Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana wentylatora w zasilaczu i na karcie graficznej.

Sammson7 09 Lut 2013 15:13 3792 22
  • #1 09 Lut 2013 15:13
    Sammson7
    Poziom 2  

Wentylator w moim zasilacz się zepsuł więc postanowiłem go wymienić, postanowiłem też dokupić dwa wentylatory do wentylacji obudowy i wymienić wentylator na karcie graficznej ale mam kilka pytań.

1. Mam obudowę Fractal Design Define R3 chce wymienić wentylator na dole który powietrze wciąga i z tyłu który to samo powietrze wyciąga myślałem o dwóch sztukach Noiseblocker BlackSilent Fan XL1 120mm, to dobry wybór?

2. Zasilacz antec true power new 650W a wentylator który chciałem tam dać to Noiseblocker BlackSilent Pro Fan PL2 120mm Przeczytałem trochę o wymianach chłodzenia w zasilaczu ale nie znalazłem odpowiedzi na jedną rzecz da się tak zrobić żeby zasilacz sam regulował pracę nowego wentylatora tak samo jak w starym, czy da się to jakoś zrobić a jak nie to czy ktoś oczywiście mniej więcej może mi powiedzieć czy ten nowy wentylator na 1400 obr / min będzie bardzo słyszalny gdzieś tak 1,5m od miejsca gdzie jest czyli z na dole wyciszonej obudowy i pod biurkiem?

3. Została jeszcze karta, model palit geforce gts 250 chcę do niej kupić Scythe Mini Kaze 60mm ale nie wiem jak będzie z regulacją obrotów. Da się coś zrobić żeby karta sama ustawiała obroty wentylatora?

0 22
  • #2 13 Lut 2013 01:59
    jurek.adam
    Poziom 43  

Sammson7 napisał:
    Zasilacz antec true power new 650W a wentylator który chciałem tam dać to Noiseblocker BlackSilent Pro Fan PL2 120mm
    Wydajność nowego wentylatora nie może być niższa niż tego znajdującego się obecnie w zasilaczu. Ten Noiseblocker jest cichy, ale ma za mały przepływ powietrza jak na zasiłkę.

0
  • #3 13 Lut 2013 09:14
    Kasek21
    Poziom 43  

jurek.adam napisał:
    Wydajność nowego wentylatora nie może być niższa niż tego znajdującego się obecnie w zasilaczu.

Tam nie może ;) Od lat robię fanswap'y w zasilaczach i wszystkie wentylatory pracują na niższych obrotach przez co z niższym CFM niż fabrycznie montowane.

Sammson7 napisał:
    da się tak zrobić żeby zasilacz sam regulował pracę nowego wentylatora tak samo jak w starym

Jak podłączysz go do złącz w zasilaczu/starych kabli to tak. W takim przypadku pasowałoby wybrać wentylator zbliżony parametrami ze starym.

Sammson7 napisał:
    czy ten nowy wentylator na 1400 obr / min będzie bardzo słyszalny gdzieś tak 1,5m od miejsca gdzie jest czyli z na dole wyciszonej obudowy i pod biurkiem?

Cisza/głośność jest bardzo subiektywna - dla mnie wentylatory powyżej 800obr/min są głośne ;)

Sammson7 napisał:
    Została jeszcze karta, model palit geforce gts 250 chcę do niej kupić Scythe Mini Kaze 60mm

Czemu ten wentylator? Jak chcesz go zamontować? Jakie jest tam oryginalne chłodzenie?

Sammson7 napisał:
    Da się coś zrobić żeby karta sama ustawiała obroty wentylatora?

Patrz odp. nr 2.

0
  • #4 13 Lut 2013 11:55
    jurek.adam
    Poziom 43  

Kasek21 napisał:
    jurek.adam napisał:
    Wydajność nowego wentylatora nie może być niższa niż tego znajdującego się obecnie w zasilaczu.

Tam nie może ;) Od lat robię fanswap'y w zasilaczach i wszystkie wentylatory pracują na niższych obrotach przez co z niższym CFM niż fabrycznie montowane.
    Twoja sprawa, zwłaszcza w Twoim sprzęcie. Ale innym nie zalecam takiego podejścia. Bardziej cichy FAN - tak, z mniejszym CFM - nie.

0
  • #5 13 Lut 2013 12:00
    Kasek21
    Poziom 43  

Ten Antec ma 80PLUS BRONZE więc grzeje się minimalnie i taki Noiseblocker BlackSilent Pro Fan PL2 120mm ze swoimi 1400obr/min. to i tak będzie za dużo.

