Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kopia programu - czy jest możliwość zrobienia kopi zainstalowanego programu

Rip3r 06 Lut 2013 21:50 3822 9
  • #1 06 Lut 2013 21:50
    Rip3r
    Poziom 2  

Witam, mam zainstalowany program diagnostyczny do samochodów na laptopie niestety problem polega na tym że, program co jakiś czas trzeba aktualizować niestety to kosztuje i to nie mało. Laptop jest stary i nie formatowany od paru ładnych lat, system bardzo zwolnił i boję się że może się posypać.

Stąd moje pytanie czy jest możliwość zrobienia w jakiś sposób kopi tego programu bo chciałbym zrobić format i postawić od nowa win XP który jest z resztą zainstalowany obecnie, na tym że laptopie. Czy jest jakiś sposób przywrócenia programu w nienaruszonym stanie po formacie?

0 9
  • Pomocny post
    #2 06 Lut 2013 22:54
    Tommy82
    Poziom 39  

Można zrobić obraz dysku i będzie on taki jak dziś.
    Jak coś padnie to wrócisz do obrazu. To będzie taka migawka, "zdjęcie" całego dysku.
    Wrócisz do stanu obecnego.
    Zrobienie kopi programu zainstalowanego jest bardzo trudne a czasem w praktyce nie możliwe.

0
  • #3 07 Lut 2013 08:40
    zibq
    Poziom 27  

Zakładam, że posiadasz legalną wersję a instalka gdzieś się zapodziała. Zwróć się do producenta programu, najwyżej zapłacisz za nośnik.
    Czasami w takiej sytuacji, po zainstalowaniu np. nowszej wersji, nadpisuje się cały folder z programem "starą wersją". Ale bez grzebania po rejestrze zapewne się nie obejdzie.

0
  • #4 07 Lut 2013 09:38
    mandrake13
    Poziom 27  

Jest pewien sposób, ale na niektóre programy nie zawsze działa.

1) najperw skopiuj folder instalacyjny programu (C:\Program Files\"Twój_program")
    2) w Menu Start -> Uruchom -> %appdata% -> kopiujesz folder o tej samej nazwie co program

Po przeinstalowaniu systemu wrzucasz skopiowane katalogi w odpowiednie miejsca i gotowe. Czasem program może się nie uruchomić, np. wyskakuje komunikat brak jakieoś tam pliku DLL. Wtedy wpisujesz nazwę pliku w google, pobierasz i wrzucasz do C:\Windows\System32

0
  • #5 07 Lut 2013 09:57
    mickpr
    Poziom 39  

mandrake13 napisał:
    Jest pewien sposób, ale na niektóre programy nie zawsze działa.
    Z reguły nie działa na te wymagające rejestracji.

Niestety inwencja autorów zabezpieczeń ogranicza pole manewru.
    Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest to zaproponowane przez Tommy82 - kopia całego dysku lub ..... kopia partycji systemowej +folderu programu (jeśli nie jest zainstalowany na partycji systemowej) programem ntbackup. Oczywiście nie tylko kopia plików a również tzw. "system state".

0
  • #6 07 Lut 2013 10:23
    Rip3r
    Poziom 2  

Instalkę mam na płytce, niestety aktualizacje kupowane są osobno i nie ma możliwości zainstalowania ich ponownie. Po zakupie aktualizacji klucz jest aktywny przez określony czas, wiec jeśli zainstaluje program ponownie to zaczynam od zera :P Mimo wszystko dzięki za podpowiedzi, zrobię kopię partycji (ponieważ mam tylko jedną ) i spróbuje posprzątać tak aby zostawić tylko potrzebne mi "narzędzia". Nie chcę mieszać ale może znacie dobre sposoby na zoptymalizowanie systemu win XP, bo jak na razie lubi się przywieszać i zwalniać co nie miało miejsca jeszcze parę miesięcy temu.

0
  • #7 07 Lut 2013 10:54
    beo
    Poziom 36  

Rip3r napisał:
    Nie chcę mieszać ale może znacie dobre sposoby na zoptymalizowanie systemu win XP
    W internecie mnogo jest materiałów na ten temat.

0
  • Pomocny post
    #8 07 Lut 2013 10:55
    Tommy82
    Poziom 39  

Zacznij od kopi partycji.
    Jak będziesz miał kopie to spróbuj NA INNYM DYSKU ja przywrócić tak żeby mieć dwa działające systemy.
    Jeśli nadpiszesz ten który kopiowałeś a przywrócenie z obrazu się nie powiedzie z jakiegoś powodu to lipa Dlatego trzeba taką kopie przetestować żebyś miał pewność ze to działa.

Dalej jeśli masz juz sprawdzony obraz jako działający możesz sie pobawić albo na originale albo na systemie postawionym z obrazu i spróbować go poprawiać. Polecam zacząć od defragmentacji.

Jest to rozsądne rozwiązanie z tego powodu ze w przypadku jakiegoś fuckupu jesteś zabezpieczony bo to nie tylko problem systemu w dość analogicznej sytuacji postawi Cie awaria dysku a o to dosyć łatwo w pewnych sytuacjach na przykład w laptopie w warunkach warsztatowych. Ale różne rzeczy mogą się wyważyć.

0
  • Pomocny post
    #9 07 Lut 2013 10:55
    mandrake13
    Poziom 27  

1) usuń z autostartu zbędne programy
    2) odinstaluj niepotrzebne programy
    3) pousuwaj zbędne pliki (w tym tymczasowe - np. CCleanerem)
    4) zrób defragmentację dysku - byle nie windows'owskim narzędziem
    5) przeskanuj komputer jakimś programem antywirusowym - byle nie Avastem
    6) sprawdź diagnostycznie SMART dysku

0
  • #10 07 Lut 2013 13:11
    mickpr
    Poziom 39  

mandrake13 napisał:
    przeskanuj komputer jakimś programem antywirusowym - byle nie Avastem
    Tutaj należy uważać. Znam taką sytuację, w której znajomy "ubił" sobie SQL Server puszczając COMBOFIX'a na zainfekowanym systemie z włączonymi usługami sql-a. Wystarczyło wyłączyć usługę przed uruchomieniem.
    Narzędzi tego typu należy używać z rozwagą.

Tommy82 napisał:
    Jest to rozsądne rozwiązanie z tego powodu ze w przypadku jakiegoś fuckupu jesteś zabezpieczony bo to nie tylko problem systemu w dość analogicznej sytuacji postawi Cie awaria dysku a o to dosyć łatwo w pewnych sytuacjach na przykład w laptopie w warunkach warsztatowych. Ale różne rzeczy mogą się wyważyć.
    Prawa Murphy'ego mówią, że kopia systemu zawsze jest zbyt stara. Rób kopie systemu plików, a w szczególności baz codziennie (np. automatycznie w nocy) i 1-2 razy w miesiącu backup całego serwera/komputera.
    To naprawdę nie raz "ratuje życie", a życie jest nieprzewidywalne.
    2 x padł dysk/kontroler SCSI w serwerze, kilka razy UPS nie podtrzymał zasilania i komputer się "wykrzaczył" na amen, kilka razy sami użytkownicy coś skasowali, kilka razy program nie wstał po UPDATE z powodu błędu autora itd...

Ludzie się śmieją z administratorów sieci, że to najgorsza odmiana informatyka. Tymczasem to bardzo odpowiedzialne zajęcie - szczególnie jak z powodu awarii stanie firma kilkuset-osobowa.

0