Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja antenowa dla domu jednorodzinnego.

07 Lut 2013 17:57 2205 9
  • Poziom 8  
    Witam.

Chciałbym zbudować instalacje antenowa dla swojego domku.
    Instalacja antenowa dla domu jednorodzinnego.

Chciałbym, aby z anteny wychodziły 2 kable, na 2 pietra budynku, a później na każdym piętrze znowu chciałbym je podzielić do 2 TV. Czyli łącznie chciałbym podzielić sygnał na 4 telewizory. Jeden ma wbudowany tuner DVB-T a reszta to 3x Ariva T65.

Co Państwo by doradzili? Jak to powinno w ogóle wyglądać?
    Jeśli chodzi o antenę to myślałem nad:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_44-21-69_tri_digit_A2670.htm

Nie wiem co należy do tego jeszcze dokupić, żeby działało.

Pozdrawiam,
    Roni_Rzg
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Witam Państwa ponownie.

"Trochę" czasu musiało upłynąć żebym w końcu zabrał się porządnie za swoja instalacje.
    Do tej pory ciułałem jakoś na starych kablach i antenie, ale doprowadza mnie to ostatnio do szału.

Całość aktualnie oparta jest na kablu "75 Ohm Coaxial Cable (5c-2v)".
    Mam co do tego pytanie. Ten kabel uda się wykorzystać w wewnątrz domu czy raczej nie?

Mój plan instalacji to:
    Antena: Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit
    Wzmacniacz antenowy dopuszkowy: LNA-101 15dB ekranowany
    Kabel na zewnątrz: Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 PE
    Rozgałęźnik nr1 (zamocowany na zewnątrz): Rozgałęźnik indukcyjny RI-2/1 F

Z rozgałęźnika nr1 poprowadzić jeden kabel na parter i jeden kabel na piętro.
    Wewnątrz domu zastosować kolejne rozgałęźniki (jeden na parterze, a drugi na piętrze) i zostawić obecny kabel jako kabel wewnętrzny.

Największym problemem jest to ze jeszcze na zewnątrz MUSZĘ mieć dwa kable.
    Niestety wszystkie tematy jakie przeczytałem zakładaj ze z anteny wychodzi jeden kabel a następnie jest on ewentualnie dzielony wewnątrz domu.

Panowie poratujcie rada.
    Ten rozgałęźnik (nr1) można stosować na zewnątrz?
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Roni_Rzg napisał:
    Wewnątrz domu zastosować kolejne rozgałęźniki (jeden na parterze, a drugi na piętrze) i zostawić obecny kabel jako kabel wewnętrzny.

I źle zrobisz, bo w ten sposób nie podłączysz już tunerów/dekoderów satelitarnych pod tak zrobioną instalację po rozdzieleniu już sygnału dalej,
    zrób kable na gwiazdę, czyli do każdego pokoju osobny kabel, wtedy będzie można dać multischwitcha pod satelitę i jednocześnie podłączyć do niego antenę naziemną do tv, albo połączyć to zwrotnicami tv/sat.
    Roni_Rzg napisał:
    Panowie poratujcie rada.
    Ten rozgałęźnik (nr1) można stosować na zewnątrz?

To jest rozgałęźnik wewnętrzny, i na dwór się nie nadaje, zgnije Ci po pół roku.
    Jako zewnętrzny rozgałęźnik kup to:
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_rip-2-1f_ekranowany_do_montazu_na_maszcie_C0920.htm
  • Poziom 8  
    KOCUREK1970 napisał:
    Roni_Rzg napisał:

I źle zrobisz, bo w ten sposób nie podłączysz już tunerów/dekoderów satelitarnych pod tak zrobioną instalację po rozdzieleniu już sygnału dalej,
    zrób kable na gwiazdę, czyli do każdego pokoju osobny kabel, wtedy będzie można dać multischwitcha pod satelitę i jednocześnie podłączyć do niego antenę naziemną do tv, albo połączyć to zwrotnicami tv/sat.

W sensie żeby z każdego pokoju mam dać kabel na zewnątrz?
    Tego właśnie chciałem uniknąć (mam teraz po jednym otworze w ścianie na wylot na każdym piętrze i nie chciałbym robić kolejnych).
    Dlatego chciałem żeby z anteny wychodziły dwa kable a poźniej każdy z nich dzielił się już w domu znowu na dwa.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Roni_Rzg napisał:

Jeśli kiedykolwiek chcesz mieć też tv sat w całym domu, to niestety TAK.
    Roni_Rzg napisał:
    Dlatego chciałem żeby z anteny wychodziły dwa kable a poźniej każdy z nich dzielił się już w domu znowu na dwa.

Ale wtedy NIE będziesz mógł mieć sat we wszystkich pokojach, po prostu tak się nie da,
    satelitarna telewizja MUSI mieć dostęp do sygnału z talerza dla każdego tunera niezależnie, a Twoim sposobem tego nie zrobisz.
  • Poziom 8  
    KOCUREK1970 napisał:
    Roni_Rzg napisał:

Jeśli kiedykolwiek chcesz mieć też tv sat w całym domu, to niestety TAK.
    Roni_Rzg napisał:

Ale wtedy NIE będziesz mógł mieć sat we wszystkich pokojach, po prostu tak się nie da,
    satelitarna telewizja MUSI mieć dostęp do sygnału z talerza dla każdego tunera niezależnie, a Twoim sposobem tego nie zrobisz.

Rozumiem, ale aktualnie potrzebuje tylko kabel pod dvb-t i tego dotyczy ten temat. ;)

Jeśli już wszystko wiadomo (nie chce aktualnie instalacji pod sat) to czy mogę użyć rozgałęźnika zewnętrznego a później następnego wewnątrz już?
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Roni_Rzg napisał:
    Rozumiem, ale aktualnie potrzebuje tylko kabel pod dvb-t i tego dotyczy ten temat.

Napisałem to, co Byś potem nie był zdziwiony, ze się sat nie da.
    Roni_Rzg napisał:
    mogę użyć rozgałęźnika zewnętrznego a później następnego wewnątrz już?

Tak, możesz.
  • Poziom 11  
    Wszystko da radę są konwertery unicable i będzie hulać na twojej instalce jeśli w przyszłości będzie taka potrzeba.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Oczywiście, że da radę, tylko zapomniałeś wspomnieć, że są to specjalne konwertery, do których potrzebujesz dedykowanych rozgałęźników, no i dekodery muszą to obsługiwać.