Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie siłowniki - dwie bramy

Aciu 07 Lut 2013 19:18 6696 31
 • #1 07 Lut 2013 19:18
  Aciu
  Poziom 14  

  Witam
  Proszę o pomoc w doborze siłowników do dwóch bram jak na rysunku. Jakie siłowniki - dwie bramy
  Jaki powinny mieć minimalny wysuw, otwieranie obu bram do wew. posesji

 • #2 07 Lut 2013 19:42
  krzysiek 1964
  Poziom 10  

  Witam . Zobacz tu naprawdę polecam .http://www.sommer-polska.com.pl/index.php?site=produkty&dzial=12

 • #3 08 Lut 2013 22:03
  glecki
  Poziom 20  

  Kolego
  Przede wszystkim nie napisałeś czy masz możliwość zamontowania ograniczników ruchu. W przypadku bram skrzydłowych jest to bardzo ważna sprawa.
  W linku powyżej nie doczytałem się czy w/w siłowniki takowe ograniczniki potrzebują czy nie. Jeśli możesz zamontować ograniczniki ruchu (tzw odboje) to polecam Faac 414. Centrala trochę archaiczna ale generalnie konstrukcja OK. Jeśli nie to np. Nice Wingo 2024.Ale tylko i wyłącznie ten model. Żaden inny, a na pewno nie Wingo na 230V .
  Co do pozostałych firm to się nie wypowiadam bo ich nie montuję.

  Powodzenia

 • #4 09 Lut 2013 09:06
  kotbury
  specjalista -automatyka bramowa

  Pierwsza brama - ta od ulicy - ma duże wymiary motażowe (21 cm a jeszcze trzeba dodać uchwyty) tak że do niej podejdą właściwie tylko siłowniki przedłużane 50 cm wysuwu - z w/w propozycji to Sommery i FAAC-e maja wersję long a Nice to 3524, 5000 albo długie Moby. Jest też Bennica BOB serii 50, wszytskie longi są niestety droższe od podstawowych. Możesz zamontować standartowe ale w wykutych niszach - kwestia estetyki i nakładu pracy przy kuciu - no i czy słupki wytrzymają.
  Druga brama ma troche mało miejsca po lewej ale wszystkie w/w w tam wejdą (FAAC 414 na styk) i przy niej wystarczy wysuw standard (27-30 cm).
  Co do odbojów to ZAWSZE są wskazane (te na zamknięciu będą na środku bramy a czy możesz i chcesz je zamonować - twój wybór. Z ogranicznikami na otwarciu za to bez probleu - wszędzie mury) - ale tylko FAAC 414 ich wymaga, wszystkie inne siłowniki kryte mogą mieć odboje wbudowane w siłownik a Sommer ma elektryczne krańcówki.
  A jeśli bedziesz brał z usługą montażu to i tak instalator poleci ci te co najczęściej zakłada lub sprzedaje (przykład-post 2)

 • #5 09 Lut 2013 21:34
  Aciu
  Poziom 14  

  Dzięki za podpowiedzi.
  Małe sprostowanie kolejność bram odwrotna, od ulicy to ta na dole rysunku.
  Odboje na zamykaniu są na środku, na otwieraniu tylko jedno skrzydło nie ma odboju - dolny rysunek prawa strona. Nie widzę problemu by go zamontować - wprawdzie istnieje tam trawnik, a kosiarką da się go ominąć :D
  Buszując w sieci, doczytałem, że siłowniki w obu bramach muszą miedz co najmniej 450 mm wysuwu. Mocowanie siłownika tylko z tyłu, mało miejsca ok.120mm.
  Jaki będzie średni czas otwierania bram przy długościach wysuwu ponad 450mm ?
  Podkuwanie nie wchodzi w rachubę, dlaczego golecki nie siłowniki na 230V ?

 • #6 09 Lut 2013 22:01
  olcik9981
  Poziom 11  

  Faac 414 zakładaj i po sprawie.

