Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka Whirpool AWT 5009/p-100 - hałas i gruchotanie podczas kręcenia bębnem,

kallak 07 Lut 2013 20:26 2532 3
  • #1 07 Lut 2013 20:26
    kallak
    Poziom 2  

Witam
    Doszło do awarii mojej pralki. Wieloletnia już ale dobrze do tej pory służąca Whirpool AWT 5009/p-1000, czyli ładowana od góry.

Podczas prania coś zaczęło gruchotać i hałasować w środku, hałas jakby metaliczne stukanie, terkotanie, przy wejściu na obroty rzędu 400 świszczenie przechodzące w głośny gwizd - nie jestem fachowcem ale dźwięk jakby rozleciały się łożyska. Rozebrałem boczki pralki - mały szok - po prawej stronie bęben cały wybrudzony jakimś brązowym nalotem - koloru rdzy - ale to nie rdza, jest bardzo miałkie w dotyku. To samo naokoło paska klinowego. Pełno tego syfu również naokoło łożyska.

Co mogło się stać? Po zdjęciu paska klinowego koło pasowe (tak to się chyba nazywa) ma bardzo duże luzy, w dodatku podczas powolnego kręcenia słychać trzaski, gruchotanie, piski, a nawet dźwięk jakby "coś w środku latało".
    Czy to mogą być rozwalone łożyska czy coś jeszcze innego? Czy warto to naprawiać? Sprawdzałem i nic pod bęben na pewno nie wpadło.
    I jeszcze jedno - jeżeli to łożysko - jak zdjąć to koło by dostać się do łożysk - domyślam się że odkręcanie muszę prowadzić obustronnie -z jednej strony zblokować, a z drugiej na siłę spróbować odkręcić śrubę trzymającą koło? Próbowałem ale lichymi kluczami i musiałem odłożyć to na później.

0 3
  • #2 07 Lut 2013 21:25
    phiter
    Poziom 19  

I to wszystko stało się podczas jednego prania -jak zwykle.
    Łożyska do wymiany, pewnie też krzyżaki - zależy ile to pranie trwało.

1
  • #3 07 Lut 2013 21:34
    kallak
    Poziom 2  

phiter napisał:
    I to wszystko stało się podczas jednego prania -jak zwykle.
    Łożyska do wymiany, pewnie też krzyżaki - zależy ile to pranie trwało.

Nie wiem bo tesciowa robila pranie rano i niby wszystko bylo przy praniu ok. Po poludniu ledwo zdążyła żona wszystko załadować i włączyć pralkę to od razu wyłączyła bo zaczął się hałas. Ja potem tylko po wyjęciu prania raz nastawilem na samo wypompowywanie wody i ustawilem obroty na 400 bo chcialem sprawdzic co jest grane i sie upewnic czy to nie bylo chwilowe - ale jak ruszyło 400 o/s to od razu wirowanie pominąłem.

A te krzyżaki drogo wychodzą? Bo jesli koszt calosci mialby wyjsc >300zl to nie wydaje mi sie by byl sens cokolwiek w nią inwestowac - pralka ma z 11lat chyba.

0
  • #4 08 Lut 2013 01:09
    zhudomel
    Specjalista AGD

Odkręć to koło pasowe i zdejmij pokrywę zbiornika (naście śrub na obwodzie) i zobacz jak wygląda oś bębna i wszystko będzie wiadomo.

0
  Szukaj w 5mln produktów