że widać iż ktoś już wcześniej wymieniał IC803.

Pozdrawiam
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 19  
    Nikt nie jest w stanie cokolwiek pomóc? :(
  • Computer ControlsComputer Controls
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    W modelach VC-6V3 były stosowane dwa różne mechanizmy i odróżniały je indeksy literowe: DA, DP i DR. W zależności od zastosowanego mechanizmu były dwa silniki: LOADING MOTOR i CASSETTE MOTOR (podwójny driver BA6238) lub jeden (driver BA6209). Schemat w bazie Elektrody dotyczy modelu z indeksem DR, natomiast z Twojego opisu wynika, że jest tam driver BA6209, czyli model z indeksem DA lub DP.
    Aby pójść dalej trzeba mieć pewność jak to jest w rzeczywistości?
  • Poziom 14  
    Moja propozycja na ten problem ,to poszukaj na giełdzie takiego samego modelu video[oczywiście jako uszkodzonego za np 10zl].Podmień płytę elektroniki -powinno być OK.Rzadko zdaża się takie samo uszkodzenie tych modeli video.W 99% miałem zawsze uszkodzenie mechaniki tzn mode switch,lub zacięte inne elementy ruchome. Jest to tak zwana łatwiejsza droga,można zastosować lub nie.
  • Poziom 19  
    Dzięki za zainteresowanie.
    Mój model do VC-6V3 DP.
    Jest tutaj tylko jeden BA6209.

do tg3a:
    Niestety w Lublinie na Elizówce ciężko dostać złom elektroniczny, ale przy okazji poszukam.
    Wolałbym go jednak narazie naprawić w miarę możliwości.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    killer napisał:
    Jest tutaj tylko jeden BA6209

...czyli jest to mechanizm VC-A30 z jednym silnikiem LOADING. Teraz już wiadomo jak wygląda winda. Jest to istotne ze względu na znajdujace sie na niej mikrowyłączniki, ale po kolei.
    Nic nie wspominasz o paskach a na pewno domagają się wymiany.
    Teraz sprawdź na p.11 IX0571 (piszę na podstawie aplikacji IX0577, powinny być te same piny) czy występuje zmiana stanu logicznego przy ładowaniu kasety (mikrowyłącznik na windzie "CASS SW"). Następnie zmierz napięcie na p.10 (CAM SW), dla EJECT ma być 0V. Dodatkowo sprawdź napięcia na p.37 (END SENSOR) i p.38 (START SENSOR). Na obu powinien być stan wysoki (EJECT). Te w/w informacje są potrzebne procesorowi aby dać polecenie załadowania kasety, tzn. wystawić odpowiednie stany logiczne (H,L lub L,H) na p.5 i 6 BA6209 w celu uruchomienia silnika.
    I jeszcze jedna uwaga, oglądnij na CAPSTAN`ie elektrolit SMD czy nie wylał i nie uszkodził druku.
  • Poziom 19  
    Paski są w porządku. Elektorolit na capstanie już wcześniej sprawdziłem - ścieżki są OK.
    Podczas ładowania kasety na p.11 IX0571 następuje zmiana stanu z 1,5V na 0V (porównałem ŧą wartość na sprawnym VC-A30 i jest w porządku).
    Napięcie CAM SW przy eject wynosi 0.
    Stany END SENSOR oraz START SENSOR też są ok (wysokie dla eject).
    Podstawiłem próbnie winde oraz MODE SWITCH z silnikiem ze sprawnego VC-A30 - objawy dalej te same.
    Na mechanice zero zacięć.

Ręczne resetowanie IX0571 (myślałem że może to być wina resetu) nie pomga.
    Zastanawia mnie fakt dlaczego próba załadowania kasety prawie zawsze kończy się blokadą odtwarzacza i zapaleniem się reszty kontrolek (czasmi jednak przyjmuje kasetę po czym zaraz ją zwraca - można tak próbować kilka razy do póki nie nastąpi w/w blokada)
    Czyżby wina procesora? Jeszcze spróbuje podstawić kwarc dla świętego spokoju ale z procesorem to już będzie kłopot żeby gdzieś zdobyć :(

Macie jeszcze może jakieś pomysły?
  • Poziom 17  
    Na 99% to będzie procesor. Jużkiedyś tego doświadczyłem.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Zdobyłem całą płytkę z procesorem, podmiana proca sprawiła, że kasete jest przyjmowana a następnie podejmowana jest próba odtwarzania. Taśma zostaje naciągnięta a drum motor obraca się, jednak capstan stoi,po chwili mechanizm przechodzi do pozycji stop.
    Klawiatura przez cały czas pozostaje zablkowana a oraz dalej diody od wszystkich funkcji świecą.
    Kasete można teraz już wyciągnąć ręcznie.
    Podmiana całej płytki z procesorem niestaty dalej pozostawia opisany objaw.

Obejrzałem płytkę od klawiatury - widać, że ktoś wcześniej przede mną z tym problemem już walczył.
    IC 801 (X0527GE) na niej był wymianiany. Znajdują się też dwa tranzystory cyfrowe C114 które też widać, że były podstawiane (niestety miernikiem ich się nie da sprawdzić, sądzę jednak że są w porządku ale na wszelki wypdek spróbuje podstawić).
    Już sam nie wiem do czego dalej się można przyczepić.