 • #7 09 Lut 2013 23:54
  kotbury
  specjalista -automatyka bramowa

  Siłowniki do bramy z wymiarami zawias-kant 70 i 115 mm mogą być standard, do drugiej (z wymiarami po 210 mm) powinny być długie.
  A na szerokość tam gdzie jest 165 mm to na spokojnie wlezą wszystkie, przy 150 mm z FAAC-em i niektórymi szerszymi może być problem - jeśli jest możliwość - lepiej przed montażem przymierzyć. Z drugiej strony siłownik powinien być lekko skośny do bramy w każdym położeniu a taką geometrię właśnie w FAAcu najłatwiej przy braku miejsca osiągnąć bo ma asymetryczne tylne mocowanie.

  Czas wysuwu to ok. 30-40 sekund

  A gleckiemu chodziło chyba tylko o Wingo na 230V - o ile ja się takimi bawiłem to mocno się grzeją i są nieco słabowite.

 • #8 10 Lut 2013 02:57
  olcik9981
  Poziom 11  

  Bzdura. Nigdy mi sie nie zdarzyły Wingo 4000 słabowite itd.

 • #9 10 Lut 2013 10:50
  kotbury
  specjalista -automatyka bramowa

  A mnie się zdarzyły po 2-3 latach 4 padnięte kondensatory (a coby się do nich dostać trzeba pół siłownika rozbierać) i 2 urwane plastikowe śruby-suwaki pociągowe.
  Grzeją się tak, że przy starszych centralkach wymagających do użygu korekt (tych z potencjometrycznymi nastawami) po kilkunastu ruchach wchodziły termiki i dokładne ustawienie faz musiałem robić w 2 podejściach aż wszystko ostygło. 24V-oltowce to inna bajka.
  FAAC 414 zdarzył mi się 1 (na chyba 70 z hakiem zamontowanych) ale po strzale samochodem w bramę a i wtedy to nie śruba puściła tylko wyrwało całą rurę z obudowy i śruba się wysunęła z zębatki - dodam że po wymianie uszkodzonych elementów chodzi do dziś.

 • #10 11 Lut 2013 00:24
  olcik9981
  Poziom 11  

  Jeżeli padł kondek to poprostu dodałem nowy w stykach w centralce i nie zdarzył mi się Wingo z plastykową śrubą pociagową. Chyba na chińczyki trafiłeś.

 • #11 11 Lut 2013 10:15
  glecki
  Poziom 20  

  Szanowni Koledzy

  Nice na początku montował plastikowe ślimacznice które lubiły pękać.Ale od około 4 lat są montowane tylko i wyłącznie ślimacznice mosiężne.
  Dlaczego nie Wingo na 230V.
  Moim zdaniem jest to konstrukcja nieudana.Głośna praca po krótkim okresie czasu,centrala A400 nader często gubi położenia krańcowe.O wiele lepsze (a wcale nie słabsze) są modele 2024 i 3524.
  Jeśli chodzi o kondensatory to te padają we wszystkich typach siłowników.Wada ta dość szybko objawia się w siłownikach Wingo,natomiast w siłownikach Faac nawet bardzo poważny spadek pojemności nie powoduje niepoprawnej pracy napędu

  Reasumując:
  wady i zalety Nice 2024,3524:
  -cicha praca (nawet po długim okresie eksploatacji)
  -łagodny start i zatrzymanie
  -automatyczne programowanie czasu pracy
  -szybkość pracy (regulowana)
  -nie wymagają odbojów mechanicznych zarówno przy zamykaniu jak i przy otwieraniu
  -montaż szczególnie na szerokich słupkach może być kłopotliwy
  -wadą są plastikowe kluczyki i zamek rozblokowania awaryjnego

  wady i zalety Faac 414:
  -solidna konstrukcja siłowników
  -łatwy montaż nawet na szerokich słupkach
  -niestety wymagają ograniczników ruchu przy zamykaniu i otwieraniu (montaż bez ograniczników skutkuje utratą gwarancji)
  -centrala nieco archaiczna (czas pracy ustawiany ręcznie)
  -kiepsko rozwiązane łagodny start i zwolnienie (poprzez ograniczenie napięcia)

