Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozwiązanie oświetlenia sekwencyjnego

mateusz2807 08 Feb 2013 21:08 3207 10
    mateusz2807
    Level 9  
    Witajcie, chciałbym prosić was o pomoc, mianowicie chcę zbudować system oświetlenia w pomieszczeniu tzn. lampki w suficie zasilane żarówkami LED-owymi lub halogenami (chcę aby to było wielofunkcyjne – tzn. 3 lampki z prawej strony pomieszczenia to strefa A, kolejne trzy z lewej to strefa B). Układ będzie sterowany przekaźnikiem bistabilnym (ABB E255 230V 16A) – sekwencyjny. Zasada działania przekaźnika: załączanie realizowanie przez serię przycisków chwilowych (dzwonkowych), wg schematu: 1-impuls zapalenie strefy A, 2 -impuls zapalenie strefy B, 3 -impuls zapale się strefa A+B, 4 –impuls wygaszenie oświetlenia.
    Otóż problem polega na tym że zastanawiam się czy oświetlenie to zrobić na transformatorze czy na zasilaniu żarówek bezpośrednio z 230V? Które rozwiązanie możecie mi polecić?
    Wstępnie wybrałem wariant z transformatorem, jednak nie mam pomysłu jak rozwiązać problem zasilania tych odrębnych stref z jednego transformatora?
    Wymyśliłem jednak kilka wariantów:
    - pierwszy: jeden transformator podłączony na stałę ciągle załączony a zasilanie z niego podłączone do sekwencyjnego przekaźnika bistabilnego w.w. Czy tak można to zrobić? Czy transformator będzie pobierał wtedy jakiś prąd jak będzie działał bez obciążenia?
    - drugi: zbudować jakiś sprytny układ który po załączeniu oświetlenia załączał by transformator wtedy gdy na przekaźniku bistabilnym włączała by się któraś ze stref? – nie mam pojęcia jak to rozwiązać.
    - trzeci wariant to kupić 2 osobne transformatory dla każdej strefy oświetlenia?

Przede wszystkim chciałbym też aby układ był energooszczędny.
    Proszę was także o pomoc w doborze odpowiedniego transformatora który potrafiłby zasilać:
    - 6 sztuk halogenów np. po 20w.
    lub
    - 6 sztuk żarówek LED.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Zacznijmy od tego, że do LED potrzebny jest zasilacz prądu stałego i tu kompletnie nie nadaje się transformator. Z kolei halogeny mogą pracować przy prądzie stałym, jednak zasilacze prądu stałego w tym przypadku to zabójstwo dla kieszeni.

Dla 6 halogenów po 20W potrzeba 120W mocy, czyli wystarczy transformator elektroniczny 150W, który kupisz za 50zł.
    Dla LED, z nadmiarem wystarczy 50W, który kupisz 60zł, zaś 150W zasilacz do LED, który nadawałby się także do zasilenia halogenów o podanej przez Ciebie mocy zapłacisz 140zł.

Przekaźnikowi jest obojętne co przełącza, można go zastosować po stronie niskonapięciowej i przełączać obciążenie. Problem pojawia się w przypadku transformatorów elektronicznych do halogenów - nie wszystkie mogą pracować bez obciążenia.
    Zagadnienie jest dość proste, jednak dla laika może okazać się bardzo skomplikowane (zwłaszcza jak się posłucha rad doradców w supermarketach). Dlatego proponowałbym jednak zatrudnić kogoś, kto ma pojęcie na ten temat i zrobi instalację jak trzeba. Tak będzie taniej.
    mateusz2807
    Level 9  
    Dziękuję za odpowiedz, jednak chciałbym samodzielnie rozwiązać to oświetlenie koniecznie na tym podanym przeze mnie przekaźniku bistabilnym. Proszę was o pomoc.
  • Helpful post
    zyzy52
    Level 27  
    Zależy gdzie to oświetlenie ma być. Jeżeli np. w łazience, to lepiej dać na napięcie 12V, czyli były by potrzebne zasilacze. Najlepiej dwa, włączane tym przekaźnikiem. Mniej prądu będą ciągnąć żarówki LED. Natomiast, jeżeli oświetlenie będzie np. w korytarzu, czy jakim innym, suchym pomieszczeniu, to można zastosować żarówki LED na 230V, zasilane przez przekaźnik sekwencyjny.
  • Helpful post
    BILGO
    Level 38  
    mateusz2807 wrote:
    jednak chciałbym samodzielnie rozwiązać to oświetlenie koniecznie na tym podanym przeze mnie przekaźniku bistabilnym.

