Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat do działa Gaussa (działko cewkowe)

09 Lut 2013 00:45 4176 7
 • Poziom 8  
  Witam. Razem z kolegą planujemy budowę działka cewkowego (Gaussa). Chciałbym umieścić w nim 6 stopni (cewek). Problem stanowi odpowiednie włączanie i wyłączanie cewek. Planowałem użyć czegoś w rodzaju czujnika laserowego z fotokomórką, kiedy wykryje pocisk wyłączy jedną cewkę i włączy drugą. Po przejściu wszystkich cewek układ powinien powrócić do stanu wyjściowego. Przez solenoidy płynąć ma prąd o napięciu 320V, przed każdą cewka planuje umieścić szeregowo cztery kondensatory elektrolityczne 10000uF\80V, będące żródłem energii. Niestety nie mam wystarczającej wiedzy, by stworzyć tak skomplikowany system, więc proszę o pomoc.
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Poziom 16  
  Na początek zacznij od działa na jednej cewce kilkanaście bądź kilkadziesiąt woltów potem rób próby na wyższych napięciach i zwiększą ilością cewek. Widzę w temacie elektryki i elektroniki nie jesteś obeznany skoro chcesz stosować kondensatory na napięcie 80v w układzie na 320v. Dla twojego bezpieczeństwa zacznij próby od niskich napięć i poczytaj sobie trochę na forum na przykład tutaj:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic491552.html
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Poziom 21  
  320V Jest możliwe do zgromadzenia z sieci przy wolnej serii. Gdyż jest to napięcie Um. Warunek jest taki, że każdy kondensator musi być odseparowany od kolejnego, ponieważ gdy zostanie rozładowany ten od pierwszej cewki energia, prąd z pozostałych przepłynie do tego z niższym potencjałem. Potrzebne tu będą klucze, które będą nad tym pnować. Dodatkowo ładowanie 6mF bezpośrednio z gniazdka raczej będzie wybijać Es-y i nic nie ładujesz, a jedynie matka się wnerwi, że jej się piekarnik wyłącza. Musisz wprowadzić jakieś ograniczenie prądu lądującego (najlepiej<10A), kondensatory, o których widzę, że masz coś słabe pojęcie. Próbujesz zbudować coś co naprawdę wymaga sporej wiedzy. Sterowanie czymś takim również banalne nie jest. Nie wiedząc co robisz może być tak, że wasza broń wystrzeli pocisk w celownik, a nie do kolejnego segmentu i co później powiesz rodzinie zmarłego ?
 • Poziom 8  
  Szeregowe połączenie 4 kondensatorów przed każdą cewką, każdego na napięcie 80V daje w sumie napięcie 320V. Tak mi się przynajmniej wydaje.
 • Poziom 21  
  Fakt. Nie doczytałem, że chcesz to szeregowo. Przy połączeniu szeregowym wypadkowe napięcie wzrasta, ale maleje pojemność u Ciebie ta pojemność wyniesie 2500uF. Z czego to chcesz zasilać ?
 • Poziom 8  
  Planowałem użycie odpowiedniego transformatora i diod prostowniczych. Plus jakiś opornik by nie spalić układu.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Teraz gdy jeszcze raz wszystko przeliczyłem wychodzi, że powinienem połączyć te kondensatory równolegle. Miałem błąd w obliczeniach...
 • Poziom 21  
  Może podaj konkretne wartości, elementów, które zamierzasz użyć. Daj zobaczyć Twoje obliczenia.
 • Poziom 8  
  Dzięki za zainteresowanie. Po długich i męczących poszukiwaniach, chyba znalazłem w internecie potrzebne schematy na stronie http://www.coilgun.eclipse.co.uk/three_stage_induced_voltage_triggered_experiments.html
  Znalazłem też kondensatory 1000uF\400V. Te poprzednie miałem zamiar użyć bo były tanie, a miały całkiem niezłe parametry. Problem byłby w długim czasie rozładowania - lepsze są kondensatory o dużym napięciu a mniejszej pojemności. Po połączeniu ich równolegle prędkość na jednej cewce powinna wzrastać o 160m/s dla 25 gramowego pocisku - wzór v=U*(C/m)^(1\2)