Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gorenje - programator nie rusza do przodu

lukjar6 07 Kwi 2005 23:27 7455 46
    lukjar6
    Poziom 15  
    Witam!!!
    Dość długo nie odpowiadałem na ten temat, ale nie miałem warunków ku temu aby zając się naprawą. Obecnie sie to trochę zmieniło więc chciałbym się podzielić tym co zrobiłem i zaobserwowałem.
    Zabrałem się od sprawdzenia hydrostatów (są dwa), wyszło, że są sprawne( dmuchałem w miejsce gdzie wchodzi wąż i sprawdzałem miernikiem rezystancję styków. Następnie wyczyściłem zbiornik wyrównawczy przy pompce, który był dość zabrudzony, przy okazji tej czynności wymontowałem pompkę od wody , która była w bardzo dużym stopniu zanieczyszczona kamieniem i innymi osadami(aż dziw bierze że działała) , posprawdzałem jeszcze węże gumowe czy są drożne i złożyłem w jedną całość. Po uruchomieniu i ustawieniu programatora na program prania skrócony, pralka wykonała wszystkie czynności poprawnie a programator obracał się .
    Następnie nastawiłem na program płukanie z wirowaniem, programator zrobił jeden przeskok i następnie zrobił sobie dłuższą przerwę tzn. nie przesunął się dalej dopiero gdy ręcznie przesunąłem o jeden ząbek cykl płukanie przebiegało już do końca prawidłowo.
    Mam odnośnie tego pytanie, czy gdy podczas płukania miałem nastawioną temperaturę 40 °C to czy programator mógł sie zatrzymać przy nie nagrzanej wodzie, aż osiągnie ona odpowiednią temperaturę?? a co dziwne to silniczek programatora cały czas się obracał. jakie informacje są pobierane podczas cyklu płukania- rozumiem że temperatura i poziom wody i... ???

A tak na marginesie to czy ma ktoś instrukcje do takiej pralki Gorenje WA 801N , bo nie mogę połapać niektórych oznaczeń??byłbym bardzo wdzięczny.

pozdrawiam..
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    PS 663S BIO
    Poziom 31  
    ale w nowych pralkach nie ma cewki blokady i programator nie czeka na zagrzanie wody tylko czas trwania skoków jest tak dobrany aby woda osiągnęła odpowiednią temperaturę dla danego programu, a pokrętło termostatu jest po to żeby na przykład na programie 95 st.C można było prać w niższej temperaturze, a cewki blokady to były stosowane w latach 1971 do 1998, a jaśli ta Gorenje była wyprodukowana na przykład w 1996 r. to i tak na pewno nie ma cewki blokady((((((może mieć najwyżej dodatkowy termostat bimtaliczny ale o to musisz spytać fachowców np. kol.Bleble ))))))
    lukjar6
    Poziom 15  
    Witam!!!
    A więc tak jak mówicie cewki blokady tam nie ma, a jeśli chodzi o to płukanie to pralka ma wode i początkowo wykonuje kilka obrotów i staje i nic - nie kręci sie, dopiero jak popchnę programator to zaczyna płukać( obroty w lewo i prawo) no i już dalej tak cykl płukania jaki jest tam zaprogramowany.

