Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacze 7-segmentowe w urządzeniach mikroprocesorowych

Pokey 15 Lut 2005 12:26 2370 1
  • Witam!
    Napisałem kiedyś (w przypływie weny twórczej :) ) mały programik, który będzie pomagał podczas tworzenia oprogramowania dla mikroprocesorowych urządzeń posiadających wyświetlacze 7-segmentowe.
    Na wyświetlaczach takich można oprócz cyfr wyświetlić (przy odrobinie wyobraźni) również i niektóre litery. Chcąc wyświetlić jakiś komunikat lub cyfry musimy wcześniej znaki te zdefiniować - nigdy nie lubiałem tej żmudnej pracy. Rysowanie każdego znaku na kartce, sprawdzanie zapalonych segmentów, ustawianie jedynek (lub zer) w odpowiednich miejscach i przekodowywanie to na format HEX - a na dodatek w prawie każdym urządzonku mam inaczej podłączony wyświetlacz, więc trzeba to wykonywać przy każdym nowym projekcie.
    Mój program generuje kod zaprojektowanego znaku w ułamku sekundy :) Wystarczy tylko myszką "zapalić" odpowiednie segmenty i nacisnąć przycisk "Generuj". Program może również wygenerować listing (gotowy do dołączenia do programu w ASM) z sekwencją znaków. Znaki te wpisuje się wprost z klawiatury. Program posiada "wbudowane" kody wszystkich liter i cyfr które da się wyświetlić na takim wyświetlaczu - dla tych właśnie znaków program wygeneruje sekwencję kodów. Dokładniejszy opis znajduje się w samym programie. Chciałem jeszcze tylko dodać, że program umożliwia na wybór opcji, gdy segmenty wyświetlacza są podłączone bezpośrednio do portu mikrokontrolera lub do rejestru szeregowo-równoległego 74164 (bardzo popularne rozwiązanie). Można dowolnie przypisać numer portu do konkretnego segmentu jak i wybrać czy wyświetlacz jest ze wspólną anodą czy katodą (zapalanie jedynkami lub zerami)

P.S. Jeśli macie jakieś uwagi, propozycje lub znaleźliście jakieś błędy w programie, to możecie pisać, ale i tak nic już tam nie zmienię, bo skasowałem przypadkowo jego kody źródłowe, a nie chce mi się go pisać od nowa :)
    Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    koval_s
    Poziom 17  
    Ale ciekawe podejście, piszcie a i tak zrobię to co będę chciał i nic mi nie zrobicie, choćbyście chcieli, chociaż autor program dołączył, a nie tylko jego opis, więc może się przyda, osobiście praktykuję procedurkę która sama poprzestawia bity na odpowiednią pozycję zanim pójdzie na wizję