Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lg Plasma mz42pz - Nie włącza się miga dioda na zasilaczu

07 Lut 2013 21:16 3306 9
  • Poziom 9  
    Witam Mam problem. Mój telewizor Lg Plasma po naciśnięciu standby załącza stycznik zapali się 3 mignięciami dioda na panelu na zielono po czym wyłączy się a na zasilaczu miga jeszcze 5 razy dioda. Proszę o pomoc gdzie mam szukać usterki. Kondensatory powierzchownie nie są wybrzuszone.
  • Poziom 28  
    No ale nie zawsze się wybrzuszają, a jednak tracą pojemność, a wszystko na to wskazuje , że któreś straciły.... może być jeszcze zbyt duże obciążenie zasilacza, ale najprościej sprawdzić kondensatory.

Możesz sprawdzać w układzie po wypięciu odbiorników miernikiem pojemności.

Jeśli nie masz może to zrobić zwykłym miernikiem, najlepiej wskazówkowym, robiąc prosty układ.

Ustawiasz miernik uniwersalny na zakres 2 mA. Końcówkę czerwoną, wkładasz do wej mA, a drugi koniec łączysz z końcówką rezystora 10-15k , drugi koniec rezystora bedzie jako końcówka pomiarowa. Bierzesz baterię 1,5V minus łączysz z - (gnd) czarnym przewodem pomiarowym włożonym w GND - miernika.
    Plus baterii najlepiej przez wył. przyciskowy łączysz z czerwonym kablem miernika.
    Podłączasz zaciski miernika do badanego elektrolitu (+do+ -do-), na chwilę podpinasz napięcie z baterii + powinno popłynąć ok. 1-1,5mA. Odpinasz plus baterii i obserwujesz jak szybko maleje prąd. Jeśli prąd zanika bez zwłoki to kondensator jest uszkodzony, dla pewności wylutowujemy i sprawdzamy jeszcze raz porównując ze sprawnym. Przy pojemności 1000uF i R=10kohm napięcie spada od 1,5V (1,5mA) do 0,5V (0,5mA) w czasie ok. 1 s. Oczywiście przy odłączonych odbiorach prądu. Sprawdź kondensatory na zasilaniu te na 400V (wcześniej wyłącz z sieci, sprawdź na nich napięcie i rozłąduj), no i te w zasilaniu 5V 3,3V 12V ......
  • Poziom 43  
    zbychmg napisał:
    ale najprościej sprawdzić kondensatory

A które?
  • Poziom 28  
    Nie mam teraz pod ręką schematu, a tego TV akurat jeszcze nie robiłem, w kilku innych wymiana kondensatorów, które miały 1-5% pojemności znamionowej pogło, sprawdź kondensatory w zasilaczu powyżej 100uF
  • Poziom 43  
    Dawno takich bzdur - na tym poziomie - nie czytałem.
    zbychmg napisał:
    Ustawiasz miernik uniwersalny na zakres 2 mA. Końcówkę czerwoną, wkładasz do wej mA, a drugi koniec łączysz z końcówką rezystora 10-15k , drugi koniec rezystora bedzie jako końcówka pomiarowa. Bierzesz baterię 1,5V minus łączysz z - (gnd) czarnym przewodem pomiarowym włożonym w GND - miernika.
    Plus baterii najlepiej przez wył. przyciskowy łączysz z czerwonym kablem miernika.
    Podłączasz zaciski miernika do badanego elektrolitu (+do+ -do-), na chwilę podpinasz napięcie z baterii + powinno popłynąć ok. 1-1,5mA. Odpinasz plus baterii i obserwujesz jak szybko maleje prąd. Jeśli prąd zanika bez zwłoki to kondensator jest uszkodzony, dla pewności wylutowujemy i sprawdzamy jeszcze raz porównując ze sprawnym. Przy pojemności 1000uF i R=10kohm napięcie spada od 1,5V (1,5mA) do 0,5V (0,5mA) w czasie ok. 1 s. Oczywiście przy odłączonych odbiorach prądu. Sprawdź kondensatory na zasilaniu te na 400V (wcześniej wyłącz z sieci, sprawdź na nich napięcie i rozłąduj), no i te w zasilaniu 5V 3,3V 12V .....

Plazma to nie układ do migania ledów.
    Proszę może swoje kroki skierować do działu - https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum247.html
    Tam na takie porady może czekają.
  • Poziom 28  
    Zrób jakieś zdjęcie zasilacza....
  • Poziom 43  
    zbychmg napisał:
    Zrób jakieś zdjęcie zasilacza....

Będziesz wtedy szukał jak jasnowidz - telepatyczne przekazywanie energii?
    Autorze! Dołóż mu zdjęcia innych modułów od razu, bo tam też całe mnóstwo podejrzane.
  • Poziom 33  
    fafik19835 napisał:

czytałem w innym poście że pomogła wymiana 4 kondensatorów na pionowej małej płytce zasilacza jestem w trakcie wymiany lecz dostęp jest fatalny

Daj spokój już z tymi kondensatorami, kondensatory by były winne gdyby po czasie uruchamiał ci się z dobrym obrazem. Jak nagle przestał się całkowicie uruchamiać to szukaj zwarcia na Z-sus oraz Y sus.

Jak nie masz styczności z elektroniką to taniej wyjdzie cię zaniesienie go do jakiegoś serwisu.

Pozdrawiam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Po wymianie kondensatorów na tej płytce działa. A jednak mam brak styczności z elektroniką a naprawiłem. Po co mam nosić do serwisu i płacić za naprawę równowartość telewizora. Ale dzięki wszystkim za pomoc, jestem z siebie dumny. Zamykam.