pozdrawiam..
    PS 663S BIO
    Poziom 31  
    czasami tak jest że pralka staje po ostatnim płukaniu z wodą w bębnie i na odpompowanie trzeba ją ręcznie przestawić lub wcisnąć przycisk >>automatyczne przejście na odwirowanie<< jeżeli takowy jest, to zatrzymywanie się po ostatnim płukaniu to opcja specjalna do prania tkanin delikatnych i nazywa się ZATRZYMANIE PŁUKANIA lub STOP PŁUKANIE jak kto woli, więc jeśli to się dzieje na programach do tkanin syntetycznych i delikatnych to jest to zupełnie normalne a jeśli na każdym programie to uszkodzony silniczek programatora lub programator
    lukjar6
    Poziom 15  
    Witam!!!
    Trudno mi określić czy to jest program dla tkanin delikatnych gdyż są same symbole, jeśli chodzi o pranie to cały cykl jest wykonywany do końca łącznie z płukaniem i odwirowaniem. Jeśli chodzi o silniczek to sprawdzałem go i jest OK. żresztą słychać jak cały czas się kręci. Sprawdzałem również sam programator podłączając go pod 230Vi ten się obracał kilka razy o 360° ,co powinno świadczyć o tym iż programator jest dobry tak jak i silniczek . Nie mam instrukcji obsługi do tej pralki i nie wiem jakie ma ona stany pracy. Poszukam gdzieś to może się dowiem czegoś więcej.
    pozdrawiam..
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    lukjar6
    Poziom 15  
    Witam!!!
    Dziś pralka znów była nastawiona na krótkie pranie i temperaturę okolo 70°C. Pralka wystartowała , nabrała wodę zaczęła wstępne pranie i jednoczesne grzanie wody i tutaj pojawił się problem , wcześniej gdy nastawiałem dokładnie tak samo tylko temperaturę na 30°C pranie wstępne trwało około20 minut - czyli krótko , a dziś przedłużyło sie do około 1h 15min , programator cały czas stał tylko jeden ząbek dalej od startu, dopiero po przekręceniu pokrętła temperaturu programator przesunął się dalej . Nie wiem czy to zbieg okoliczności ale myślę czytając rózne wypowiedzi, że ten typ programatora ma jakby wyliczony czas na grzanie wody dlatego cały czas słychać , że silniczek programatora się obaraca. Jeśli chodzi o grzanie wody to grzeje tylko nie wiem czy dobrze, no bo ponad godzinę grzać do 70°C? chyba że jakis czujnik jest uszkodzony, przekęcając pokrętło temperatury widać kiedy załącza się grzałka.
    A i jeszcze jedno ile mniej więcej wody powinna pralka nabierać podczas prania patrząc na zamykanie pralki, czy woda powinna wchodzic na drzwiczki do połowy czy mniej czy wcale , bo mam wrażenie jak by mi na praniu za mało wody pobierała
    Jeśli chodzi o wypalone styki to czy mogą one powodować nie przesuwania sie programatora np. podczas płukania?? lub jak opisałe wyżej podczas prania??

pozdrawiam..
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    lukjar6
    Poziom 15  
    Witam!!!
    Jeśli chodzi o hydrostaty są sprawdzone i przeczyszczone wężyki i zbiorniczek do którego dochodzą. A ten mechanizm przesuwu programatora czy to można naprawić?? czy sa wogóle części do tych rzeczy, wiem że jest to cięzka rzecz do zrobienia ale w ostateczności zabirę się za to bo nic nie będę miał do starcenia jedynie 360 pln za nowy.
    A temperatura jest tak jak opisałem nie wpływa na przesów programatora??
    pozdrawiam..
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika
    Witam
    Jeżeli hcesz bawić się programatorem to musisz mieć drugi aby z niego wymontować pakiety i je podmieniać,a jeśli nie dysponujesz drugim programatorem i nie masz wprawy to lepiej kup nowy,przynajmniej zaoszczędzisz czas.Powzdrawiam.
    lukjar6
    Poziom 15  
    Witram!!!
    Drugiego programatora nie posiadam a wprawa to sie okaże. Tylko mam pytanie
    1. czy rzeczywiście temperatura może mieć tutaj wpływ na przekręcanie się programatora??
    2. na czym polega regulacja temperatury w takiej pralce, czy jest regulacja mocy grzałki czy jakiś bimetal jest zastosowany??

pozdrawiam..
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    lukjar6
    Poziom 15  
    Witam!!!
    posiadam regulator temperatury na panelu. U mnie jest tenproblem , że po przekręceniu pokrętła na temperature mniejszą niż zadana po jakichs 5vmin programator ruszył, wczesniej steł na tej pozycji ponad 1h . moze to zbieg okoliczności gdyz cały czas słyszę silniczek programatora. Coraz bardziej jestem przekonany , że jest uszkodzony sam programator, gdyz zachowanie jego jest według mnie bardzo chaotyczne, np płykanie lub ta sprawa z grzaniem. postaram sie jeszcze kilka razy przerobic ten sam temat obserwując pralke aby mnieć szersze rozeznanie co może być najprawdopodobniejsz przyczyną mając na uwadze wasze wszystkie odpowiedzi.
    pozdrawiam..
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    lukjar6
    Poziom 15  
    Witam!!!
    Zroisumiałem dokładnie PS1. postaram się zrobić to tak jak opisałeś odłączając silniczek w miedzy czasie. W patrując się w prace pralki nie mogę na 100% powiedzieć żę silniczek ma prace ciągła i równomierną, gdyż słychąć także wodę silnik głowny wodę podgrzewaną przez grzałkę. pomysł z tym odłączaniem i sprwadzaniem czy silniczek jest wystarczająco silny by napędzać programator może powiedzieć czy programtora samego to wina cy silniczka. Przypominam sobie że w którymś momncie pracy pralki słyszałem jakby silniczek na chwilę zwolnił swoje obroty ale lepij to sprawdzić.

pozdrawiam..