Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Eagle] Płytka testowa ATMEGA

07 Lut 2013 11:42 2418 3
 • Poziom 9  
  Proszę o sprawdzenie pcb i schematu do płytki testowej atmegi8, jest to mój pierwszy tak złożony projekt, więc wole zapytać. Trochę nieoszczędnie mi to pcb wyszło;/

  z góry dzięki ;)

  pcb:

  [Eagle] Płytka testowa ATMEGA

  schemat:

  [Eagle] Płytka testowa ATMEGA
 • PCBway

 • Poziom 28  
  IMHO zdecydowanie złym pomysłem jest zabudowa USBasp na płytce. Napiszesz parę programów, rozkręcisz się i zaczniesz tworzyć docelowe układy. A wtedy co? Programator nie gramotny i trzeba robić drugi.
  Zawsze możesz użyć np. FT232 i wgrywać firmware przez bootloader. Za to programator mieć osobno.

  Dorzuciłbym Ci: oprócz max232, osobno max485 (z opcjonalnym układem przełączania kierunku na NE555), FT232. W ten sposób masz na płytce wszystkie podstawowe moduły komunikacyjne. Jak dobrze to przemyślisz to np w miarę potrzeb będziesz mógł przy pomocy 3-4 połączeń "kabelkowych" zrobić np. przejściówkę USB/RS485.
 • PCBway
 • Poziom 41  
  Na schemacie brak podłączenia zasilania układu IC3 MAX232.
  Możesz to zasilanie dodać za pomocą narzędzia Invoke.
  Staraj się tak prowadzić sygnały i układać elementy, aby symbole zasilania były umieszczone zgodnie z ich potencjałami.
  Masa ku dołowi, dodatnie do góry.

  Co do płytki PCB.

  Niestety ale musi być jeszcze raz zaprojektowana. :cry:
  Położenie większości elementów jest przypadkowe i nie odzwierciedla tego jak taka płytka testowa powinna wyglądać.

  W układach testowych zawierających mikroprocesory, to one są najważniejsze i powinny być tak umieszczone aby leżały poziomo.
  Wtedy masz lepszy dostęp do wszystkich wyprowadzeń zgodny z ich logicznym kierunkiem.

  Zastosowane obudowy rezystorów są ponad dwukrotnie za duże.
  Wystarczą te 0204/7 czyli o rozstawie pinów 7.62mm.

  Jeżeli warstwa ścieżek na Top (czerwona) to mają być tylko zworki a nie typowe ścieżki, to należy je prowadzić tylko po odcinkach prostych.

  Również umieszczanie rezystorów pod innym kątem niż 0, 90°, to małe nieporozumienie, nie licząc wartości estetycznych :D
 • Poziom 32  
  Popieram kolegę marco47 -płytka do ponownego projektowania. Jeżeli warstwa TOP ma pełnić funkcje zworek to powinny one być umieszczone pionowo lub poziomo. Umieszczanie elementów inaczej niż w orientacji pionowej lub poziomej jest nieporozumieniem. Co do prowadzenia ścieżek- powinny być one prowadzone pionowo,poziomo lub pod kątem ±45° do tych orientacji. Prowadzenie ścieżek tak jak ma to miejsce w okolicach ATmega8 nie jest zbyt estetyczne. Płytkę z tego rodzaju funkcjonalnością można by spokojnie wykonać na 2/3 obecnie zastosowanej powierzchni. Proponował bym też wprowadzenie elementów (choćby tylko biernych) typu SMD -zmniejsza to ilość otworów a i lutowanie nie jest bardziej kłopotliwe. Na początek mogą to być elementy w obudowach 1206 ale i 0805 spokojnie można polutować. Co do mikrokontrolera i MAX232 to kwestia stosowania ich jako elementów montowanych powierzchniowo jest dyskusyjna...kwestia późniejszych napraw czy też tego jak płytka będzie wykonywana( metodami domowymi czy w zakładzie). W kwestii programatora- zgodnie z sugestią przedmówcy-stworzył bym odrębnie. Kolejną sprawą jest brak kondensatorów blokujących na zasilaniach układów scalonych...radzę pododawać-to może się zemścić. Na MAX232 linie T2In i R2Out nigdzie nie podpięte. Jak ich nie używasz odepnij od DB09 a wejścia tych sygnałów zewrzyj do masy.