Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik diodowy daje napięcie ujemne na "-" i niskie dodatnie na &q

eByQ 07 Lut 2013 16:44 2034 15
  • #1 07 Lut 2013 16:44
    eByQ
    Poziom 9  

Witam,
    zrobiłem sobie prostownik diodowy, najprostszy możliwy.
    Daje mi on napięcie 18VDC (podłączony jest do małego transformatora).
    Jednak gdy sprawdzam jakie daje napięcia przyrównując do masy (wziąłem kaloryfer) to na minusie daje -16.5V, a na plusie 1.5V.
    Jest to problem ponieważ działa on w większym układzie którego nie satysfakcjonuje 1.5V na "plusie"

0 15
  • Relpol
  • #2 07 Lut 2013 16:55
    Ture11
    Poziom 34  

Noo, ale jak to działa? Kolega chce zrobić zasilacz +/- 9V wykorzystując kaloryfer, czy jak. Dlaczego za masę wziąłeś kaloryfer?

Dodano po 3 [minuty]:

Może od początku, prostownik jest z transformatorem z iloma odczepami? Jaki jest cel budowy układu? Jakich napięć spodziewasz się na wyjściu?

0
  • #3 07 Lut 2013 17:40
    technikabasenowa
    Poziom 33  

Pokazuje pewnie bzdury - przecież te obwody są galwanicznie rozdzielone . więc jaki sens pomiarów :-) i też jestem ciekawy co kombinujesz ?

0
  • #4 07 Lut 2013 17:46
    eByQ
    Poziom 9  

1) Transformator nie wiem ile ma odczepów, jest na nim napisane TSZ4, mogę poszukać dokładniej jeśli okaże się to bardzo ważne. Jest to bardzo prosty mały transformator 4W.

2) Kaloryfera użyłem tylko do sprawdzenia faktycznych, bezwzględnych napięć w układzie po tym jak się okazało, że coś nie działa.

3) Cel układu jest taki:
    Zasilacz komputerowy zasila radio samochodowe które stoi w domu. Radio ma dwa wejścia 12VDC. Jedno jest to wejście które uruchamia radio i z którego radio czerpie moc do grania (więc tutaj mam podłączony zasilacz komputerowy). Drugie wejście 12VDC w radiu to wejście o bardzo małym poborze prądu (służy tylko utrzymaniu pamięci w radiu) i tam podłączyłem mój prostownik. Wszystko po to aby nie trzymać włączonego zasilacza komputerowego 24/7 aby zaoszczędzić prąd.

I teraz tak:
    Zasilacz komputerowy daje 12VDC, jako różnicę pomiędzy 0 a 12 (zero na zasilaczu zgadza się z zerem z kaloryfera).
    Zasilacz mój transformator+prostownik, daje 18VDC jako różnicę -16.5 a 1.5V (wszystko przyrównując do kaloryfera).

I w takim układzie radyjko nie chce utrzymywać pamięci bo ma do tego tylko 1.5V.

Dodano po 3 [minuty]:

P.S. no dobra, faktycznie są galwanicznie oddzielone mój błąd, że tak sprawdzałem. Ale błędów chyba nie ma dużych bo różnica pomiędzy zerem zasilacza komputerowego a mojego jest właśnie 16.5V

Dodano po 1 [minuty]:

P.S. Czyli wychodzi na to, że moja zasiłka daje ujemne napięcie, dlaczego? Czy podłączenie biegunów do uzwojenia pierwotnego ma znaczenie?

0
  • Relpol
  • #5 07 Lut 2013 17:50
    12pawel
    Poziom 33  

Zostaw ten kaloryfer. Co to za pomysł. Zmierz napięcie pomiędzy wyprowadzeniami uzwojenia wtórnego.

