Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie silników krokowych.

07 Lut 2013 01:26 1551 4
  • Poziom 1  
    Witam, kończę właśnie pisanie pracy inżynierskiej i muszę aktualnie połączyć wszystkie zebrane elementy w całość. Byłby wdzięczny za odpowiednie porady, poprawki co do poprawności mojego toku myślenia. Zaznaczam, że jestem słaby w elektronice.
    Moim celem jest sterowanie dwoma silnikami krokowymi z komputera. A więc po kolei:
    - Z komputera wychodzi sygnał poprzez moduł UM245R, po 4 wyjścia na 2 sterowniki.
    - Sterowniki podłączam do silników.
    - Silniki podłączam pod zasilanie.
    Do tego momentu wszystko wydaje mi się spoko, tylko teraz pytanie jak poprawnie zasilić te silniki, jeden mam 12V drugi 5V. Promotor polecił mi użycie zasilacza uniwersalnego
    (AVT-1066) opartego na LM-317 do zmniejszenia z 12V na 5V.
    Pytania:
    1. Co dokładnie prześle mi prąd z gniazdka do silników?
    2. Potrzebuje transformatora sieciowego 12V?
    3. Zwykła ładowarka 12V byłaby tu w jakikolwiek użyteczna?
    4. Dlaczego tak właściwie zasilam silniki wychodząc z jednej 12V, a nie jednego 12V i jednego 5V? ^^

Pytania pewnie niektórym wydają się bezsensu z racji tego, że robię coś mając o tym nikłe pojęcie, ale już za późno na zmiany. Będę wdzięczny za każdą pomoc.
  • Poziom 16  
    1. Chyba masz na myśli gniazdo 230 Vac, to masz dwie opcje przetwornica impulsowa albo zasilacz transformatorowy, jak silniki nie są duże możesz użyć przetwornice do większych lepiej użyj zasilacza transformatorowego.
    2.Nie koniecznie transformator, możesz użyć na przykład zasilacza z PC lub od jakieś starej drukarki, jeśli uprzesz się na transformator to pamiętaj, że musisz dać jeszcze mostek i kondensator, no i pamiętaj o tym, że po wyprostowaniu wartość napięcia wzrośnie, ale pod odpowiednim obciążeniem może spaść.
    3. Ładowarka od telefonu raczej odpada chyba, że jest dość duża a silniki mała np 1A. Chyba, że masz na myśli ładowarkę samochodową, czyli prostownik to wtedy jak najbardziej.
    4. To pytanie nie bardzo rozumiem, ale chyba chodzi o to, że do silników używasz napięcia 12v a do zasilania elektroniki sterowników używasz 5v.
    5. Do obniżenia napięcia zamiast lm317t lepiej użyj lm7805 taniej i prościej mniej elementów, jak nie duży pobór wystarczy sam stabilizator.
    6. Opisz ten moduł um245r żeby można było tobie bardziej pomóc.
    7. Poszukaj sobie artykułów z elektroniki dla wszystkich silniki krokowe od podstaw.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    RolerPL napisał:

Witam, kończę właśnie pisanie pracy inżynierskiej

I pytasz o zasadę działania zasilacza?
  • Poziom 16  
    Może pisze prace inż z ochrony środowiska to może nie wiedzieć jak działa zasilacz
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wybacz, ale skoro ma zadany temat PRACY INŻYNIERSKIEJ, to wątpię, by była to praca z zakresu ochrony środowiska (powiąż logicznie silniki krokowe z ochroną środowiska), a zagadnienie zasilania obwodu, to chyba podstawa z podstaw..