Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASRock K7S41GX - Windows XP SP3, zbyt wolny komputer

Blomma 06 Lut 2013 21:48 2547 23
  • #1 06 Lut 2013 21:48
    Blomma
    Poziom 7  

Witam, mam problem a właściwie mój znajomy. Jego komputer chodzi bardzo wolno, gry przycina, a przy jednej z nich nawet resetuje komputer. Są one zgodne z wymaganiami systemowymi. Już nie mam pojęcia co może być przyczyną, przyszło mi do głowy że może źle dobrane części ale nie mam zupelnie o tym pojęcia. Pomógłby ktoś i dał ewentualne wskazówki jak go przyśpieszyć?

Sprzęt:
    Windows XP Service Pack 3
    Procesor 2,1GHz (model CPU uzupełnij)
    Płyta główna ASRock K7S41GX
    Pamięć RAM DDR 2x1024 MB
    Karta graficzna NVIDIA GF 7300 GT (512 MB)

PS.
    Mój komputer jej podobny pod względem karty graficznej jak i RAMu tyle że procesor jest 2,4MHz a te gry chodzą płynnie i bez żadnych problemów. Na wolne działanie systemu tez nie mogę narzekać.

0 23
  • #2 06 Lut 2013 21:52
    zbychmg
    Poziom 28  

Porównaj w menedżerze zadań liczbę uruchomionych procesów u siebie i kolegi.
    No i sprawdź na obecność wirusów, ilości wolnej przestrzeni na dysku i jego fragmentacji.

0
  • #3 06 Lut 2013 22:10
    Blomma
    Poziom 7  

Fragmentacja była zrobiona, wirusów brak. Kolega ma zajęte około 35GB na 80GB dysku także źle nie jest.

0
  • #4 06 Lut 2013 22:14
    magstal123
    Poziom 9  

według mnie najlepszym i najszybszym sposobem będzie wgranie nowego OS

0
  • #5 06 Lut 2013 22:20
    Blomma
    Poziom 7  

OS ? tzn bo nie kojarzę niestety

0
  • #6 06 Lut 2013 22:40
    simon1m
    Poziom 28  

OS-operating system - system operacjny

0
  • #7 06 Lut 2013 22:54
    Blomma
    Poziom 7  

Komputer w ciągu miesiąca miał koło 5 formatów a zmian dalej nie widać

0
  • #8 06 Lut 2013 23:00
    Arteko77
    Poziom 27  

A moze w dysku przyczyna? SMART dysku podaj. CrystalDiskInfo i zdjecia poprosze

0
  • #9 06 Lut 2013 23:01
    magstal123
    Poziom 9  

Tak to najprawdopodobniej wina procesora bo twój kolega ma 100% użycie procesora a ja teraz ok.10%

0
  • #10 06 Lut 2013 23:18
    ziga17
    Poziom 11  

Może też pomogłoby dokładne przeczyszczenie radiatorów i wentylatorów oraz wymiana pasty termoprzewodzącej. Po sprzęcie widać ze ma kilka ładnych lat więc jeśli nie był czyszczony to warstwa kurzu może bardzo źle na niego wpływać.

0
  • #13 07 Lut 2013 13:21
    Blomma
    Poziom 7  

ASRock K7S41GX - Windows XP SP3, zbyt wolny komputer ASRock K7S41GX - Windows XP SP3, zbyt wolny komputer ASRock K7S41GX - Windows XP SP3, zbyt wolny komputer ASRock K7S41GX - Windows XP SP3, zbyt wolny komputer

Zasilacz ATX Silent 400W
    NO FSP 400-50 MON
    400-60 MDN

0
  • #14 07 Lut 2013 15:12
    ziga17
    Poziom 11  

Jak dla mnie dysk nie jest w najlepszym stanie ale niech ktoś jeszcze się wypowie.

0
  • #15 07 Lut 2013 17:15
    michal7778
    Poziom 29  

ziga17 napisał:
    Jak dla mnie dysk nie jest w najlepszym stanie ale niech ktoś jeszcze się wypowie.

Dlaczego tak uważasz?
    Do autora :arrow: Zasilacz należałoby wymienić na markowy, ten może być groźny dla komputera.

