Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Google: Autonomiczne samochody na rynku za 5 lat

exti 08 Lut 2013 19:15 4653 5
 • Google: Autonomiczne samochody na rynku za 5 lat"Spodziewamy się wprowadzić tę technologię w ciągu kolejnych pięciu lat," powiedział na zeszłotygodniowej konferencji Stowarzyszenia Inżynierów Motoryzacji (SAE) w Waszyngtonie Anthony Levandowski, menedżer produktu ds. autonomicznych pojazdów w Google. Jest to jak dotąd najbardziej optymistyczna prognoza dla tych, którzy chcieliby zobaczyć samojezdne samochody Google'a na amerykańskich drogach. Wcześniej mówiło się, że nastąpi to nie wcześniej, jak w 2020 roku.

  Jednakże "wprowadzenie technologii", o którym mówił przedstawiciel Google'a, wcale nie musi oznaczać, że będzie można swobodnie kupić autonomiczny pojazd. Najpierw muszą zostać przeprowadzone odpowiednie testy (zarówno sprzętu, jak i oprogramowania), a przede wszystkim, wprowadzone przepisy dopuszczające tego typu pojazdy do ruchu na drogach publicznych. W USA jak na razie zrobiły to jedynie władze stanu Nevada, a kilka kolejnych stanów (m.in. Kalifornia) rozważało ten krok.

  Według serwisu Extremetech, amerykański rząd (a konkretniej NHTSA, wydział Departamentu Transportu) będzie opieszale działał w tej sprawie, gdyż nie jest na bieżąco z najnowszą technologią w motoryzacji.

  Kolejnym czynnikiem, który może opóźnić wprowadzenie autonomicznych samochodów na rynek jest cena. Obecnie, czujniki i cała reszta wyposażenia takiego pojazdu jest droższa niż on sam.

  Źródło:
  http://www.extremetech.com/extreme/147940-goo...lf-driving-cars-in-3-5-years-feds-not-so-fast

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2390 postów o ocenie 102, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • #2
  gimzik88
  Poziom 9  
  Płaskie telewizory 5 lat temu też były droższe niż dziś. A jednak już mało kto ma w domu kineskopy. To samo tylko w dłuższej perspektywie stanie się z samochodami. Ciekawe tylko jak wyjdzie połączenie tej technologii z napędem elektrycznym. Czujniki i jednostki sterujące pobierają też dość dużo energii. Pytanie w jaki sposób wpłynie to na zasięg samochodów elektrycznych.
 • #3
  jarewa
  Poziom 31  
  gimzik88 napisał:
  Pytanie w jaki sposób wpłynie to na zasięg samochodów elektrycznych.


  Jest takie powiedzenie "W koło komina"
 • #4
  bysmoku
  Poziom 10  
  Będzie kolejny zarobek dla elektroników i programistów. Warsztaty samochodowe albo poszerzą swoje usługi albo po prostu będziemy szukali pomocy u informatyka zamiast mechanika gdy czeka nas niespodziewany postój na drodze do pracy gdy system odmówi posłuszeństwa.
 • #5
  Damian_Max
  Poziom 14  
  Dokładnie, np:
  Samochód odmawia posłuszeństwa, dzwonimy do informatyka, on prosi nas o włączenie w telefonie trybu głośnomówiącego, i przekręcenie kluczyka na pozycję serwisową; pi pik pi pi piii pi pi pik pik, gotowe. I możemy jechać dalej xD, (, drobnym druczkiem: w przypadku nieprzelania należności za usługę w ciągu 1h auto ponownie odmawia posłuszeństwa).
 • #6
  Grzegorz_madera
  Poziom 33  
  I tu się kolego mylisz. Porównujesz przyszłą naprawę przez informatyka do teraźniejszego skasowania błędów. A to niestety (choć wielu ludzi tak myśli) nie jest naprawa. Choć nie ukrywam, że zmierzają w dobrym kierunku. Im więcej technologii w samochodzie, tym większy zarobek serwisantów.