 • #13 15 Lut 2013 18:19
  Aciu
  Poziom 14  

  Dzięki za cenne informacje, nie odpisywałem - mało czasu.
  Znalazłem w sieci info, że siłownik wingo2024 ma 320mm wysuwu( w innych miejscach nawet 350mm) oraz tabele jak poniżej
  Jakie siłowniki - dwie bramy
  wynika z niego że mogę ten siłownik zamontować na słupku o wym. B ponad 210mm.
  Przedmówcy piszą ,że nie da on rady. O co loto ?
  Chce do obu bram montować siłowniki jednej firmy, by je jednym pilotem sterować.
  Lub opcja centralka jednej bramy załącza sterowanie drugiej bramy - obniżę koszty wyposażenia dla jednej bramy.
  Przeglądając rysunki montażowe innych siłowników, wywnioskowałem (nie wiem czy dobrze) że przy skrzydle należny montować wspornik min. 45mm oraz na słupku 40mm. Czy w mojej bramie z słupkiem 210 - montując na skrzydle wspornik np. 80mm nie da się "oszukać" siłownika. W innym miejscu doczytałem, by przyspieszyć ruch skrzydeł - mocować siłownik bliżej zawiasu. Pierwsza brama spełniałaby ten warunek - ma 70mm. ?

 • #14 17 Lut 2013 09:40
  kotbury
  specjalista -automatyka bramowa

  Cytat:
  wynika z niego że mogę ten siłownik zamontować na słupku o wym. B ponad 210mm.
  Przedmówcy piszą ,że nie da on rady. O co loto ?

  Loto o to, że stosując krótki siłownik może ci nie starczyć wysuwu - nie mówiąc o tym, że montowanie go przy wymiarowaniu "na styk" jest wielce kłopotliwe (próby, próby..) i może sie okazać że gdy zabraknie ci jednak wysuwu będziesz musiał przedłużyć uchwyt od strony skrzydła - o czym piszesz dalej (ale to zło konieczne - patrz poniżej).
  Jak już zdecydowałeś się na Nice to przecież możesz w newragicznej bramie uzyć siłowników Wingo 3524 (dłuższy wysuw) zamiast 2024.
  Cytat:
  Lub opcja centralka jednej bramy załącza sterowanie drugiej bramy - obniżę koszty wyposażenia dla jednej bramy.

  Koszty obniżysz tylko o cenę 1 odbiornika czyli ok. 150 zł ale musisz połączyć wtedy obie bramy przewodem sygnału otwierania i musisz użyć nieco droższego odbirnika zewnętrznego lub dodatkowej przejściówki do wpinanego - które mają przekaźniki i wyprowadzone śrubowe zaciski sterujące (wpinany ma tylko szpilkową złączkę do płytki).
  Centralki powinny być dwie - z racji amperometryki jedna może nie dać rady pociągnąć dwóch równolegle połączonych siłowników - a jesli siłowniki nawet minimalnie będą sie różnić prędkościami to ustawienia czasów skrzydeł wezmą w łeb.
  Cytat:
  Czy w mojej bramie z słupkiem 210 - montując na skrzydle wspornik np. 80mm nie da się "oszukać" siłownika

  Oszukasz o tyle - że przy dużym skosie "nos" krótkiego siłownika na otwarciu nie wlezie w bramę. Ale geometria układu się nieco popsuje (stanie sie niesymetryczny) - brama będzie sie poruszała szybciej w okolicy otwarcia a wolniej przy dojeździe do zamknięcia.
  Jedyny pewny sposób na grube słupki to użyć dłuższego siłownika i wymiarowania ze środka odpowiadającego mu zakresu lub zamocować krótszy siłownik w wykutych niszach i wtedy też użyć wymiarów ze środka zakresu.
  PS - Przyspieszenie ruchu skrzydeł czyli mocowanie siłownika na minimalnych wymiarach to większe obciązenia dla siłownika (i wykorzystanie tylko części wysuwu siłownika i jak przesadzisz - żabkowanie skrzydeł). Lepiej nie kombinować - użyć w miarę możliwości całego wysuwu siłownika i zalecanych wymiarów uchwytów.