0
  • #6 13 Lut 2013 12:06
    jurek.adam
    Poziom 43  

Zasilacz należy porządnie obciążyć i wtedy sprawdzać temp. Już niejeden usmażyłem przez nadmierne wyciszanie, a wielogodzinny montaż HD (zawsze coś się tam w tle robi), a więc wysokie wielomiesięczne obciążenia nieraz zweryfikowały moje poczynania, dlatego odradzam wkładanie mniej wydajnego wentylatora. Producent nie bez przyczyny taki zastosował, gdyby mógł oszczędzić z pewnością by to zrobił. Taki przegrzewający się zasilacz od razu się nie popsuje, ale w najlepszym razie skróci się jego żywotność, a z dłuższym upływem czasu sprawność. Autor niech robi jak chce - ostrzegam jedynie przed przedobrzeniem.

Do zasilacza mogę polecić sprawdzony, cichy i bardzo wydajny:
    http://www.bequiet.com/pl/casefans/259

Wszystko inne rozczarowało mnie. Wada - cena, ale jakość i cisza jest jej warta.

0
  • #7 13 Lut 2013 14:25
    Sammson7
    Poziom 2  

Rozebrałem swój zasilacz i trochę o nim poczytałem w internecie. W zasilaczu jest gniazdo z 4 pinami a więc mam tam wiatrak pwm a dokładnie taki model adda brushless ad1212hb-a7bgl
    Na stronie producenta nie ma w/w modelu ale była tabelka z opisem poszczególnych liter w nazwie modelu, wentylator ma max. 2200 obr/min. To dużo jak dla mnie ale zgaduję, że 120mm wentylator rozpędzony do 2200 obr. powinien być choć trochę słyszalny, 1500 obrotów powinno być słyszalne ale ja nic z tego zasilacza nie słyszałem dopóki nie zepsuło się łożysko w wentylatorze więc sposób w jaki korzystam z komputera musi nie obciążać mocno zasilacza dlatego wybrałem taki wiatrak Noiseblocker 120mm BlackSilentPRO PL-PS PWM max. 1500 obrotów powinno wystarczyć.

0
  • #8 13 Lut 2013 14:33
    jurek.adam
    Poziom 43  

Sammson7 napisał:
    adda brushless ad1212hb-a7bgl
    To model z 85.2 CFM, a więc bardzo wydajny. Nie patrz na obroty tylko parametr CFM (wydajność) i dB (głośność).

Jest też SILENT WINGS 2 PWM 120mm.

0
  • #9 13 Lut 2013 14:38
    Kasek21
    Poziom 43  

NB przy 1500obr. ma 58.86 CFM wiec nie jest to mniej niż 85.2 CFM przy 2500obr. biorąc pod uwagę, że w tym zasilacz nigdy wentylator nie będzie pracował przy takich obrotach.

Po drugie do wartości CFM trzeba podchodzić z przymrużeniem oka, tak jak i dB.

Oczywiście kup np.: BeQuiet'a jeżeli wartość CFM ma Cię uspokoić.

0
  • #10 13 Lut 2013 15:06
    Sammson7
    Poziom 2  

z fizyki jestem przeciętny ale ilość i kształt łopatek w starym wiatraku jest identyczna jak w tym który chce kupić więc cudów i różnic nie powinienem się spodziewać, a łożysko powinno być lepsze w nowym wentylatorze.

Ten BeQuiet też ma 1500obr/min i taką samą ilość łopatek o co prawda innym kształcie ale ma mieć o 30CFM więcej i jeszcze według producenta 7db mniej, no ktoś tu chyba kręci i to nie wiatrakiem. Wiem, że tych danych nie wolno brać na poważnie ale...

0
  • #11 13 Lut 2013 15:27
    jurek.adam
    Poziom 43  

W tej cenie nie dostaniesz niesłyszalnego wentylatora PWM z ~80 CFM.

Zaproponowałem BeQuiet jako alternatywę tylko dlatego, że jest bardziej cichy od tego Noiseblocker-a, który sobie wybrałeś. Jednak nadal zostaję przy swoim zdaniu - brałbym coś o mniej więcej zbliżonych parametrach do obecnego Fan-a, a przy tym kilka razy bardziej cichego:
    http://www.scythe-eu.com/en/products/fans/slip-stream-120-pwm.html

Jeśli producent zasilacza przewidział wentylator o wydajności rzędu ~80 CFM to nie bez powodu. I wcale nie tak trudno "rozgrzać" zasilacz - latem temp. skoczy, godziny rozgrywki w wymagającą grę itd. No chyba, że komp. służy Ci do przeglądania niewymagających stron, Word-a i pasjansa.

