Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie garażu, czujki sufitowe czy zwykłe?

07 Lut 2013 05:05 2433 13
  • Poziom 37  
    Witam,

Jest sobie garaż o wymiarach ok. 15m x 4m, wysoki na ok. 4-5m. Na jednym z krótszych boków są wrota wjazdowe, a na drugim dwa okna. Wrota są stalowe, przeszklone na górze, z drzwiami wejściowymi w jednej z połówek. I teraz pytanie: Lepiej zamontować 2 czujki normalne (myślałem o Ivory) - jedną przy drzwiach, a drugą przy oknach, "patrzące" wgłąb garażu, czy też jedną sufitową na środku obejmującą całość (np: Aqua Ring)? W garażu mogą stać dwa samochody jednocześnie (jeden za drugim) - co znacząco ogranicza pole widzenia czujek w narożnikach. Instalacja ma być "budżetowa" dlatego muszę wybierać tańsze czujki :)
    Co do centralki będzie to raczej Micra.

Pozdrawiam.
  • OptexOptex
  • Poziom 13  
    bhtom napisał:
    Instalacja ma być "budżetowa" dlatego muszę wybierać tańsze czujki :)
    Pozdrawiam.

Może rozwiązanie nie do końca "budżetowe:" ;-) :
    OPTEX czujka sufitowa SX-360Z
    http://optex.com.pl/pl/product/index/id/132
    3PIR, 278 pól detekcji - pokrycie tak gęste, że "widzi" między regałami, czy w zagraconym "open space" z przegrodami między biurkami; 18m niezmienny zasięg przy wysokości montażu 2,4-4,8m;
  • OptexOptex
  • Poziom 32  
    Myślę ze sufitowa może nie wykryć ruchu gdy stojące autka będą przysłaniać ich "pole obserwacji" choć wiadomo bez nadmiernego ruchu intruza nic się nie da i tak wynieść z garażu.Myślę że lepiej jak zastosujesz dwa czujniki PIR a jeszcze lepiej PIR+MW zamontowane w przekątnych rogach garażu.Tam na środku sufitu to daj kabelek do czujnika dymu który możesz później zamontować .
  • Poziom 25  
    humek dobrze prawi - garaż jest dość niewdzięcznym tematem do zabezpieczania - ja stosuje kontraktrony przemysłowe dla bram/furt garażowych oraz PIR + MW prostopadle przy furcie na garaż - montaż PIR`a dalej powoduje to że parkując samochód blokujesz PIR`owi połowę detekcji.
    Sufitówka może sobie z tym dość dobrze radzić ale niekoniecznie - należy sprawdzić organoleptycznie.
    Pamiętać też trzeba o tym że dość często garaże nie są szczelne i przedmuchy powietrza a innej temperaturze lubią powodować "fałszywki".
  • Poziom 37  
    Dzięki za cenne wskazówki ;)

Co do czujek, pozostanę jednak przy 2 szt. i wybiorę, jak pisałem wcześniej, Ivory. Jednak mam jeszcze jeden dylemat. Zimą w garażu będzie palone w "cyganku" i tu problem, muszę zastosować raczej PIR+MW, prawda? Jakie macie doświadczenia z czujkami Ivory? Obawiam się, że pomimo swojej zaawansowanej budowy mogą wywoływać fałszywki od takiego piecyka.

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Konstrukcje PIR+MW stosuje się właśnie tam, gdzie zwykłe PIR mogły by zostać naruszone(garaż, salon z kominkiem lub ogrzewaniem nadmuchowym, strych). Co do wyboru konkretnego modelu, to przyjrzyj się Siemens IR120C. Jedne z lepszych na rynku.
  • Poziom 32  
    Lepiej PIR+MW jak cenowo masz wypaść dobrze to daj 2 czujniki COBALT Satela.Będą działać na 100%.
  • Poziom 25  
    Dokładnie - tylko PIR+MW - sam PIR będzie głupiał przy takim źródle ciepła.
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    ... umieściłbym 2 x COBALT w połowie dłuższych ścian. Jedna skierowana na okna a druga na drzwi. Dodał bym jednak czujkę ( lub czujki) kontaktronową garażową w bramie. System zareaguje jeszcze przed wejściem sprawcy do obiektu - najczęściej wtedy sprawca wycofuje się.
  • Poziom 32  
    Przy okrojonym budżecie Cobalty pasują bardzo dobrze i będą w garażu skuteczne .Natomiast mam spore doświadczenia z IVORY to są bardzo dobre czujniki ,polecam .
  • Poziom 37  
    Witam,

Rysiek2 napisał:
    ... umieściłbym 2 x COBALT w połowie dłuższych ścian. Jedna skierowana na okna a druga na drzwi.

Dlaczego tak, a nie w narożnikach? Większe ryzyko sabotażu, czy możliwość zasłonięcia? Stojące auta mogłyby częściowo zasłaniać pole działania czujek (tak mi się wydaje).
    Co do kontaktronów - musiałbym zastosować 2 szt. Jeden na całe duże drzwi, a drugi na małe (które są w jednej połówce tych dużych) - i tu pojawia się problem, gdyż kontaktron musiałby być zamontowany na ruchomym skrzydle dużych drzwi - jego przewód długo by pewnie nie wytrzymał ciągłego zginania przy otwieraniu dużych drzwi.

Pozdrawiam.
    Głównie chodzi o optymalne wykorzystanie zasięgu. Tak naprawdę to nie wiem jakie tam będą stały auta (czy wysokie?). Ochronie podlegają przede wszystkim drogi dojścia. Należy się więc zastanowić czy czujki będą "widziały" obszar bramy i okien.
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    bhtom napisał:
    Rysiek2 napisał:
    ... umieściłbym 2 x COBALT w połowie dłuższych ścian. Jedna skierowana na okna a druga na drzwi.
    Dlaczego tak, a nie w narożnikach? Większe ryzyko sabotażu, czy możliwość zasłonięcia? Stojące auta mogłyby częściowo zasłaniać pole działania czujek (tak mi się wydaje).

Czyli w zasadzie czujki dualne umieszczone naprzeciwko siebie ... :?:
    humek napisał:
    Przy okrojonym budżecie Cobalty pasują bardzo dobrze i będą w garażu skuteczne .Natomiast mam spore doświadczenia z IVORY to są bardzo dobre czujniki ,polecam .

Ivory są dobre wyróżnia je lustrzana optyka i wielowtyk ułatwiający montaż i serwis. Wśród konkurencji są jednak czujki o dużo mniejszym poborze prądu i chyba "zgrabniejsze" choćby EV100

Dodano po 4 [minuty]:

jocek1 napisał:
    Czyli w zasadzie czujki dualne umieszczone naprzeciwko siebie ... :?:

...tak, ale oczywiście jedna ustawiona na okna a druga na bramę.
    Pozdrawiam