Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie termopary do stacji lutowniczej

08 Lut 2013 21:53 3165 7
  • Poziom 14  
    Witam.
    Mam już prawię ukończoną stację lutowniczą PE3/99 i chciałbym przetestować jej działanie przed zakupem lutownicy.
    Czy można do niej podłączyć termoparę od zwykłego miernika ? Taką jak na zdjęciu :

W projekcie musi być termopara typu K więc od miernika chyba powinna się nadać ?

Schemat stacji:

Pozdrawiam.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 14  
    Nie mam zamiaru budować kolby tylko chcę sprawdzić elektronikę zanim zakupię kolbę. Mam w planach zakup kolby PENSOL SL30CE-I (jest nieco droższa od chińskich).

Jeśli podłączę termoparę od miernika i będzie działać wtedy mogę sprawdzić czy przekaźnik zaskakuję i czy na wyprowadzeniach do grzałki jest odpowiednie napięcie.
  • Poziom 20  
    A to trzeba było tak od razu.
    Termopara oczywiście typu K.
  • Poziom 14  
    Zmierzyłem właśnie rezystancje termopary od miernika i wynosi około 14R.
    W opisie stacji lutowniczej jest informacja, że termopara w kolbie ma rezystancję około 1R.
    Czy w takim przypadku można podłączyć tą od miernika ?
  • Poziom 20  
    Nie wiem skąd takie wartości rezystancji.
    Natomiast wiem na pewno że:
    - różna typy termopar oznacza się różnymi kolorami i tak kolor żółty(w tym przypadku wtyczki) przypisano do termopary typu K
    -na wtyczce termopary którą posiadasz prawdopodobnie oznaczono (+)i(-) przy okazji opisując z jakiego metalu są wykonane np:Chromel (+) Alumel (-)
  • Poziom 14  
    Termopara pochodzi z chińskiego miernika więc zapewne nie jest najlepszej jakości.
    Rzeczywiście są oznaczenia : K Chromel+ Alumel-
    Czyli jak rozumiem takiej termopary podłączać do stacji się nie powinno ?
    Czy może mogę podłączyć, ale będzie wskazywała przekłamane wyniki ?
    Nie chciałbym uszkodzić elektroniki, którą mam zamiar przetestować :)
  • Poziom 20  
    Sam napisałeś "W projekcie musi być termopara typu K" W rękach masz termopare typu K, nie pomyl polaryzacji, przeprowadź kalibracje i wszystko powinno być OK.