Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzęt audio do mieszkania

martinez1 07 Lut 2013 04:45 2148 7
  • #1 07 Lut 2013 04:45
    martinez1
    Poziom 8  

Witam,

Chciałbym poradzić się w temacie zakupu sprzętu audio do mieszkania. Najpierw może przedstawie jak wygląda pomieszczenie. Najlepiej sytuacje opisze załączony obrazek (rzut001.png - rzut izometryczny pokoju).
    Parametry:
    * pokój: 377 cm x 470 cm = ~18 m^2
    * szafki: dłuższa (z tv) dług. 150 cm, krótsza (pod amp) 100 cm, głeb. 60 cm
    * max wysokość kolumn stojących na szafkach do wiszących gablotek: 84 cm
    * przestrzeń na subwoofer na ziemi obok szafek: 32 cm (szer.) x 60 cm (gleb.)
    * na tylnej scianie pokoju sa gniazdka na 2 tylne kolumny - przy okazji pytanie czy jeśli gniazdko wyglada jak na zdjęciu (gniazdo.jpg), ale tylko jedna para czerwony/czarny jest podłączona to wystarczy by podłączyc kolumny?
    Rozeznanie w temacie dźwieku zacząłem robić dopiero po kupnie mebli i teraz juz wiem, ze powinienem był zaplanować miejsce na kolumny na ziemi. Na razie jednak chce zostawic meble jak są i może w przyszlosci przemeblowac. W związku z tym nie chce na razie zbyt wiele inwestować. Ewentualnie może warto byłoby na razie zainwestować w takie kolumny przednie, które po przemeblowaniu nadawałyby sie na tył (monitorki?).
    Chciałbym złożyc jakiś zestaw 5.1 przy czym fajnie byłoby jakby przednie kolumny były lepsze tak by móc słuchać też muzyki. Na razie w 2 miejscach rekomendowano mi kolumny Harman Kardon 60 BQ (~2500 pln) i amplituner Yamaha RX-V373 (~1000 pln) i mniej więcej tyle chciałbym wydac (+/- 1000 pln). Filmy i muzyka odtwarzane byłyby z jakiegoś urządzenia Media Center w rodzaju Raspberry Pi i/lub laptopa.
    Charakterystyka: muzyka 60% / film 40%. Najczęściej muzyka rockowa.
    Dzięki za wszelkie rady.
    Sprzęt audio do mieszkania Sprzęt audio do mieszkania

0 7
  • #2 07 Lut 2013 09:09
    korrus666
    Poziom 40  

Harman Kardon 60 BQ do filmów to może i się nadaje ale do muzyki wcale. Amplituner RX-V373 to w sumie też najtańsza opcja więc zbyt wiele się po nim nie spodziewaj. Możesz kupić na początek monitory + subwoofer a potem dokupić resztę. Może na początek Monitor Audio BX2. Wszystko zależy jeszcze od tego ile chcesz wydać na całość.

0
  • #3 07 Lut 2013 09:28
    Pablo1964
    Moderator

Proponowany sprzęt jest niezły do kina, jednak do muzyki się nie nadaje. W tym budżecie można pomyśleć o zestawie stereo, który z kolei będzie dobry głównie do muzyki. Uniwersalny sprzęt 5.1 to trochę inna półka cenowa. Pomyśl o pełnowymiarowych kolumnach i zdecydowanie lepszym amplitunerze - w tym przypadku sprawdziłby się H/K ze średniej półki cenowej.

martinez1 napisał:
    jeśli gniazdko wyglada jak na zdjęciu (gniazdo.jpg), ale tylko jedna para czerwony/czarny jest podłączona to wystarczy by podłączyc kolumny?

To wystarczy do podłączenia jednej kolumny.