Przy wentylatorach z wyższej półki producenci nie kłamią tak w parametrach tech. jak przy tych najtańszych, więc dane mimo, że odnoszą się do wartości uzyskanych w warunkach laboratoryjnych nie odbiegają tak bardzo od rzeczywistości, żeby je lekceważyć. BeQuiet, Noisebloker, Scythe to jednak produkty markowe.

Zrobisz jak zechcesz, ja w każdym bądź razie podzieliłem się swoimi doświadczeniami, bo chciałem Ci oszczędzić błędów jakie sam popełniałem rozpoczynając przygodę z wyciszaniem. Włożyć coś tylko cichego łatwo (wielu tak robi), ale jeszcze trzeba być świadomym jak to wpłynie na sprzęt wraz z upływem czasu. Tanich zasilaczy może nie żal do takich eksperymentów, ale tego Antec-a jednak trochę szkoda.

0
  • #12 17 Lut 2013 17:09
    prajzl
    Poziom 12  

Nie przesadzajcie z tą wydajnościa wentylatora.Ja wymieniłem w zasiłce 2 wentylatory 80 mm ,wstawiłem takie które się kręcą max 1200 obr na default kręcą około 800 obr a zailacza w ogóle nie slychać ,dziala to od dwóch lat i jest ok. W zasilaczach bez sensu te wentylatory robią aż takie obroty i chodza jak suszara,tam sie nic aż tak nie grzeje żeby z taka siłą to owiewać.

Dodano po 59 [sekundy]:

Kup jakikolwiek tani wentylator co robi max 1200 obr i bedzie cicho i tanio
    Tylko przedtem porządnie odkurz i wyczyść wnetrze zasiłki i tak co rok ,koniecznie:!:

0
  • #13 17 Lut 2013 17:49
    jurek.adam
    Poziom 43  

prajzl napisał:
    Nie przesadzajcie z tą wydajnościa wentylatora.
    prajzl napisał:
    W zasilaczach bez sensu te wentylatory robią aż takie obroty i chodza jak suszara,tam sie nic aż tak nie grzeje żeby z taka siłą to owiewać.
    Nie usiłuj być mądrzejszy od konstruktorów/producentów prezentując takie "tezy". Włożyć do zasiłki można cokolwiek, trzeba jeszcze wiedzieć jaki to będzie miało wpływ na sprzęt. I od tego trzeba zacząć zanim zacznie się doradzać, a nie "bo mnie działa". Działać będzie, a markowy sprzęt może nawet przegrzewać się bardzo długo zanim padnie, jednak wyższe temp. skracają żywotność elektroniki.

Zresztą co innego jakiś szrot z 8 cm went. czy tani Fortron za ~40-50 zł, a co innego Antec za kilka stówek, czy inny konkretny zasilacz.

0
  • #14 17 Lut 2013 18:38
    prajzl
    Poziom 12  

Ale co się tam ma przegrzewać?Zakłądajac że zasilacze impulsowe mają sprawność około min 80% a co lepsze prawie 90%,a przecietny komp obciązaony ciągnie koło 120-150W to ile jest tej traconej energii w zasiłce? 20-25W?W porywach 30W.Mam na myśli markowe zasilacze.

Jak nie wierzysz wyjmij swój zasilacz odkręć obudowe wyjmij wentyle i puść pasywnie sprawdź po 5 min pod obciązeniem ,a potem po 30min ,radiatory mają max koło 55st i nic tam bardziej już sie nie nagrzewa

Poza tym napierdzielanie tysiącami obrotów po radiatorze wiele nie daje.
    Ac freezer 3000 obr temp 38 st 1000 obr 42 st:!:

Więc myśle że przy przecietnym konfigu można śmiało załadować tam wentyla na 1200 obr i ryzyko awarii jest znikome a głośność na poziomie kręcaćego sie dysku bezcenna. :!:

0
  • #15 17 Lut 2013 18:52
    rzymo
    Poziom 28  

jurek.adam napisał:
    Nie usiłuj być mądrzejszy od konstruktorów/producentów prezentując takie "tezy". Włożyć do zasiłki można cokolwiek, trzeba jeszcze wiedzieć jaki to będzie miało wpływ na sprzęt. (...)

