Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik diodowy daje napięcie ujemne na "-" i niskie dodatnie na &q

07 Lut 2013 16:44 2175 15
 • Poziom 9  
  Witam,
  zrobiłem sobie prostownik diodowy, najprostszy możliwy.
  Daje mi on napięcie 18VDC (podłączony jest do małego transformatora).
  Jednak gdy sprawdzam jakie daje napięcia przyrównując do masy (wziąłem kaloryfer) to na minusie daje -16.5V, a na plusie 1.5V.
  Jest to problem ponieważ działa on w większym układzie którego nie satysfakcjonuje 1.5V na "plusie"
 • Poziom 36  
  Noo, ale jak to działa? Kolega chce zrobić zasilacz +/- 9V wykorzystując kaloryfer, czy jak. Dlaczego za masę wziąłeś kaloryfer?

  Dodano po 3 [minuty]:

  Może od początku, prostownik jest z transformatorem z iloma odczepami? Jaki jest cel budowy układu? Jakich napięć spodziewasz się na wyjściu?
 • Poziom 33  
  Pokazuje pewnie bzdury - przecież te obwody są galwanicznie rozdzielone . więc jaki sens pomiarów :-) i też jestem ciekawy co kombinujesz ?
 • Poziom 9  
  1) Transformator nie wiem ile ma odczepów, jest na nim napisane TSZ4, mogę poszukać dokładniej jeśli okaże się to bardzo ważne. Jest to bardzo prosty mały transformator 4W.

  2) Kaloryfera użyłem tylko do sprawdzenia faktycznych, bezwzględnych napięć w układzie po tym jak się okazało, że coś nie działa.

  3) Cel układu jest taki:
  Zasilacz komputerowy zasila radio samochodowe które stoi w domu. Radio ma dwa wejścia 12VDC. Jedno jest to wejście które uruchamia radio i z którego radio czerpie moc do grania (więc tutaj mam podłączony zasilacz komputerowy). Drugie wejście 12VDC w radiu to wejście o bardzo małym poborze prądu (służy tylko utrzymaniu pamięci w radiu) i tam podłączyłem mój prostownik. Wszystko po to aby nie trzymać włączonego zasilacza komputerowego 24/7 aby zaoszczędzić prąd.

  I teraz tak:
  Zasilacz komputerowy daje 12VDC, jako różnicę pomiędzy 0 a 12 (zero na zasilaczu zgadza się z zerem z kaloryfera).
  Zasilacz mój transformator+prostownik, daje 18VDC jako różnicę -16.5 a 1.5V (wszystko przyrównując do kaloryfera).

  I w takim układzie radyjko nie chce utrzymywać pamięci bo ma do tego tylko 1.5V.

  Dodano po 3 [minuty]:

  P.S. no dobra, faktycznie są galwanicznie oddzielone mój błąd, że tak sprawdzałem. Ale błędów chyba nie ma dużych bo różnica pomiędzy zerem zasilacza komputerowego a mojego jest właśnie 16.5V

  Dodano po 1 [minuty]:

  P.S. Czyli wychodzi na to, że moja zasiłka daje ujemne napięcie, dlaczego? Czy podłączenie biegunów do uzwojenia pierwotnego ma znaczenie?
 • Poziom 33  
  Zostaw ten kaloryfer. Co to za pomysł. Zmierz napięcie pomiędzy wyprowadzeniami uzwojenia wtórnego.
 • Poziom 9  
  13.8VAC

  już zostawiłem, teraz tylko porównuję napięcia dwóch zasilaczy
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Sprawdzałem.
  Tak.
  Hej nie śmiać mi się tu, otrzymywałem poprawne wyniki! :D
  Różnica napięć między plusem zasilacza a kaloryferem jest taka sama jak pomiędzy plusem i minusem zasilacza ! Wszystko się zgadza! Przecież te rzeczy (mieszkam w bloku, ogrzewanie z miasta) są rewelacyjnie uziemione. :D
 • Poziom 33  
  No to transformator dobry. Prawie 14V dasz mostek i będzie dobrze. A nawet można by dać stabilizator 12V.
 • Poziom 36  
  Oooooj żeś kolego wykombinował z tym kaloryferem.

  Teraz tak; danie do trafa 13,8VAC mostka da na wyjściu około 18V, (czy ktoś ma jakąś wątpliwość? kolega autor sam to napisał). Stabilizatory w sprzęcie Car audio odcinają układ przy takim napięciu, bodajże nawet przy 17,1V. Trzeba dać stabilizator czy jakoś inaczej obniżyć napięcie.

  Według mnie, musisz połączyć masy z mostka (ale dałeś tam kondensator filtrujący?) do masy zasilacza ATX. DO masy znaczy do czarnych przewodów, nie do obudowy, bo tam możesz mieć i 100V na obudowie, jeśli instalacja nieuziemiona).

  Jeśli nie dadzą się podłączyć... Coś mi się nie podoba ten Twój zasilacz...
 • Poziom 28  
  eByQ napisał:
  Sprawdzałem.
  Tak... Przecież te rzeczy (mieszkam w bloku, ogrzewanie z miasta) są rewelacyjnie uziemione. :D

  Widzę że ten kaloryfer bardzo cię inspiruje i to on jest przyczyną kłopotów. Odkręć go i wyrzuć, albo przyślij do mnie bo zbieram różne dziwne rzeczy. Przeczuwam że podobnie inspiruje cię termin "uziemienie". Też tyle przydatny do twoich pomiarów co hydrant na cmentarzu w Szczecinie.
  Natomiast w swoim prostowniku przyjmij tak jak większość elektryków biegun (-) jako masę (podobnie jak w samochodach) i życie stanie się piękne!
  Ture11 -przy 18V DC. Sprawdzone
 • Poziom 33  
  Wszystko się zgadza ale co kolega ma do cmentarzy w Szczecinie :-)
 • Poziom 9  
  Alemucha napisał:
  Natomiast w swoim prostowniku przyjmij tak jak większość elektryków biegun (-) jako masę (podobnie jak w samochodach) i życie stanie się piękne!


  No dobra i wtedy staję przed problemem 16V różnicy w masie na wyjściu z prostownika oraz z zasilacza ATX. I ten problem właśnie chciałbym tutaj rozwiązać.
 • Poziom 28  
  A nie lepiej go związać? Kabelkiem. I pomierz po połączeniu :)
 • Poziom 33  
  Nawet jak na ten dział to żenada :-(
 • Poziom 9  
  No i wyszły niedociągnięcia jeśli chodzi o zrozumienie funkcjonowania takiego radia.
  Trafiłem na trochę inny opis wtyków w radiu niż ten z którego wcześniej korzystałem i okazało się, że radio pobiera moc potrzebną do grania z tego samego pinu, na którym powinno być utrzymywane napięcie w celu podtrzymania pamięci.

  Także nie mam za bardzo wyjścia z tej sytuacji, mogę jedynie spróbować przekaźnikami przełączać zasilanie radia podczas włączania/wyłączania (chyba?).

  A problem różnych potencjałów na masach dwóch zasilaczy nie jest dla mnie w tej chwili istotny.