 • #15 10 Mar 2015 18:53
  Aciu
  Poziom 14  

  Odświeżam temat, wczesniej nie miałem czasu. Wstępnie wybrałem Wingo 2024 do drewnianej bramy i do białej metalowej.
  Znalazłem atrakcyjną ofertę w porównaniu do Faac itp siłowników.
  Jakie siłowniki - dwie bramy
  Wstawię wspornik na skrzydle bramy, wytnę sztachety, dospawam płytę 150x200 do słupka i montaż siłownika powinien styknąć
  Druga brama biła - chyba się zdecyduję na wykusz pod siłowniki.
  Jakie siłowniki - dwie bramy

  Czy dobrze myślę, zda to egzamin i nie będzie problemów

 • #16 11 Mar 2015 11:26
  kotbury
  specjalista -automatyka bramowa

  Powinno wydać - w miarę możliwości punkt zamocowania przesuń w pierwszym wypadku jak najbliżej (albo i w) sztachet płotka, w drugim wykuwkę tak zrób, aby punkt mocowania był jak najbliżej ściany - chodzi mi o wyrównanie wymiarów A i B. (oczywiście jednocześnie tak , coby siłownik na otwarciu wlazł między 1. sztachetki, 2. mur - a skrzydło). Robota na milimetry ....

 • #17 11 Mar 2015 12:34
  Mareczny
  specjalista -automatyka bramowa

  Siłowniki Faac 414 Long , Wingo 3524 do bram o długich skrzydłach , wybierz dostępność do części i łatwość montażu , oraz bezproblemowe sterowanie jednym pilotem dwóch bram.
  Bardzo małe odległości odstawienia zawiasów , oraz mur zamiast słupków wąskich - w miejscu zejścia skrzydeł , w dwóch bramach konieczne blokady ( na środku) , wskazane przy Wingo 3524 mechaniczne odboje na rozwarciach skrzydeł , w Faac obowiązkowe.
  Poniżej szybki szkic , będzie działało bez problemu , w miejscu łączenia siłowników ( płaskowników ) do słupków , należy przyspawać solidny nawiercony płaskownik prostopadle do płaskownika siłownika a równolegle do płaszczyzny muru - 4 otwory na płaskownik o średnicy 12 mm , pręt gwintowany, kotwa chemiczna i będzie trzymać jak należy. Jakie siłowniki - dwie bramy
  Dokładne miejsce zamocowań siłownika do skrzydła - na każdym skrzydle bramy należy po zamocowaniu na murze dobrać eksperymentalnie , różne są długości i odległości siłowników i ich mocowań.Pzdr.

 • #18 11 Mar 2015 18:51
  Aciu
  Poziom 14  

  Dziękuje za pochylenie się nad problemem i cenne uwagi. Obie bramy mają odbój na zamknięciu, a na otwarciu też nie będzie problemu by założyć.
  Jakie siłowniki - dwie bramy
  Wytnę 3-4 sztachety do słupka dospawam płytę 4-6mm o wymiarach 150x200 i do niej tylne mocowanie siłownika. Nie znam wymiaru tylnego wspornika, B - od zawiasu to 70 + 5 płyta + mocowanie tylne = ? jaki wymiar dobrać A=B=120-130 ?

  Brama ze ścianą, jaki wymiar wykucia wnęki przyjąć ? We wnękę montaż płyty na kotwę chemiczną, czy tylne mocowanie musi być tak jak Mareczny narysował ?

 • #19 11 Mar 2015 19:13
  Mareczny
  specjalista -automatyka bramowa

  Szerokość Wingo 3524 , przy nasadzie mocowania do słupka , wynosi 75 mm ,więc masz już wybór , Faac jest szerszy , może wejść na styk , i będzie się rysowała obudowa. Przy zastosowaniu wersji przedłużanych nie trzeba wykuwać nisz w murze , myślę że po negocjacji , bez problemu uzyskasz zadowalający rabat przy zakupie 2 kompletów , zważ , że Faac nie dopuszcza montażu samodzielnego , w przeciwnym razie nie uznają Gwarancji za wypełnioną z Twojej strony , dlatego pisałem o Nice Wingo 3524.

 • #20 11 Mar 2015 20:27
  Aciu
  Poziom 14  

  Myślałem o 3524 Mareczny jesteś pewny, że zamontuje go bez kucia ?
  Możesz mały rysunek/szkic podesłać ? Wyda wymiar 130mm minus tylne mocowanie to zostanie jakieś 100-110mm.