0
  • #6 07 Lut 2013 17:52
    eByQ
    Poziom 9  

13.8VAC

już zostawiłem, teraz tylko porównuję napięcia dwóch zasilaczy

0
  • #7 07 Lut 2013 18:00
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 07 Lut 2013 18:08
    eByQ
    Poziom 9  

Sprawdzałem.
    Tak.
    Hej nie śmiać mi się tu, otrzymywałem poprawne wyniki! :D
    Różnica napięć między plusem zasilacza a kaloryferem jest taka sama jak pomiędzy plusem i minusem zasilacza ! Wszystko się zgadza! Przecież te rzeczy (mieszkam w bloku, ogrzewanie z miasta) są rewelacyjnie uziemione. :D

0
  • #9 07 Lut 2013 18:26
    12pawel
    Poziom 33  

No to transformator dobry. Prawie 14V dasz mostek i będzie dobrze. A nawet można by dać stabilizator 12V.

0
  • #10 07 Lut 2013 18:47
    Ture11
    Poziom 34  

Oooooj żeś kolego wykombinował z tym kaloryferem.

Teraz tak; danie do trafa 13,8VAC mostka da na wyjściu około 18V, (czy ktoś ma jakąś wątpliwość? kolega autor sam to napisał). Stabilizatory w sprzęcie Car audio odcinają układ przy takim napięciu, bodajże nawet przy 17,1V. Trzeba dać stabilizator czy jakoś inaczej obniżyć napięcie.

Według mnie, musisz połączyć masy z mostka (ale dałeś tam kondensator filtrujący?) do masy zasilacza ATX. DO masy znaczy do czarnych przewodów, nie do obudowy, bo tam możesz mieć i 100V na obudowie, jeśli instalacja nieuziemiona).

Jeśli nie dadzą się podłączyć... Coś mi się nie podoba ten Twój zasilacz...

0
  • #11 08 Lut 2013 08:22
    Alemucha
    Poziom 28  

eByQ napisał:
    Sprawdzałem.
    Tak... Przecież te rzeczy (mieszkam w bloku, ogrzewanie z miasta) są rewelacyjnie uziemione. :D

Widzę że ten kaloryfer bardzo cię inspiruje i to on jest przyczyną kłopotów. Odkręć go i wyrzuć, albo przyślij do mnie bo zbieram różne dziwne rzeczy. Przeczuwam że podobnie inspiruje cię termin "uziemienie". Też tyle przydatny do twoich pomiarów co hydrant na cmentarzu w Szczecinie.
    Natomiast w swoim prostowniku przyjmij tak jak większość elektryków biegun (-) jako masę (podobnie jak w samochodach) i życie stanie się piękne!
    Ture11 -przy 18V DC. Sprawdzone

0
  • #12 08 Lut 2013 14:59
    technikabasenowa
    Poziom 33  

Wszystko się zgadza ale co kolega ma do cmentarzy w Szczecinie :-)

0
  • #13 10 Lut 2013 17:48
    eByQ
    Poziom 9  

Alemucha napisał:
    Natomiast w swoim prostowniku przyjmij tak jak większość elektryków biegun (-) jako masę (podobnie jak w samochodach) i życie stanie się piękne!

No dobra i wtedy staję przed problemem 16V różnicy w masie na wyjściu z prostownika oraz z zasilacza ATX. I ten problem właśnie chciałbym tutaj rozwiązać.

0
  • #14 10 Lut 2013 19:10
    Alemucha
    Poziom 28  

A nie lepiej go związać? Kabelkiem. I pomierz po połączeniu :)

0
  • #15 10 Lut 2013 19:33
    technikabasenowa
    Poziom 33  

Nawet jak na ten dział to żenada :-(

0
  • #16 10 Lut 2013 19:39
    eByQ
    Poziom 9  

No i wyszły niedociągnięcia jeśli chodzi o zrozumienie funkcjonowania takiego radia.
    Trafiłem na trochę inny opis wtyków w radiu niż ten z którego wcześniej korzystałem i okazało się, że radio pobiera moc potrzebną do grania z tego samego pinu, na którym powinno być utrzymywane napięcie w celu podtrzymania pamięci.

Także nie mam za bardzo wyjścia z tej sytuacji, mogę jedynie spróbować przekaźnikami przełączać zasilanie radia podczas włączania/wyłączania (chyba?).

A problem różnych potencjałów na masach dwóch zasilaczy nie jest dla mnie w tej chwili istotny.

0
  Szukaj w 5mln produktów