0
  • #4 16 Sty 2014 01:34
    martinez1
    Poziom 8  

Dzieki za odpowiedzi. Troche bylem zajety, ale wracam do tematu.
    Wstepnie zainteresowaly mnie do przodu kolumny Chario Lynx ze wzgledu na to, ze przy dobrej jakosci posiadaja gumowe "nozki", ktore wedlug sprzedawcy powinny niwelowac ewentualny efekt rezonansu po postawieniu ich na szafce RTV (np. dysk zewnetrzny usb 3,5'' postawiony na tym meblu potrafi czasem rezonowac).
    Mam jednak problem z wyborem amplitunera. Zdaje sie, ze te glosniki sa dosyc "wymagajace" i do dobrej jakosci dzwieku przydalby sie jakis lepszy amplituner/wzmacniacz stereo. Zaproponowano mi Cambridge Audio Azur 351R, ale o ile spelnia wymog jakosci o tyle po spojrzeniu do specyfikacji wyglada na to, ze jest ubozszy w funkcje, np. wspiera mniej codecow (Dolby Digital Plus, Lossless Dolby True HD, DTS-HD High Resolution, DTS-HD Master Audio) niz kosztujacy ok. 1000 pln HARMAN KARDON AVR 158, ktory wspiera dodatkowo (Dolby Digital, Dolby Prologic, Dolby ProLogic II, Logic 7). Nie mam pojecia jak to sie przeklada na pokrycie rynku filmow/clipow audio, ale wolalbym sie nie rozczarowac przy tak drogim zakupie.
    Wspomniany HARMAN KARDON nie wchodzi jednak w gre, bo nie posiada niezbednych do obsluzenia kolumn Lynx analogowych wyjsc 5.1/7.1.
    Ewentualnie sugerowano mi wzmacniacz stereo Cambridge Audio Topaz AM 5, ale nadal musialbym kupic do kina domowego jakis amplituner kompatybilny z tym wzmacniaczem.
    Mam, wiec prosbe o porade jaki amplituner nadalby sie do kolumn Lynx (czyli z wyjsciami analogowymi audio 5.1/7.1), wzglednie bylby kompatybilny ze wzmacniaczem stereo Topaz AM 5 (chociaz nie jestem pewny czy z kolei wzmacniacz i amplituner roznych marek nie prezentowaly by sie brzydko).
    Dodatkowo chcialbym sie poradzic na temat opinii, ze kolumny Lynx (+2 satelitki do tylu) dadza tak dobry efekt kina domowego, ze kupno glosnika centralnego oraz subwoofera byloby zbedne.

0
  • #5 16 Sty 2014 08:16
    korrus666
    Poziom 40  

Oba amplitunery mają wszystko co trzeba żeby podłączyć do nich kolumny podane przez ciebie jak i każde inne. Chyba nie rozumiesz jak to działa. Wyjścia analogowe 5.1/7.1 nie służą do podłączania głośników a do podłączenia dodatkowego wzmacniacza. Skoro coś jest amplitunerem lub wzmacniaczem to musi mieć wyjście na głośniki.

0
  • #6 19 Sty 2014 00:41
    martinez1
    Poziom 8  

Acha, ok, w takim razie nie wytlumaczono mi, ze to wyjscie analogowe 5.1/7.1 jest potrzebne dla wzmacniacza stereo.
    W kazdym razie na te chwile sklaniam sie ku nastepujacej konfiguracji:
    amp: Cambridge Audio Azur 351R
    kolumny front: Chario Constellation Lynx
    kolumny tyl: Cambridge Audio Minx11
    Prosze o opinie i sugestie biorac pod uwage:
    profil: 60% muzyka (sporo rocka) / 40% filmy
    kolumny przednie musza byc podstawkowe
    jakosc muzyki: Spotify High Quality (podobno 320 kbps) + mp3
    zrodlo dzwieku/video: laptop (przez HDMI)
    pomieszczenie: ~18 m^2
    budzet: 7500 (taka mam oferte za powyzszy zestaw)
    Dzieki.

0
  • #7 19 Sty 2014 12:47
    Pablo1964
    Moderator

Dla spójności brzmienia w kinie, wszystkie kolumny powinny pochodzić z jednej serii.

0