To jest jedna strona - praca z dużym obciążeniem, blisko mocy maksymalnej. Wtedy dobór wentylatora ma ogromne znacznie.

Druga strona jest taka, że obecnie znakomita większość zasilaczy jest dobierana z przesadnym zapasem i urządzenia się nudzą. Wystarczy niewielki przepływ powietrza, żeby temperatura elektroniki była w porządku, zwłaszcza jeśli w obudowie są inne "wyciągające" wentylatory.

0
  • #16 17 Lut 2013 18:54
    jurek.adam
    Poziom 43  

prajzl napisał:
    Ale co się tam ma przegrzewać?
    prajzl napisał:
    Jak nie wierzysz wyjmij swój zasilacz odkręć obudowe wyjmij wentyle i puść pasywnie sprawdź po 5 min pod obciązeniem ,a potem po 30min ,radiatory mają max koło 55st i nic tam bardziej już sie nie nagrzewa
    Moja rada: rozkręć jakiś zasilacz zaprojektowany jako pasywny i zobacz sobie jakiej jakości tam są elementy oraz radiatory i pomyśl dlaczego są takie duże.
    rzymo napisał:
    To jest jedna strona - praca z dużym obciążeniem, blisko mocy maksymalnej.
    Powtórzę jeszcze raz: wystarczy np. często grać w dość wymagające tytuły i już mamy niezłe obciążenie. Latem dochodzi wyższa temp. - zauważyłem, że nie wszyscy to uwzględniają. Nie wkłada się zasilacza 650W do komp. biurowego.

Złożenie: jak Twój komputer najczęściej się "nudzi" to włóż wolnoobrotowy wentylator - zgadzam się. Ale tylko w takim układzie, a nie "jakoś tam będzie byle było cicho". Wyciszanie nie powinno zanadto ograniczać możliwości korzystania z większych mocy zasilacza, bo nie o to chodzi, żeby sprzęt nadmiernie "kastrować" tylko uzyskać jakiś złoty środek.

0
  • #17 17 Lut 2013 23:16
    prajzl
    Poziom 12  

Ale ja nie zalecam przerabiania sprzetu na pasywny,przeciwnie uwazam że zasilacz pasywny to nieporozumienie.
    Bo nawet minimalny nawiew który jest niemal niesłyszalny,powoduje ze radiator może mieć wielokrotnie mniejszą powierzchnie i utrzymac te samą temperature.

Ja w każdym razie na swoim kompie core2 duo @ 3ghz z kartą 9500 gt ( tez krecona) w zasiłce cheftec 420w mam wentyle puszczone na 800obr pod obciązeniem wkrecają sie nieco wyzej może koło 1200 działam dwa lata i nieżadko leci na 100% max i nic sie nie dzieje.

Mialem troche stracha,myśląc sobie mam prawie pasywny komp za groszowe koszta ,bo dźwiek jaki generował był porównywalny do piszczenia cewek monitora kineskopa jaki wtedy jeszcze miałem.Dlatego dla pewności do radiatora w zasiłce(tego który bardziej się nagrzewa) przykleiłem klejem termoprzewodzacym miniaturowy termostat który odcinał zasilanie przy 60 st, no i zadziałał tylko raz w jakiś mega upalny dzień.

0
  • #18 17 Lut 2013 23:21
    jurek.adam
    Poziom 43  

Wspomniałem o pasywnym, bo po zajrzeniu pod maskę do takiego cuda od razu widać czym różni się taki zasilacz od zwykłego. Wtedy staje się jasne po co dają do zwykłych dość wydajne wentylatory zamiast tych niskoobrotowych co ledwo wieją.

To, że coś działa, to nie znaczy, że jest zrobione dobrze i należy to polecać wszystkim do wszystkich konfiguracji. Ponadto w zasilaczu nie grzeje się tylko sam radiator. Przy wyższych temp. skraca się żywotność elektroniki, a w dłuższym czasie spada sprawność, praw fizyki nie przeskoczysz. Im lepszy zasilacz tym ten proces trwa dłużej. Takie wyciszanie do tego na podkręconym CPU/GPU, to zwykłe zarzynanie sprzętu (choć rozłożone na raty). I jak tu grać na tak "wyciszonym" komp. ? Pytanie retoryczne.

