Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kominek z płaszczem - układ zamknięty

06 Feb 2013 21:25 6351 7
  • Level 11  
    Witam,

noszę się z zamiarem zakupu kominka z płaszczem wodnym i wpięcie go w układ C.O. z piecem gazowym - no i spotkałem się z takim rozwiązaniem KOMINEK Z PŁASZCZEM WODNYM DO INSTALACJI TYPU ZAMKNIĘTEGO (ciśnienie robocze do 2,5 bara). Układ wydaje mi się bardzo ciekawy/tańszy/prostszy bez całego oprzyrządowania (pompy, wymiennik, naczynie wzbiorcze) jak w przypadku układu otwartego. Co sądzicie o tym?
  • Level 36  
    wojtek_r95 wrote:
    Co sądzicie o tym?

Wiem dlaczego nikt się pod tym nie podpisał im imieniem i nazwiskiem. :D
  • Level 15  
    wojtek_r95 wrote:
    bez całego oprzyrządowania (pompy, wymiennik, naczynie wzbiorcze) jak w przypadku układu otwartego.
    Jak widać na załączonej ulotce f-my 'Lechma' pompa jest wrysowana, nie ma wymiennika ale co do naczynia, to nie ma informacji, że może go nie być. Chyba nie wmontowali naczynia ciśnieniowego w obudowę kominka.
  • User removed account  
  • Level 15  
    wojtek_r95 wrote:
    Co sądzicie o tym?

Nie lubię bomb. Nie lubię układów zamkniętych dla urządzeń na paliwa stałe.
    Owszem, rozporządzenie dopuszcza pracę w systemach zamkniętych przy "wyposażeniu w urządzenia do odbioru ciepła".

Naczynie wzbiorcze jako takie (przeponowe czy otwarte) chroni przed wzrostem ciśnienia na skutek zwiększania objętości rozgrzanej cieczy. Nie wyobrażam sobie "autokompensacji" w samej konstrukcji kominka, a tym bardziej pracy bez żadnego naczynia.

Pytanie pomocnicze: czy na 101% jest kolega w stanie zagwarantować dostawę wody w przypadku np braku zasilania pompy. Dostawa wody musi trwać tak długo jaki jest zapas paliwa we wkładzie.
    Ja u siebie takiej gwarancji nie mam, i żaden wodociąg tego nie zagwarantuje, dlatego u siebie z tego pomysłu zrezygnowałem.

• Moderator on vacation ...
    MaMik wrote:
    Jak widać na załączonej ulotce f-my 'Lechma' pompa jest wrysowana, nie ma wymiennika ale co do naczynia, to nie ma informacji, że może go nie być. Chyba nie wmontowali naczynia ciśnieniowego w obudowę kominka.

Ale to jest tylko rysunek poglądowy (schemat podłączenia mediów, nie zabezpieczeń), a nie projektowy :)
  • Level 11  
    mirrzo wrote:
    MaMik wrote:

Ale to jest tylko rysunek poglądowy (schemat podłączenia mediów, nie zabezpieczeń), a nie projektowy :)

Wydaje mi sie, że nie jest to tylko rysunek poglądowy analogicznie dla układu otwartego wygląda to tak...

Generalnie co sądzicie o samym wkładzie Lechmy PL190 Standard Lux (oczywiście z płaszczem), może ktoś taki ma i mógłby się wypowiedzieć bo powiem szczerze wygląda rewelacyjnie z tą szybą ale spotkałem się z kilkoma negatywnymi opiniami o Lechmie w sieci.
  • Level 36  
    wojtek_r95 wrote:

Wydaje mi sie, że nie jest to tylko rysunek poglądowy analogicznie dla układu otwartego wygląda to tak...

Masz rację, to powinien być schemat z zabezpieczeniami kotła w danym systemie.
    Cóż można jednak wymagać od ignorantów. :D

Żeby było "śmieszniej" .... zapoznałem się z dokumentami i :
    a) kocioł teoretycznie został wykonany zgodnie z normą dla kotłów pracujących w układzie otwartym .
    b) ma tylko aprobaty dotyczące dyrektywy 97/23/we .
    Jeśli ktoś chciałby mieć pojęcie co to oznacza to ..... można odszukać dyrektywę i sprawdzić co ona wymaga. Dla ułatwienia jest to par. 52 .
    c) nie znalazłem wzmianki aby to coś było zgodne z normą dotyczącą kotłów na paliwo stałe pracujących w układach zamkniętych.