Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.plTermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka inwertorowa MAGNUM SNAKE 200 nie działa

07 Lut 2013 16:25 28269 46
 • Poziom 9  
  Przy próbie spawania pojawia się na moment iskra na końcu elektrody po czym następuje brak reakcji przy kolejnych przyłożeniach elektrody do metalu. Po wyłączeniu spawarki na ok. 15 min i ponownej próbie spawania historia się powtarza.
  Proszę o pomoc w naprawie jeśli ktoś się z taką usterką już spotkał lub ma pomysł co może być przyczyną.

  Dodaję kilka zdjęć spawarki.

  Spawarka inwertorowa MAGNUM SNAKE 200 nie działa Spawarka inwertorowa MAGNUM SNAKE 200 nie działa Spawarka inwertorowa MAGNUM SNAKE 200 nie działa Spawarka inwertorowa MAGNUM SNAKE 200 nie działa Spawarka inwertorowa MAGNUM SNAKE 200 nie działa Spawarka inwertorowa MAGNUM SNAKE 200 nie działa Spawarka inwertorowa MAGNUM SNAKE 200 nie działa Spawarka inwertorowa MAGNUM SNAKE 200 nie działa Spawarka inwertorowa MAGNUM SNAKE 200 nie działa Spawarka inwertorowa MAGNUM SNAKE 200 nie działa
 • TermoPasty.plTermoPasty.pl
 • Specjalista - spawarki
  Na początek do sprawdzenia cztery mosfety widoczne na ostatnim zdjęciu (irfz34 i f9z34) bardzo często padają, oraz diody w prostowniku wyjściowym i tranzystory mosfet w bloku mocy (te duże na radiatorze). Jeżeli ok, to trzeba szukać w sterowaniu, ale na 90% będą to te 4 małe mosfety, ewentualnie wyschnięty kondensator. Było o nim pisane w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2251791.html ostatni post.

  Schematy wraz z poprawnymi napięciami w poszczególnych punktach masz tu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2478508.html
 • TermoPasty.plTermoPasty.pl
 • Poziom 9  
  Sprawdziłem 4 mosfety i są sprawne ( po dwie sztuki IRFZ24N i IRF9Z24N).
  Które to są "diody w prostowniku wyjściowym" są widoczne na zdjęciach?
  Tego kondensatora 1000uF/35V na górnej płytce też nie mogę znaleźć jest jedynie 10uF/50V i 4,7uF/50V.

  Dodaję zdjęcie drugiej płytki po rozebraniu spawarki

  Spawarka inwertorowa MAGNUM SNAKE 200 nie działa
 • Specjalista - spawarki
  Na dolnej płycie elementy przykręcone do radiatora. Najprościej będzie jak sprawdzisz, czy nie ma zwarcia między zaciskami spawalniczymi. W ten sposób dowiesz się, czy diody i elementy je zabezpieczające są ok. Sprawdź też duży mosfet widoczny na zdjęciu z twojego ostatniego postu (ten na górnej płycie).
 • Poziom 9  
  Duży mosfet sprawny. Na wyjściu brak zwarcia.
 • Specjalista - spawarki
  W takim razie do sprawdzenia generator na sg3525. Pomierz napięcia na poszczególnych nóżkach. Link do schematu z poprawnymi wartościami masz w moim pierwszym poście. Niewiedzieć czemu w tym modelu często pada trafko w przetwornicy pomocniczej. Pomierz wszystko zgodnie ze schematem i podaj tu wyniki. Czy dysponujesz oscyloskopem? Sporo by ułatwił.
 • Poziom 25  
  Witam mam taką samą spawarkę. Schemat jest trochę inny niż rzeczywistość ale prawie to samo. Ze spawarką nie mam żadnych kłopotów. Jedyną niedogodnością jest to że poniżej -13°C przestaje działać tzn. że niema napięcia na wyjściu. Pracuje natomiast wentylator który jest zasilany z 24 v a nie jak na schemacie z 230v. Interesuje mnie na który element ma wpływ temperatura i który jest za to odpowiedzialny.
 • Poziom 9  
  wyniki pomiarów napięcia na nóżkach układu 3525
  2 - 5,05 V wg schematu powinno być 5,2 V
  6 - 3,59 V wg schematu powinno być 3,8 V
  8 - 4,8 V wg schematu powinno być 5 V
  9 - 4,22 V wg schematu powinno być 4,3 V
  13 - 11,51 V wg schematu powinno być 12,1 V
  15 - 11,9 V wg schematu powinno być 12,1V
  16 - 5,05 V wg schematu powinno być 5,2 V

  Oscyloskopem nie dysponuję, ale widząc zaangażowanie kolegi choćbym miał na uczelnię jechać i się prosić to załatwię.
  Proszę tylko podać co pomierzyć oscyloskopem.
 • Specjalista - spawarki
  Oscyloskopem należy sprawdzić przebiegi na nogach 14 i 11 układu. Powinien być prostokąt o wypełnieniu 50%, oraz na nodze 5 powinna być piła. Jeżeli jest, to znaczy, że generator pracuje poprawnie i trzeba szukać w sterowaniu bramkami tranzystorów mocy (mosfety, tranzystorki 8050, 8550, zenerki 15V, rezystory 51R). Sprawdź też zasilanie źródeł tranzystorów mosfet f9z24n, powinno być około 26V, jeżeli brak, to prawdopodobnie leży tyrystor MCR100-6.