 • #21 11 Mar 2015 22:34
  Mareczny
  specjalista -automatyka bramowa

  Dla Wingo 3524 wymiar maksymalny c wynosi 200 mm , więc jak najbardziej bez kucia , warto przyspawać płaskownik , jak podano w instrukcji ( element PLA7) str 5 - jest to element dodatkowy i nie wchodzi w skład kompletu/zestawu. Łatwo go wykonać , jednak z drobną modyfikacją : zamiast 2 otworów na montaż prętem i kotwą , warto przewiercić 2 dodatkowe , mocniejszy i pewniejszy sposób zamocowania , bo jak doczytałem , masz jedną bramę krytą blachą , więc dość duży żagiel powstaje (powierzchnia naporu wiatru/różnicy ciśnień), a co za tym idzie , niebezpieczeństwo wyrwania z mocowań. Przy takim mocowaniu , z podanymi przeze mnie średnicami pręta gwintowanego i kotwie chemicznej , nie spotkałem się z wyrwaniem , nawet dużych bram. ( nie mogę policzyć , ile zostało zamontowanych , ale około 300 przez 15 lat na pewno).
  Zresztą zerknij :
  http://www.ekotest.com.pl/download/nice/instrukcje/instrukcja%20WINGO.pdf

  poza tym , wyposażając się w piloty 4 kanałowe , masz możliwość sterowania oświetleniem przed wjazdem , lub innym urządzeniem poprzez zwykłe radioodbiorniki Proxima NW2 ( tanie i bez problemu możliwość zasilania 12/24 V AC lub DC) , wybieraj drogę radiową Flor , piloty są trwałe , wysyłają całą sekwencję kodu , łatwa dostępność i zadowalający poziom zabezpieczenia.Przy takiej konfiguracji , wszystkie funkcje każdej z bram są bardzo fajnie i przystępnie ( czytaj łatwo / przyjaźnie dla użytkownika ) zaprojektowane i rozwiązane.

 • #22 11 Mar 2015 23:27
  Aciu
  Poziom 14  

  Mareczny dzieki za podpowiedź. :please:
  Jesli dobrze zrozumiałem proponujesz jak niżej:
  Jakie siłowniki - dwie bramy

  Wychodzi, że wymiar A=95 B=275 C=210 nie będzie konfliktu z zalecaną linią montażu, duża różnica A do B ?

  Pozdrawiam
  aciu

 • #23 12 Mar 2015 07:11
  Mareczny
  specjalista -automatyka bramowa

  Raczej tak :
  Jakie siłowniki - dwie bramy
  jeśli będzie trzeba , przód siłownika (nosek , od strony skrzydła , płaskownik należy minimalnie przedłużyć , żeby nie ocierał o skrzydło) , dlatego napisałem ,że najpierw trzeba zamocować na murze. Twoja propozycja zamocowania jest nieprawidłowa.
  Według zdjęcia z postu #18 masz 150 mm miejsca , sprawdź w instrukcji Wingo wymiary siłownika , spokojnie wejdzie. Wtedy wszystkie wymiary są w granicach płynności , siły działania i kątów otwarcia producenta. Przy Twojej propozycji , nie będzie pełnego otwarcia skrzydła - siłownik będzie tarł przy skrzydle , żeby wszystko chodziło jak trzeba , można skrócić płaskownik od strony siłownika przy słupku/murze o 2-3 cm , wtedy poprawi się wymiar i będzie w optymalnej pozycji do pracy , w środku wymiarów podanych przez producenta.

 • #24 12 Mar 2015 15:07
  Aciu
  Poziom 14  

  W poście #18 jest foto bramy drewnianej, nie ma problemu z montażem miejsca dużo, problem dotyczy drugiej. Mój rysunek przedstawia rozwiązanie dla bramy białej z blachą i murem z wymiarami A-130 x B-210 post #15 drugie foto.

 • #25 12 Mar 2015 16:03
  Mareczny
  specjalista -automatyka bramowa

  I tak Twój rysunek który był powyżej , odnośnie miejsca mocowania siłownika jest nieprawidłowy , miejsce mocowania musi być tak jak poprawiłem , w innym wypadku niezbyt długo pochodzi ( o ile w ogóle będzie można korzystać w pełni z funkcjonalności ). W innym wypadku należy krawędź muru ( słupka) wyciąć .