0
  • #19 18 Lut 2013 11:54
    tjbb
    Poziom 12  

Sammson7 napisał:
    z fizyki jestem przeciętny ale ilość i kształt łopatek w starym wiatraku jest identyczna jak w tym który chce kupić więc cudów i różnic nie powinienem się spodziewać, a łożysko powinno być lepsze w nowym wentylatorze.

Ten BeQuiet też ma 1500obr/min i taką samą ilość łopatek o co prawda innym kształcie ale ma mieć o 30CFM więcej i jeszcze według producenta 7db mniej, no ktoś tu chyba kręci i to nie wiatrakiem. Wiem, że tych danych nie wolno brać na poważnie ale...

Mam zasilacz Be Quiet E8 580W modularny. Zasilacz jest niesłyszalny pod obciążeniem, po prostu błoga cisza. Wentylatory Be Quiet silent wings są po prostu ciche.

0
  • #20 22 Lut 2013 16:51
    TescoLover
    Poziom 9  

jurek.adam napisał:
    Wspomniałem o pasywnym, bo po zajrzeniu pod maskę do takiego cuda od razu widać czym różni się taki zasilacz od zwykłego. Wtedy staje się jasne po co dają do zwykłych dość wydajne wentylatory zamiast tych niskoobrotowych co ledwo wieją.

To, że coś działa, to nie znaczy, że jest zrobione dobrze i należy to polecać wszystkim do wszystkich konfiguracji. Ponadto w zasilaczu nie grzeje się tylko sam radiator. Przy wyższych temp. skraca się żywotność elektroniki, a w dłuższym czasie spada sprawność, praw fizyki nie przeskoczysz. Im lepszy zasilacz tym ten proces trwa dłużej. Takie wyciszanie do tego na podkręconym CPU/GPU, to zwykłe zarzynanie sprzętu (choć rozłożone na raty). I jak tu grać na tak "wyciszonym" komp. ? Pytanie retoryczne.

Zarzynanie sprzetu na raty które w poprzednim kompie trwało 4 lata i zasiłka została odstąpiona kuzynowi który po dziś dzień na niej smiga.A mój obecny chieftec smiga 2,5 roku po modzie i ma się świetnie.
    Koledze robiłem 3 lata temu tagana wymieniałem mu ostatnio procesor na nowszy i zasiłka widzie ta sama tam siedzi.Więc to zarzynanie to takie w leasing na 10 lat chyba. :D

0
  • #21 22 Lut 2013 17:07
    jurek.adam
    Poziom 43  

Jak czytam takie posty to dochodzę do wniosku, że nie warto kupować używanych zasilaczy, bo jak widać niektórzy lubią je zajeżdżać i nigdy nie wiadomo w jakich warunkach pracowały. Mamy wolność, każdy może sobie robić co chce ze swoim sprzętem, ale żeby doradzać innym trzeba wiedzieć co się robi i rzetelnie informować o ewentualnych skutkach ubocznych.

0
  • #22 24 Lut 2013 21:52
    pawelr98
    Poziom 34  

Mówisz że wyciszanie komputera przy podkręconym sprzęcie to już "zarzynanie". Moim zdaniem jeśli temperatura jest na odpowiednim poziomie nic się nie stanie. Ja np. posiadam Phenom-a II x4 965 @4.1ghz 1.38V. Chłodzony jest przez potężny system chłodzenia cieczą składający się z Bloku MNP poseidon oraz radiatora 360mm oraz 120mm. Używając przeciętnych wentylatorów (tj.3x antec trio + wentyl z contaca 29) na minimalnych obrotach (1000rpm a maksymalnie mogą 1900-2000) uzyskuję temperaturę w stresie 50°C natomiast jeśli dam wszystkie wentylatory na 2000rpm to temperatura spada do 44°C.Moim zdaniem wystarczy po prostu sprawdzić temperaturę poszczególnych podzespołów zasilacza za pomocą pirometru albo od biedy zwykłym termometrem elektronicznym z sondą na długim kablu.Wtedy dopiero zacząć myśleć o wysokowydajnym wentylatorze.

0
  • #23 24 Lut 2013 21:56
    jurek.adam
    Poziom 43  

pawelr98 napisał:
    Moim zdaniem wystarczy po prostu sprawdzić temperaturę poszczególnych podzespołów zasilacza za pomocą pirometru albo od biedy zwykłym termometrem elektronicznym z sondą na długim kablu.
    Zgadza się, zwłaszcza po kilkugodzinnej grze. Testy powtórzyć po kilku mies. pracy z modyfikacjami chłodzenia.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo