Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell Inspiron 6400 - Bateria nie jest widziana w BIOS i Windows

tygrysss 08 Lut 2013 20:15 4620 17
  • #1 08 Lut 2013 20:15
    tygrysss
    Poziom 21  

Witam serdecznie.
    Posiadam w/w komputer, a z nim problem z baterią. Opisze po kolei. Laptop nie był uruchamiany około 3-4 miesięcy, w tym czasie bateria była włożona do laptopa. Po uruchomieniu laptopa dostałem komunikat, że nie ma zainstalowanej baterii. W BIOS bateria również nie jest wykrywana. Na baterii jest elektroniczny wskaźnik naładowania baterii - po jego naciśnięciu nic się nie pojawia. Tak było 2 tyg temu. Korzystałem z laptopa codziennie i nastąpiła zmiana. Bateria nadal nie jest wykrywana z BIOS i Windows, natomiast po naciśnięciu wskaźnika na baterii zapala się pierwsza lampka na kolor zielony i świeci przez około 3-4 sekundy.
    Powiedzcie mi, czy ta bateria jest jeszcze do uratowania? Typ baterii to : GD761
    Jakie działania podjąć?
    Pozdrawiam.

Ps. Dodam, że po podpięciu ładowarki, dioda sygnalizująca zapala się na zielono po czym po około 30 sekundach gaśnie.
    Ew. po podpięciu mignie trzy razy na pomarańczowo/czerwono i zapala się zielony po czym po 30 sek gaśnie.

• #2 09 Lut 2013 20:03
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Trzeba otworzyć baterię i zmierzyć napięcia na poszczególnych sekcjach.

Bateria się najprawdopodobniej głęboko rozładowała i ogniwa będą do wymiany.

• #3 01 Paź 2013 21:30
    buktor
    Poziom 9  

U mnie jest tak jak u tygrysssa ale na baterii świecą się wszystkie lampki na zielono, po wyjęciu zasilacza "Miernik energii" melduje że bateria #1 "nieobecna", ale lapek pracuje jakieś 30 sekund i wyłącza się bez żadnego ostrzeżenia. BIOS też informuje, że bateria nie jest zainstalowana. Wskaźnik na baterii cały czas - 5 zielonych lampek - wychodzi z tego, że bateria jest naładowana...
    Co to może być? Walnięty wskaźnik baterii? Co robić?

• #4 02 Paź 2013 07:33
    jarob

Wygląda tak jakby bateria nie miała komunikacji po SMBus z laptopem.

• #5 02 Paź 2013 14:25
    buktor
    Poziom 9  

Da się coś z tym zrobić czy od razu serwis?

• #6 02 Paź 2013 23:08
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Sprawdź ogniwa, ale prawie na pewno będą do wymiany. Jeśli chcesz (dla celów naukowych) możesz podładować ogniwa - po odłączeniu elektroniki oczywiście, a następnie podłącz elektronikę, a baterię włóż do laptopa. Jeśli powodem było głębokie rozładowanie ogniw, to bateria powinna się zgłosić.

• #7 03 Paź 2013 08:30
    Lupo - baterie

Poziom 23  

Buktor - sprawdź, czy nie ma aktualizacji Twojego BIOSa. Ostanio miałem podobną sytuację u jednego z klientów. Po zaktualizowaniu BIOS wszystko działało poprawnie.

• #8 17 Paź 2013 17:28
    tygrysss
    Poziom 21  

Witam ponownie.
    Stała się dziwna rzecz. Od czasu napisania postu nic z baterią nie robiłem ponieważ zawsze "coś" wypadało. Siedziała ona sobie w laptopie i pracowałem na zasilaczu. Pewnego dnia touchpad zwolnił (przerywał), a klawiatura nie wklepywała za każdym razem znaków. Zobaczyłem migającą kontrolkę od baterii, wyjąłem ją i problem jak ręką odjął. Teraz podczas wciśnięcia przycisku na baterii świeci się co 2 LED. Mrygają tak 6 razy. Czy ktoś wie jaki to kod błędu?

Pozdrawiam.

• #9 17 Paź 2013 17:49
    jarob

Kontroler się zablokował ze względu na zły stan ogniw.

• #10 17 Paź 2013 18:58
    tygrysss
    Poziom 21  

Czyli można powiedzieć, bateria do wywalenia? Czy kontroler się zablokował by chronić ogniwa? Bateria wiadomo - do rozbiórki, tzn aby odczytać parametry baterii to chyba nie muszę rozbierać, ale potem ew. reset no to wiadomo rozbiórka. Poza tym w tym modelu jest tak, że bez baterii laptop się kołysze. No i ew. jak odblokować baterię?

• #11 17 Paź 2013 19:11
    jarob

Nie koniecznie do wywalenia.

Jak ją odblokować, to zależy na jakim mikrokontrolerze jest zbudowana elektronika i kto jest jej producentem.
    Trzeba ją otworzyć, by się o tym przekonać.

• #12 17 Paź 2013 20:18
    tygrysss
    Poziom 21  

Rozumiem i dziękuję za dotychczasową pomoc, w sobotę w końcu znajdę czas i rozbiorę baterię i załączę zdjęcia i napisze potrzebne informację.

• #13 19 Paź 2013 17:47
    tygrysss
    Poziom 21  

Witam ponownie. Bateria otwarta.

Układy jakie w niej siedzą to: bq29312pw oraz bq80201dbt.

Pomierzyłem napięcie na sekcjach i jest następujące:

-czarny czerwony - 8,46V
    -czarny niebieski - 4,21V
    -czarny biały - 4,22 V
    Co kolega na to? Czy napięcia wyglądają prawidłowo na poszczególnych sekcjach?
    Załączam foto baterii.
    Dell Inspiron 6400 - Bateria nie jest widziana w BIOS i Windows Dell Inspiron 6400 - Bateria nie jest widziana w BIOS i Windows Dell Inspiron 6400 - Bateria nie jest widziana w BIOS i Windows Dell Inspiron 6400 - Bateria nie jest widziana w BIOS i Windows
    Proszę o dalsze wskazówki.
    Pozdrawiam.

• #14 21 Paź 2013 14:28
    jarob

Wygląda na to, że jedna sekcja, której nie zmierzyłeś bezpośrednio ma 0V.
    Ogniwa są do wymiany.
    Sterownik można odblokować oprogramowaniem Sony tool lub UBRT w wersji płatnej minimum jednorazowej.

• #15 21 Paź 2013 17:01
    tygrysss
    Poziom 21  

Czyli operacja całkowicie się nie opłaca. Powiedz kolego która sekcja nie została zmierzona, aby mieć 100% pewności, że ogniwa do wymiany.

• #16 21 Paź 2013 17:45
    jarob

Czy całkowicie nieopłacalna, to zależy od wielu czynników.

Nie zmierzyłeś sekcji między niebieskim, a białym przewodem.

• #17 30 Paź 2013 19:39
    tygrysss
    Poziom 21  

Witam serdecznie po przerwie.
    Przepraszam najbardziej, że tak późno jednak studiuje i dopiero wróciłem do domu. Otóż napięcie między niebieskim a biały wynosi 0,01V. To chyba nie wróży dobrze?

Jak ew. mam ładować takie baterie? Jaką ładowarką? Każdą oddzielnie czy jakoś w pakietach?

Pozdrawiam.

• #18 31 Paź 2013 22:10
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Ta sekcja jest do wymiany. Najpewniejsza regeneracja baterii jest wtedy gdy jednocześnie wymienia się wszystkie ogniwa na naprawdę nowe. A baterię warto zregenerować - masz wtedy oryginał a nie podróbkę.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME