Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykrywanie zasilania silnika rolety

kokosoft 09 Lut 2013 10:55 1395 3
  • #1 09 Lut 2013 10:55
    kokosoft
    Poziom 14  

Witam serdecznie! Jeśli to zły dział to proszę moderatora o przeniesienie.

Projektuje obecnie zdalne sterowanie do okiennych rolet elektrycznych. Silniki są na 230V i posiadają 3 przewody (góra, dół oraz wspólne zero). Ponieważ chciałbym aby sterownik miał małe gabaryty oraz pobierał mało prądu (zasilacz beztransformatorowy) zdecydowałem się na użycie triaków zamiast przekaźników do załączania napięcia sieciowego. Ponieważ jednak nie do końca ufam elektronice, chciałbym się maksymalnie zabezpieczyć przed załączeniem silnika w obu kierunkach jednocześnie. Mam tutaj na myśli przede wszystkim uszkodzenie triaka (zwarcie A1 i A2). Wymyśliłem więc, że najpierw procesor sprawdzał by, czy silnik nie jest już obecnie zasilany, a dopiero później załączał by odpowiedni triak. I właśnie doszliśmy do mojego problemu.

Okazuje się, że zasilając jedno uzwojenie silnika, w drugim indukuje się napięcie. Względem zera jest to 230V, a względem fazy podanej na drugie uzwojenie 370V (wnioskuję więc, że są one przesunięte względem siebie w fazie). Podczas pomiarów podłączyłem dodatkowo sądy multimetru rezystorem aby nie badać "jałowych" napięć. W chwili obecnej, mój pomysł na sprawdzanie zasilania silnika jest całkiem nie wykonalny, ponieważ zasilenie dowolnego uzwojenia spowoduje informacje zwrotną do procesora, że oba uzwojenia są zasilane. Może ktoś ma inne pomysły na realizacje tego sprawdzania?

Jedno uzwojenie pobiera prawie 1A. Czy zabezpieczenie silnika bezpiecznikiem topikowym było by wystarczające? Myślę, że w sytuacji awaryjnej (załączenie obu uzwojeń jednocześnie) płynący prąd byłby znacznie większy i spowodował przepalenie się tego bezpiecznika.

Liczę na jakieś porady oraz sugestie :)

Pozdrawiam
    KokoSoft

• Ups
  • #2 09 Lut 2013 11:51
    landy13
    Poziom 28  

kokosoft napisał:
    chciałbym się maksymalnie zabezpieczyć przed załączeniem silnika w obu kierunkach jednocześnie
    Przykładowe rozwiązanie:
    Wykrywanie zasilania silnika rolety
    W żadnym przypadku załączenie obydwu triaków jednocześnie nie jest możliwe.

• Ups
  • #3 09 Lut 2013 13:45
    kokosoft
    Poziom 14  

Mój problem nie polega na sposobie załączania transoptorów, tylko szybkim wykrywaniu uszkodzenia triaka i przeciwdziałaniu temu poprzez blokadę załączenia nie uszkodzonego triaka (rozwiązanie programowe) lub przy awarii obu triaków odłączeniu zasilania do układu. Nie chce dopuścić do sytuacji, że przez awarię elektroniki musiał bym wymieniać silnik za kilkaset złotych.

• Ups
  • #4 09 Lut 2013 18:36
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Ja bym sprawdzał napięcie równolegle do triaka - jeśli nie ma jest załączony.

Użycie przekaźników w zasilaczach beztransformatorowych nie jest problemem tylko trzeba użyć przekaźników na 24V lub 48V przy tej samej mocy cewki prąd jest znacznie mniejszy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME