Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Acer x110 - Lampa blyska ale nie Świeci

07 Feb 2013 05:41 3777 14
  • Level 12  
    Witam
    Trafił do mnie acer x110 na lampie P-VIP 180/0.8, projektor uruchamia wentylatory, kolo kolorow i miga dioda niebieska, lecz nic dalej sie nie dzieje, nie da sie go wylaczyc itd. Po poświeceniu w miejscu lampy w obiektywie widać ekran startowy acer'a i dalej nic.
    Po wyciągnięcie lampy z obudowy na zewnątrz projektora widać jak blyska jednak nie zapala sie do końca.
    Posiadam tez stary projektor bez lampy (na pewno sprawny) po podłączeniu lampy z acera ze tak powiem na krótko - lampa zapala sie normalnie, obraz jest jasny i czytelny (na starym projektorze).
    I tu moje pytanie, co powinienem sprawdzić lub wymienić aby acer działał. Lampa sie skończyła? Czy może balast nie działa jak powinien - choć blyska.
    Proszę o jakie kolwiek pomysły
    Pozdrawiam
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 13  
    Witam
    Skoro piszesz że lampa z acera działa na innym projektorze to nie jest to wina lampy.
    ,chyba że nie jest to oryginalna lampa (palnik) od tego modelu i potrzebuje 15kv na zapłon a acer daje 5kv to by wyjaśniało dlaczego na twoim starym lampa działa a na acerze nie.
    Pierwsze co zrób to nawiń dodatkowy drut na lampę w taki sposób:
    (a jeśli drut jest na lampię to sprawdź czy jest cały)

Ostatecznie można przełożyć balast ze starego projektora do acera (bo na tym ci świeci) , ale trzeba sprawdzić czy balasty maja takie same moce oraz sterowanie transoptorów + czy - jeśli tak to można przełożyć.

Proszę poprawić pisownię/ raport!
    [_P_]
  • Level 17  
    MATI2258 i upewnij się że Twój stary projektor bez lampy nie miał w oryginale lampy NSH,SHP lub innej DC, bo możesz szybko uwalić lampę P-VIP która jest AC.
  • Level 13  
    menTa wrote:
    MATI2258 i upewnij się że Twój stary projektor bez lampy nie miał w oryginale lampy NSH,SHP lub innej DC, bo możesz szybko uwalić lampę P-VIP która jest AC.

"obraz jest jasny i czytelny" więc przez przypadek test już przeprowadził :) na pewno w jednym i drugim projektorze jest ten sam typ balastu inaczej lampa nie będzie świeciła a raczej będzie iskrzyła w bańce paląc przy tym elektrody , ale światła z tego nie ma za dużo, za to jest dużo ciepła.

Jeśli by faktycznie podłączył lampę ac pod balast dc to niestety już by o tym wiedział , taka operacja trwa około 30 sek i po lampie, lampa dc podłączona pod ac wytrzyma trochę dłużej może ze względu na większe elektrody ,ale skoro jego lampa po podłączeniu świeci mocno to jest ok.

Oczywiście nie szkodzi sprawdzić.
  • Level 17  
    MULTITECHAM wrote:
    Jeśli by faktycznie podłączył lampę ac pod balast dc to niestety już by o tym wiedział , taka operacja trwa około 30 sek i po lampie,.

Nie wiem skąd Ty te czasy bierzesz :D i wiadomości że po lampie itp pewno jesteś kolejnym teoretykiem ?, na forum pewna osoba podłączyła palnik AC pod balast DC świeciła minute i po tej operacji jedna elektroda była mocno wypalona ale mimo to na balaście AC działała.
  • Level 13  
    Ta pewna osoba to był djsatmusic, a to jestem ja tylko zmieniłem konto.

Moderated By Pablo1964:

3.1.2-3.1.3. Zabronione jest rejestracja/korzystanie z więcej niż jednego loginu lub udostępnianie danych umożliwiających korzystanie z loginu Użytkownika osobom trzecim. Blokuję konta do wyjaśnienia - proszę o kontakt z administratorem forum.

• Level 12  
    Ten acer posiada niestety procesor atmel na ballascie i po zwarciu odwróconego transoptora i odpieciu jego zasilania projektor zachowuje sie tak samo.
    Najchetniej wymienil bym ta lampe na cos tanszego metalohalogen lub xenon ( wiem ze nie mam co liczyc na duza jasnosc) ale to ma byc projektor do uzytku domowego (piwnica) wiec w zupelnosci wystarczy.
    Szukalem informacji o ballastach opartych o atmege/atmel jednak nie wiele osob mialo z nimi doczynienia i je przerabiali. Jaka jest szansa ze po podlaczeniu metalohalogena projektor bedzie dzialal na oryginalnym ballascie lub po obnizeniu mocy na xenonie.