  Najlepiej przed podpięciem oscyloskopu sprawdź wszystkie napięcia ze schematem i podaj je tu (jeżeli któregoś brak lub mocno odbiega, to zaznacz to na schemacie. Na 99% któregoś będzie brak.
 • Poziom 9  
  Oscyloskopem generator sprawdzony - jest sprawny
  Sprawdziłem około 50% podanych napięć i były w normie.

  Mój znajomy - właściciel spawarki - pilnie jej potrzebował więc oddałem mu ją odsyłając do serwisu.
  Jeśli naprawią to pewnie nie podadzą przyczyny.
  Jeśli nie naprawią to pewnie wróci z nią do mnie.
  Mimo wszystko dzięki za pomoc !!!
 • Poziom 10  
  CIOCHU - JAK SIĘ ZAKOŃCZYŁ TEMAT TEJ SPAWARKI??
 • Poziom 9  
  Serwis podobno postawił diagnozę: Wartość naprawy przekroczy wartość spawarki. Została zezłomowana.
 • Poziom 10  
  Witam, czy można było by odświeżyć temat ?
  Mam podobny model tyle , że SNAKE 200P (bez wyświetlacza). Spawarkę przywiózł mi znajomy z takimi objawami , że po włączeniu pochodziła 5min z zapaloną zieloną lampką i wyłącza się z efektem padającego kondensatora. trzeba było poczekać jakiś czas aby się włączyła i dalej to samo. Dzisiaj wylutowałem IRFZ24N. Jeden był na dolnej płytce z kondensatorami a 4 na górnej płytce (podejrzewam, że sterujące).
  Na 2 sztukach było zwarcie, kupiłem nowe wlutowałem. Wymieniłem dodatkowo 2 kondensatory 1000uf 35v i 100uf 50v (c18,c22). Po włączeniu spawarki górne tranzystory zaczęły się mocno grzać wraz z rezystorem r23 (2,2 Ohm). Rozkładam ręce bo nie wiem co dalej. Wylutowałem 12szt K4107 z górnej płytki i niby są dobre. Pomoże ktoś?
 • Specjalista - spawarki
  Na górnej płycie są 2 IRFZ24 i 2 IRF9Z24, jedne są z kanałem P, drugie N. W żadnym wypadku nie ma 4 jednakowych.
 • Poziom 18  
  Nie będę zakładał nowego tematu bo niema sensu.
  Trafiła mi się spawarka magnum model lizard 200D.
  objaw: obracając potencjometrem wartość prądu na wyświetlaczu zmienia się, zaś prąd spawania nie zmienia się - spawa z pełną mocą, prądu nie idzie ująć. Na pionowej płytce znajdują się dwa układy scalone, jeden z nich to wzmacniacz operacyjny. Nie mam jak ich sprawdzić dlatego, że wszystkie elementy na płytce są w wersji SMD.
  Jakieś pomysły? co może być uszkodzone.
  Zdjęcia zamieszczę jak będzie taka potrzeba.
  Spawarka inwertorowa MAGNUM SNAKE 200 nie działa
 • Poziom 25  
  Brak połączenia dolnej płyty z górną tak na początek. Oznacz która wtyczka idzie do dolnej, a która do górnej, bo w różnych chińczykach jest różny kabelek, a wtyczki te same. Może byc jeszcze ten tranzystor https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3369165.html , albo ten mniejszy układ smd.
 • Poziom 18  
  Zastanawia mnie to dlaczego ten zaznaczony na czerwono kondensator C12 jest siwy ?.
  Nie orientuje się jeszcze jak wyglądają uszkodzone elementy w wersji smd.
  Jest to płytka pionowa, gdzie mieszczą się: wzmacniacz operacyjny i układ KA.

  Spawarka inwertorowa MAGNUM SNAKE 200 nie działaSpawarka inwertorowa MAGNUM SNAKE 200 nie działa
 • Poziom 17  
  Czy komuś udało się rozwiązać ten problem?
 • Poziom 10  
  jasiek89 , rozumiem , że masz podobny problem tak ? Opisz co dokładnie się dzieje i jakie urządzenie
 • Poziom 10  
  Witam, mam problem z sygnałami tranzystorów mosfet - maja za małe zasilanie na drenach . Zamieszczam foto poniżej płyty z IGBT . Bardzo proszę o pomoc czy trafko z foto (płyta IGBT) jakoś wpływa na zasilanie tych mosfetów kluczujących późniejsze IGBT ? Ono ma dać zasilanie na Dreny mosfetów by w poźniejszym czasie prostokąt miał odpowiednią wielkość ?
  Spawarka inwertorowa MAGNUM SNAKE 200 nie działa
 • Poziom 30  
  Tak to jest transformator sterujący na każdy klucz (trzy tranzystory) oddzielne uzwojenie sterujące razem cztery uzwojenia .
 • Poziom 10  
  Hmm, a można tak dokładniej? Znaczy to trafko po zasileniu bloku mocy 320 VDC zasila IRFY na płycie invertera jakimś napięciem? Bo mosfetami na bloku mocy steruje toroid na środku płyty, zatem to trafko z mosfetami bloku mocy chyba nic nie ma wspólnego, hmm?
 • Poziom 17  
  To "trafko" obok trzech czerwonych kondensatorów po lewej stronie zdjęcia to jest przekładnik prądowy do kontroli prądu dla bloku mocy - służy do pomiaru prądu zasilającego blok mocy.