Jeśli zastosujesz oświetlenie LED 230V to nic prostszego tylko się wpiąć z obwodami w przekaźnik bistabilny. A jeśli chcesz zrobić oświetlenie LED 12V które będą zasilane z zasilacza(ów) to masz dwie opcje: jedna to zakup dwóch zasilaczy do obwodu A i B lub zakup jednego odpowiednio mocnego zasilacza (który zdolny będzie zasilić obwód A i B) + do tego dwa przekaźniki z cewką 230VAC... Wybór należy do Ciebie ;)
    mateusz2807
    Level 9  
    Dziękuję za odpowiedz, To będzie pomieszczenie strychowe. A jak ma się żywotność żarówek LED 230V a LED 12V. Mam jeszcze pytanie co do tego przekaźnika: ABB E255 230V 16A czy ktoś na tym już robił instalacje elektryczną? Interesuje mnie czy podczas braku zasilania styki zawsze wracają do pozycji wyjściowej (tzn. wyłączone)
    mateusz2807
    Level 9  
    Niestety chyba nie zrozumiałeś pytania. Nie zadałem pytania typu: "czy każdy samochód musi mieć koła" :) tylko czy ten konkretny przekaźnik bistabilny posiada pamięć po rozłączeniu zasilania.

Pytam bo:

np.
    p. bistabilny marki legrand takową pamięć posiada
    p bistabilny marki F&F nie posiada pamięci, a po rozłaczeniu zasilania wraca w pozycje - wyłączany
    serwisor
    Level 29  
    Przekaźnik bistabilny nie ma PAMIĘCI, F&Fy wracają, bo ich przekaźniki w większości są z opóźnieniem włączenia/wyłączenia (podaj model, sprawdź DTR).
    Standardowy przekaźnik bistabilny działa na zasadzie podania napięcia w celu zmiany stanu, i ten stan utrzymuje, do następnego impulsu.

Więc to Ty, nie zrozumiałeś odpowiedzi.

Swój przekaźnik sprawdzisz, odszukując do niego DTR-ki, więc bądź tak łaskaw i wykaż się inicjatywą, bo nikomu nie chce się jej szukać, i odpowiadać na "dziwne" pytania.

Dodatkowo trzymanie się kurczowo - Muszę zrobić to na tym - jest dziwne, ale twoje podejście wynika z założenia, skoro mam, to po co będę kupował co innego, przecież WSZYSTKO się da.
    Nie, nie wszystko.

Rozwiązania zostały podane.
    mateusz2807
    Level 9  
    Tak masz rację trzymam się kurczowo tego przekaźnika bo już mam zamówiony i chce wszystko robić na abb w całej rozdzielni i musze zrobić to na nim bo tak sobie zaplanowałem. A dochodzę do tego tak rzetelnie bo ABB w swym katalogu nie napisał czy styki się blokują, czy może utrzymuje je napięcie podczas załączania.

Pytanie jest aktualne do osób które to ustrojstwo zakładały.

Czy styki załączonego przekaźnika bistabilnego w.w marka/model rozłączają się tracąc źródło zasilania?

Dla mnie to bardzo ważna kwestia bo gdy załączę oświetlenie, a elektrownia w tym czasie wyłączy zasilanie, to nie zamierzam czekać gdy włączą je z powrotem tylko po to żeby wyłączyć w domu oświetlenie, przecież to absurd. Tym bardziej ze ten model bistabilnego nie ma manualnego rozłączenia styków.

Rozwiązanie oświetlenia sekwencyjnego