Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania

07 Feb 2013 18:12 6996 1
  • Level 12  
    Witam Wszystkich Serdecznie.

Tak jak w temacie bardzo chciałbym zbudować spawarkę TIG DC, która ułatwiła by mi wiele rzeczy.
    Niestety w elektronice oraz elektryce jestem początkujący i wielu rzeczy po prostu nie wiem bądź nie rozumiem.
    Żeby nie było zacząłem temat od lektury forum.
    Następnie zebrałem trochę elementów do kupy. Część kupiłem, część miałem w swoich zbiorach. Takie rzeczy jak maskę, rękawice itp. mam (mam już migomat)
    Wiem, że na pewno będę musiał kupić jeszcze butle z argonem (allegro koszt około 210zł z wysyłką za 8kg butle), przewód spawalniczy do masy. Na pewno dojdzie jeszcze trochę innych ale mam nadzieje, że to wyjaśni się w temacie.
    Ogólnie rzecz biorąc chcę zbudować spawarkę TIG o mocy poniżej 200A na 230V.
    Na napięcie stałe z regulacją oraz z zajarzeniem łuku wysokim napięciem (Jonizator HF).
    Być może później jeżeli dam radę rozbudowa o funkcję PULS (na podstawie np. projektu Pana S.Krasickiego), ewentualnie także o funkcję spawania aluminium AC ale wiem, że to już będzie bardziej skomplikowana sprawa.

Na ten moment mam do dyspozycji:

- Uchwyt TIG WP26 4m SR 26/4m oraz tulejki, łączniki i dysze ceramiczne.
    Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania
    I tutaj mam pytanie jak to jest z tą wtyczką sterującą. Ma 5 bolców.
    W uchwycie jest jeden przyciski. Rozumiem że 2 będą do przełącznika a 1 do uziemienia a reszta?

- elektrozawór 12V AC 8 bar

- Gniazda prądowe DIN50 do uchwytu oraz masy oraz wtyk din50 do masy

- Diody prostownicze:
    * Unitra Lamina D10-200-02 3 sztuki
    * VSF203 2 sztuki
    Jakby się uprzeć to jeszcze jakieś znajdę.

- Tyrystory:
    * Rosyjskie T-50 3 sztuki
    Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania
    * T-160-161 3 sztuki
    Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania
    Dodatkowo mam też paręnaście sztuk tyrystorów BTP 10/25
    Tak samo jak wyżej, w razie czego jeszcze bym jakieś znalazł.

- Transformator z prostownika z rozruchem polski (kupiony okazyjnie).
    Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania
    Moc 5KW waga 17,5kg. Zasilanie 230V
    Uzwojenie wtórne nawinięte płaskownikiem 12mm2 4 odczepy
    Napięcia jakie uzyskałem z łączenia różnych uzwojeń :
    16, 32 48, 64 V AC.
    Wymiary blach transformatora: 19x19x5cm

- Transformator moc 500W 11kg . Czy nada się na dławik?
    Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania Budowa Spawarki TIG DC przez początkującego dylematy i pytania
    Mam też inne mniejsze transformatory, zwykłe i toroidy, krokodyla do masy i elektrody wolframowe.
    Kolega przezwaja silniki także u niego mam do dyspozycji płaskownik podobny do tego na uzwojeniu wtórnym większego transformatora(kolega ma resztki jakiegoś transformatora) oraz tego typu rzeczy
    ( np. styczniki, przełączniki itp).

Posiadam 2 multimetry, miernik cęgowy z pomiarem AC do 800A (w razie czego mogę pożyczyć z pomiarem DC), potrafię trawić płytki drukowane, używać lutownicy oraz posiadam trochę części elektronicznych (zawsze mogę coś dokupić).

Nie wiem jak dokładnie robi się dławik do spawarki.
    Tak samo z układem jonizatora oraz ze sterowaniem prądu tego transformatora.
    Z rzeczami technicznymi typu obudowa spokojnie sobie poradzę.
    Dlatego też bardzo bym prosił doświadczonych kolegów o pomoc w złożeniu spawarki tig.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 12  
    Podaj przekrój rdzenia tego większego transformatora myślę że to 25mm2 ale podałeś wymiary zewnętrzne.Ale dla spawarki prądu stałego potrzeba innej charakterystyki prądu niż w odpalarce.Myślę że trnsformator trzeba przewinąć do potrzeb spawarki.Ale to dopiero początek Jak zamierzasz rozwiązać sposób regulacji prądu? Podaj też przekrój rdzenia trafo na dławik. Sprubuję ci to obliczyć.