Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Flora Tig-100s - Problem ze spawaniem TIG

09 Lut 2013 16:03 5847 4
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich. Kupiłem niedawno spawarkę Flora TIG-100S. Do domowego użytku dla majsterkowicza sam spawarka jest Ok. Problem pojawił się, kiedy chciałem używać tiga. Po podłączeniu wszystkich przewodów (w tym również gazowego). Próbowałem spawać. Niestety nie jest wytwarzany łuk podczas zbliżania. Jedynym efektem jest odgłos syczenia gazu. Przy dotknięciu elektrodą do materiału wytwarza się łuk i elektroda się topi razem z porcelanowym uchwytem. Spawarkę kupiłem od znajomego który, tak jak ja nie zna się za bardzo na tigach i używał jej jedynie do spawania tradycyjnego.
    Może ktoś miał podobny problem. Prosiłbym o podpowiedzi.
  • Poziom 23  
    Przeczytaj instrukcję obsługi z tego co ja wiem to np ENEL musi mieć na masie + a na uchwycie minus . Twoja spawarka nie zajarza bezdotykowo gdyż nie ma jonizatora łuk wytwarza się przez potarcie o materiał i lekkie odrwanie od niego jeśli trzymasz cały czas na materiale spawanym to nic dziwnego że się topi.
  • Poziom 9  
    Oczywiście czytałem instrukcję. Dla mnie było rzeczą oczywistą że, nie można dotknąć do spawanego przedmiotu i tak trzymać. Po "złapaniu łuku" automatycznie cofam elektrodę na ok. 5-10 mm a ona nadal się topi. Stąd moje pytanie czy ten fakt może wskazywać na jakieś uszkodzenie spawarki.
  • Poziom 21  
    Nie zrozum mnie źle, ale muszę się o to spytać: pisząc gaz, miałeś na myśli argon? Bo znam przypadki, że ktoś próbował używać do TIG-a CO2. No i minus na uchwyt. Jak pali się elektroda, to jedyne co mi przychodzi do głowy, to jakieś nieszczelności na przewodzie gazowym lub uchwycie i zasysa ci powietrze. Albo skrajnie mały przepływ gazu. I moim zdaniem, jak cofasz elektrodę na 10mm to trochę za dużo, ale raczej i tak nie powinna się ona topić. Napisz jeszcze jaką masz elektrodę, rozmiar porcelanki i przepływ gazu. No i jaki prąd.
  • Poziom 9  
    No oczywiście argon. Spawałem elektrodą 2 do nierdzewki z porcelanką nr. 8. W sumie, tak jak w instrukcji obsługi. Przepływ gazu regulowałem na oko bo nie ma żadnej skali. Co do samego podłączenia przewodów to nie ma możliwości błędnego podłączenia + - przez odpowiednio wyprofilowane złączki. Próbowałem swojego tiga u mojego brata, który ma bardziej profesjonalny sprzęt i od ładnych kilku lat spawa nim zawodowo, dlatego sądzę że mój może być uszkodzony.