0
  • #17 07 Lut 2013 17:56
    Remeknapr
    Poziom 33  

Blomma napisał:

Przecież wyraźnie widać, że brakuje mocy procesora. Jednocześnie działa kilka procesorożernych programów. Trzeba aktualnie nieużywane zamknąć, albo zmienić procesor na szybszy. Niestety cudów nie można się spodziewać. Płyta słaba i wg. manuala może obsłużyć maksymalnie procesor Athlon XP 3000+. Powinno pomóc na jakiś czas.

0
  • #18 07 Lut 2013 20:30
    serwisor
    Poziom 29  

Wracając do systemów, twój ma włączone wszystkie możliwe opcje dotyczące wyglądu - zaokrąglenia itd.
    Kolega ma interfejs podobny do ery z przed XP, dzięki temu nie "dociąża" proca, pominę że różnica między 2.1Mhz a 2.1Ghz jest ogromna, ale zakładam że masz GHz ;-) , dodatkowo kolega ma mocniejszy proc.

0
  • #19 08 Lut 2013 11:22
    Quamis
    Poziom 20  

Jaki to jest procesor? - po modelu płyty głównej domyślam się, ze może to być Athlon.
    Z jakim (swoim) procesorem porównujesz prędkość działania komputera?
    Co to za gra?
    Podstawowymi elementami dobrze działającego komputera jest dobrze skonfigurowany i niezaśmiecony system bez względu na to jaki masz procesor, a widząc fragmenty Waszych konfiguracji nie należą one do najnowszych ;)
    Oczyść autostart (menu start/uruchom/msconfig/uruchamianie), wyczyść rejestr, usuń niepotrzebne programy, zdefragmentuj dysk i pliki systemowe, wyłącz smaczki systemowe (dźwięki systemowe, efekty wizualne, itp), nie zaśmiecaj komputera i oczyszczaj system regularnie - powinno zadziałać !!!

0
  • #20 08 Lut 2013 16:56
    Remeknapr
    Poziom 33  

Quamis napisał:
    usuń niepotrzebne programy, zdefragmentuj dysk i pliki systemowe

Z tym raczej ostrożnie. Przed defragiem proponuję backup.

0
  • #21 08 Lut 2013 20:16
    Piterixos
    Poziom 26  

Remeknapr napisał:
    Quamis napisał:
    usuń niepotrzebne programy, zdefragmentuj dysk i pliki systemowe

Z tym raczej ostrożnie. Przed defragiem proponuję backup.

Jakieś złe doświadczenia? Ja tam dziesiątki razy defragmentowałem dysk i nigdy problemu nie było.

0
  • #22 08 Lut 2013 21:19
    Remeknapr
    Poziom 33  

Piterixos napisał:

Jakieś złe doświadczenia? Ja tam dziesiątki razy defragmentowałem dysk i nigdy problemu nie było.

Ja miałem. Zresztą daję cytaty z artykułów:

Utratę danych może spowodować tylko awaria zasilania, ale to ryzyko istnieje zawsze, kiedy podczas edycji pliku zabraknie prądu.

Oczywiście nie twierdzę, że jest to prawda objawiona, ale licho nie śpi. Każda operacja na dużej ilości plików niesie potencjalne zagrożenie. Poza tym nie przeceniał bym znaczenia defragmentacji.

0
  • #24 09 Lut 2013 11:00
    Quamis
    Poziom 20  

Remeknapr napisał:
    Piterixos napisał:

Ja miałem. Zresztą daję cytaty z artykułów:

Utratę danych może spowodować tylko awaria zasilania, ale to ryzyko istnieje zawsze, kiedy podczas edycji pliku zabraknie prądu.

Oczywiście nie twierdzę, że jest to prawda objawiona, ale licho nie śpi. Każda operacja na dużej ilości plików niesie potencjalne zagrożenie. Poza tym nie przeceniał bym znaczenia defragmentacji.

No tak, bo jesteśmy w latach 80tych i prąd nagminnie jest wyłączany przez elektrownie... nie rozśmieszajcie mnie i nie ośmieszajcie siebie, defragmentacja i oczyszczanie systemu są konieczne,a zwłaszcza na wolniejszych komputerach bo właśnie śmietnik na komputerze powoduje jego zamulanie, a defragmentacja rzeczywiście może wywołać szkody, jeśli dysk posiada BAD sectory, ale wtedy się nie defragmentuje go tylko naprawia albo wymienia na nowy...

0