Zamiast lampy podłączyłem standardową żarówkę H1 12V 55W która świeci ciagle przez 30 sek do momentu błędu (migania niebieskiej diody) - czy na coś to wskazuje?? Niestety ciagle projektor wyświetla tylko logo acer i nie reaguje na przycisk.
  • Level 13  
    Ten projektor to DLP skupienie wiązki światła musi być bardzo duże więc nie ma sensu wkładać metahalogen ponieważ nie skupisz światła , jeśli już to ksenon albo lampa .
  • Level 12  
    Ok a czy po podłączeniu samochodowego xenona 35W lub 55W projektor powinien normalnie się uruchomić (wiem że ustawiony jest na 180W ale czy xenon będzie świecił choć przez minute bo nie wiem czy projektor na pewno jest sprawny bo jeśli by się uruchomił i przeszedł do zwykłego menu to w ostateczności bym zainwestował w oryginalną lampę (na aukcjach za 400zł) i projektor będzie działał lub obniżyć moc ballastu i właśnie xenon - kwestia czasu na zabawę.
    Zastanawiałem się nad metalohalogenem bo wyczytałem że pod ballast AC można go bezpośrednio podłączyć i powinien działać (ciemniejszy obraz ale zawsze)

Poniżej zdjęcie ballastu
  • Level 13  
    Tak jak ci pisałem metahalogen nie zda egzaminu no ale jak chcesz to sprawdź , natomiast jeśli masz inwestować 400zł w lampę to czy nie lepiej kupić sprawny projektor z nową lampą i gwarancją?
  • Level 12  
    Przepraszam że tak dopytuje ale "nie zda egzaminu" oznacza że obraz będzie ciemny czy w ogóle projektor "nie wykryje lampy" i dalej będzie informował o błędach??
    A jeśli chodzi o xenon 35W (bo innych nie mogę znaleźć) wytrzyma choć chwilę świecenia??
  • Level 13  
    Będzie za ciemno, ale jak nie wierzysz to kup metahalogen i sprawdź.
  • Level 12  
    Metalohalogenem chciałem sprawdzić sam projektor czy działa. Aby nie wydać 400 zł na lampe i okaże sie ze coś innego jest nie tak. Czytałem ze niektóre projektory maja fototranzystory ktore sprawdzają czy lampa świeci wystarczająco jasno dlatego pytam czy jest sens kombinować z xenonem lub metalohalogenem.

W wcześniejszych projektorach wystarczyło zewrzec transoptory i po problemie a ten acer mnie denerwuje. Już nie chodzi o projektor ze można taniej kupić inny tylko dla siebie chce sprawdzić czy da sie go oszukac/uruchomić.

Bezpośrednio pod balast podłączyłem xenon samochodowy 35w ale nawet nie błysnął - zero reakcji. I zaczynam sie zastanawiac czy z samym projektorem jest coś nie tak :/
  • Level 13  
    Cześć akurat trafił mi się taki model więc powiem ci dlaczego masz z nim taki problem.
    Okazało się że ten projektor ma czujnik światła przy kole kolorów .
    Biała taśma idzie do koła kolorów a czarny przewód do czujnika światła , więc nawet jeśli zrobiłeś zwarcie na transoptorze to projektor będzie zgłaszał błąd.

Ale skoro twój projektor w ogóle nie chce odpalać lampy to wydaję mi się że problem leży gdzie indziej, skoro po pomiarach które zrobiłeś widać ewidentnie że sygnał z płyty "włącz lampę" dociera do balastu a ten nie zapala i nawet nie próbuję jej zapalić to wskazuję to na uszkodzenie balastu , można jeszcze sprawdzić sam balast robiąc zwarcie na transoptorze po włączeniu zasilania projektora.
    Po zwarciu środkowego transoptora "czerwona linia" lampa ma się zapalić, jesli tak nie jest to uszkodzony jest balast.
    Zwróć uwagę na kropki na transoptorze które wskazują stronę zasilania tam oczywiście nie zwieraj.

Myślę że masz wszystkie informacje.
  • Level 12  
    Ok. Lampa była uszkodzona / upalona i nie wiem jak tamten ja zapalił. Balast jest na pewno sprawny. Sprawdziłem tak jak MULTITECHAM sugerował (zworka na transoptorze i podanie sygnału +5v na 3 Pin -bo nim jest sterowany). Więc chodziło o lampę.
    Ale tu moje kolejne pytanie - jak oszukać czujnik pomiaru światła? Odpiąć? Zewrzeć? Jakaś rezystancja?
    Jeśli to pomoże mogę dodać zdjęcia - tylko które?