  Czemu twierdzisz że mają za małe napięcie na drenach? Jaka jest konkretnie usterka twojej spawarki?
 • Poziom 10  
  Mój problem jest taki że na wyjsciach irfow mam za małe przebiegi. Mają bardzo małe napięcie i nie wy sterowywuja mi bloku mocy. Na 8050 i 8550 mam napięcie tj 12v na emiterze prostokąt i na bazach też. Na kolaktorach nic ale słyszałem że są zwarte do masy stąd nic nie ma. Z nich idzie na irfy dalej a na nich tylko prostokąt na emiterze... I spawarka nie ma prądu bo blok mocy nie jest wysterowany. Czy masz jakieś rozwiązanie? Ogólnie na 3525 napięcia grają ale coś jest nie tak z płytki grzebienia na irfy albo z nich na blok... Irfy wymieniane - bez efektu
 • Poziom 17  
  Za małe napięcia tzn jakie? i czym mierzysz? Do poprawnego pomiaru tych napięć należy użyć oscyloskopu mierzenie miernikiem tutaj nic nie da. Mierzenie tego napięca również przy pracy jałowej też nie jest miarodajnym pomiarem. Na twoim miejscu najapierw bym sprawdził napięcie zasilania bloku mocy. Jaką ma wartość? Później przy odłączonych prostowniku i transformatorach sprawdziłbym jakie są przebiegi na bramkach IGBT - ja podejrzewam że drivery do IGBT się uszkodziły i nie sterują. Ewentualnie uszkodzony potencjometr od regulacji prądu - jeżeli rezystancja na złączce od potencjometru jest znacznie większa niż wartość nominalna potencjometru w niektórych modelach magnum jest tak że blok mocy nie ruszy.
 • Poziom 10  
  Napiecie do bloku mocy jest ok, około 320 vdc, a napięcie mierzylem oscyloskopem. Zamieszczę przebiegi jutro. Dokładnie jest tam 12,40 vdc na emiterach 8050 i 8550 i na bramkach irf oraz na drenach ich. To chyba też jest za niskie napięcie wydaje mi się. Mam ogólnie taka płytę na zamianę i śmiga na niej, ale chcę naprawic ta uszkodzona. Pod obciążeniem mogę rowniez sprawdzić tyle że nie da się za bardzo obciążyć skoro urządzenie nie ma prądu. Przebiegi sprawdzam po wy sterowaniu urządzenia na Euro i na odpietym bloku

  Dodano po 4 [minuty]:

  Jeszcze ss 8550 zmieniałem i też nie gra... Myślę czy gdzieś ta płyta nie ma uszkodzenia po za grzebieniem z sg3525
 • Poziom 30  
  "Dokładnie jest tam 12,40 vdc na emiterach 8050 i 8550 i na bramkach irf oraz na drenach ich." Rozumiem że na bramce IRFZ24N też masz 12VDC?
  A jaka jest wartość zasilania na złączu pin 21 małej płytki sterującej?
 • Poziom 10  
  A 21 licząc od której str? :) jeszcze sprawdzę jutro dokładnie bo pewnie akurat na 21-ym pinie wchodzi sciezka od 7812 albo coś takiego mam rację? :)
 • Poziom 30  
  Pierwszy pin łączy się z 15 n KA 3525 .
 • Poziom 10  
  Aktualnie przyznam się , że zrobiłem zwarcie na zasilaczu jakoś sondą pomiarową ( choć nie wiem jak ) :P i aktualnei musze naprawić zasilacz , żeby powrócić do tematu nei działąjącego generatora na mosfety . Aż wstyd :P Chyba , że możecie mnie wspomóc - wywaliłem tr. kluczujący i automatycznie zjarałem UC3845 i rezystor na wejściu z zasilacza . Po wymianie tych elementów na Vcc UC3845 mam 6 V , a to za niskie na start przetwornicy. Główkuje gdzie jeszcze mam problem :X Potrafie ułatwić sprawe wiem :P Ale ogólnie Śnieżynko dzięki póki co bo analiza w ten sposób może dać efekt :) Z tego co widze na tym pinie powinno iśc z trafka 24 V a jak już wspomniałaś o 1 pinie to znów z niego ze stabilizatora 7812 - 12 V zapewne tak ?