 • #26 12 Mar 2015 18:15
  Aciu
  Poziom 14  

  Dzięki za cierpliwość.
  Wytłumacz mi proszę dlaczego Twoja wersja montażu jest lepsza od mojej.
  W Twojej skracasz wymiar A w mojej staram się go max. wydłużyć.
  Czy dobrze myślę, z wykresu post #13 gdy A=14 to B=14 - zgodnie z czerwona linią.
  Natomiast A=110 B=220 jest poza czerwoną linią ale w polu powiedzmy fioletowym.
  Spełnia to warunki poprawnego montażu ?

  Zrobiłem sobie małą przymiarkę z deską jako siłownik,
  Jakie siłowniki - dwie bramy

  Po otwarciu skrzydła, jeśli dobrze zmierzyłem skok siłownika powinien starczyć na styk.

 • #27 12 Mar 2015 20:36
  Mareczny
  specjalista -automatyka bramowa

  Po otwarciu skrzydła , i przegięciu na końcu skoku , będziesz miał zablokowany siłownik i nie będzie miał siły przy nawet słabym wietrze wystartować . Nie kombinuj , ćwiczone było chyba wszystko co może być - chytry 2 razy traci - jeśli pominiesz którykolwiek z 4 punktów i proporcji wrażliwych dla kąta otwierania i skoku każdego siłownika , będziesz co pół roku spawał płaskownik przy skrzydle. W zależności od pogody.

 • #28 12 Mar 2015 22:58
  Aciu
  Poziom 14  

  To nie chytrość tylko chęć zrozumienia problemu. Pytam by nie obudzić sie z ręką w nocniku.
  Dla Ciebie, wszystko jest jasne/proste montujesz siłowniki kilkanaście lat.
  Nie rozumiem jakie 4 punkty masz na myśli :

  Mareczny napisał:
  Nie kombinuj , ćwiczone było chyba wszystko co może być - chytry 2 razy traci - jeśli pominiesz którykolwiek z 4 punktów i proporcji wrażliwych dla kąta otwierania i skoku każdego siłownika.

  W/g Twojego rysunku montaż tylnego wspornika jest narażony na mniejsze siły wyrywające mocowanie ze ściany ?
  Nie odpisałeś co z wymiarem A.
  Dziekuję za zaangażowanie w wątek. Jesli masz jeszcze cierpliwość narysuj jak mam zamontować tylne mocowanie do sciany - wymiary. Mój pomysł to kawał blachy gr 10mm 130x150 na kotwy w którym miejscu dospawać tylne mocowanie ?

 • #29 13 Mar 2015 06:49
  Mareczny
  specjalista -automatyka bramowa

  Każdy siłownik jest wyposażony w zawias - na początku i końcu , w skrzydle bramy masz również zawias , jest to przełożenie , w zasadzie rzut z góry może nam określić tą konstrukcję jako czworobok o zmiennych kątach , gdzie zmienną jest tylko jedno ramię , skok siłownika.W mojej propozycji , zamknięcie skrzydła bramy następuje z dociśnięciem skrzydła , i solidny płaskownik z solidnymi kotwami na murze spokojnie wytrzyma i napór wiatru (w jedną stronę), i nieoczekiwane zaczepienie o skrzydło i wyrwanie ( w drugą stronę). Kotwy , a w zasadzie pręt gwintowany przy takim mocowaniu jest narażony na ścinanie , więc jest raczej niemożliwością ściąć 48 mm pełnej stali , przy Twoim mocowaniu , wystarczy spokojnie szarpnąć na zewnątrz ( zdarzają się takie sytuacje) i nawet pręt wylezie z solidnego muru , gdy z przełożeniem ( skrzydło i długość siłownika , jako dźwignia) zadziała siła - albo puszczają mocowania w murze , albo pęka łączenie płaskownika siłownika w miejscu spawania do skrzydła.

 • #30 13 Mar 2015 15:41
  Aciu
  Poziom 14  

  Rozumiem, dziękuję.
  Co z wymiarem A i zalecaną linią montażu ?
  Moja propozycja mocowania, która lepsza 130x150 czy 100x200, a może inne wymiary ?
  Jakie siłowniki - dwie bramy

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME