Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gorenje - programator nie rusza do przodu

15 Lut 2005 12:42 7467 46
  • Poziom 15  
    Witam!!!
    mam oto taki problem z pralką gorenje - otóz gdy ją włącze to pralka wykonuje cykl na którym jest ustawiony programator i zatrzymuje sie, programatopr nie przeskakuje dalej aby wykonywać koleją czynność. Gdy przekręce pokrętło programatora na inny cykl prania to znów wykonyje to co ma do wykonania i sie zatrzymuje . Tak jest z każdą czynnością. Czy może mi ktoś przybliżć jaki może tutaj być problem?? czy poprostu programator do wymiany??
    pozdrawiam..

• Specjalista AGD
    Witam.
    Silniczek programatora sprawdałeś?
  • Specjalista AGD
    ale wogóle sie nie przesówa na kazdym skoku czy zatrzymuje sie zaraz po rozpoczęciu cyklu ?? Jesli sie zatrzymuje na początku cyklu (tzn zrobi z jeden czy dwa skoki) to sprawdź grzałke, bo jak nie podgrzeje wody to nie pójdzie dalej. Jesli stoi na kazdym zabku, niezaleznie od pozycji programatora to sprawdź silniczek programatora albo cewke blokady programatora
  • Poziom 15  
    Witam!!!
    Pralka po ustawieniu programatora wykonuje cykl i się zatrzymuje i tak po każdym ustwawieniu programatora w dowolnej pozycji. Jeśli chodzi o silniczek w programatorze to mam go rozebrać i sprawdzić magnesy w nim czy się nie porozklejały?? (Czytałem tutaj podobne posty o prpblemach z programatorem).
    pozdrawiam..

• Specjalista AGD
    Witam.
    Silniczek możesz sprawdzić miernikiem, możesz go wymontować i podłączyć pod 230V i zobaczyć czy działa, czy nie ma oporów przy zatrzymaniu go ręką itd. czytania na elektrodzie sporo....
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Witam!!!
    Model pralki to : WA 801N
    Pralka ma obroty rewersyjne, wykonuje cykle prania, raz kończy cykl a reaz nie kończy cyklu np. cały czas przeprowadza płukanie, albo cały czas wylewa wode choć jej juz nie ma, lub pierze bez postoju.
    Ale ta sytuacja nie zawzsze występuje, nie raz skończy cykl odwirowywania.
    Silniczek chodzi lekko, wyciągnąłem go i obejrzałem nie wygląda na uszkodzony. Po uruchomieniu słychac jak silniczek sie obraca, słychać również "tykanie" jak by programator chciał przeskoczyć dalej.

p.s.mam pytanko jeszcz odnośnie gdzie moge znaleźć taki programator, chodzi mi o sklep internetowy, gdszie takie cos sprzedają w razie konieczności wymiany???
    pozdrawiam..
  • Poziom 15  
    Witam!!!
    Sciagąłem typowe uszkodzenia pralek z elektrody i jest tutaj opisany objaw podobny jak ja opisuje. Mam pytanko czy może mi to ktoś jasno wytłumaczyć?? jaki związek ma tutaj grzałka?? Tempereatura wody wydaje się byc w porządku.
    pozdrawiam..
  • Poziom 15  
    Witam!!!
    model programatora to: EC 4460.01A 6/98/17 220-240V 50-60Hz T.70
    Zdjecie jest poniżej, dowiedziałem sie że taki kosztuje 365pln. Drogo troche,
    Jeśli chodzi o pracę silniczka to zaobserwowałem, że nie pracuje on cały czas, są momenty kiedy niedziała, ale jest również tak , że słychać go przez długi okres czasu np okolo 20 minut. po zakończeniu cyklu prania gdy się wyłączy pralka, gdy dotkne palcem silnika to jest lekko gorący. Żadsnej cewki przy programatorze nie widać, chyba że znajduje się w środku, ale za ropzbieranie to się nie biorę narazie. Poczekam na sugestie.
    pozdrawiam..

• Specjalista AGD
    Witam.
    Stawiam 99% na uszkodzenie silniczka programatora.
  • Poziom 15  
    Witam!!!
    Jeśli chodzi o ten silniczek w jaki sposób mógł się on uszkodzić?? obracać się obraca, aloe pod 220V go nie podłączałem jeszcze. Jak p[odłącze to opiszę zachownie tego silniczka.

A co myśłicie o hydrostacie?? czu on może psuć całą sprawę z nie wyłączaniem sie programu np płukania lub wyciągania wody ??

P.s. A czy mogę podłączyć silniczek zamontowany w programatorze zi zobaczyć czy programator bedzie sie przesuwał, czy to jet nie możliwe przez blokady np. temperatury (gdy woda nie jest nagrzana programator nie rusza)
    pozdrawiam..
  • Poziom 14  
    możesz podłączyć silniczek pod 220V, programator zrobi wtedy pełny obrót 360 stopni, ale to że silniczek raz chodzi a raz nie nie jest niczym dziwnym, spróbuj raczej wyczyścić z biorniczek ciśnienia na dole przy pompce
  • Poziom 1  
  • Poziom 15  
    Witam!!!
    Nie sprawdzałem jeszce tego triaka w module , ale podłączyłem silniczek programatora pod 230V. Silniczek zaczął się obracać.Włożyłem go do programatora i podłączyłem pod 230V. Silnik słychać i widać , że się kręci, ale jeśłi chodzi o pokrętło programatora to raz przeskakuje a raz nie przeskakuje. Czytając posty kolegów to stwierdzam, że prawdopodobnie może być uszkodzony programator mechaniczie(wytarte tryby)
    P.s. Gdzy silnik chodzi w programatorze to słychać tykanie tak jak by chciało pokrętło przeskoczyć ale nie może.
    pozdrawiam..
  • Specjalista AGD
    To wyglada na uszkodzenie ktoregos z trybow w przekladni programatora.
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Wyglada na uszkodzenie programatora, w polskich programatorach moglbym smialo powiedziec "na 99%" ale w programatorze serii EC.... chyba sie nie spotkalem z uszkodzonym silniczkiem. Ani z cewką ani z "rozsprzęgniętym" magnesem od reszty wirniczka. Byc moze mechanizm padl wewnatrz programatora.
    Za rozbieranie go nie radze sie brac bo juz tego nie poskladasz, Chyba ze juz to robiles i masz jakies programatory z demontazu do ewentualnego skompletowania czesci.
  • Poziom 15  
    Witam!!!
    Oglądając silniczek programatora to również zstanawiam sie nad sposobem jego uszkodzenia. Mgnes nei ma możliwości sie rozkleić, wirnik chodzi lekko bez większych oporów a cewki to ja tutaj żadnej nie widzę.
    Jeśłi chodzi o naprawę programatora to jeżeli nie będę miał innego wyjścia to się za to wezmę, nie będę miał nic do starcenia. Jednak poczekam trochę z tym zabiegiem i wyczyszczę jeszcze węzyki od hydrostatów , pojemnik i zobacze same hydrostaty.

P.s. obecnie mam cały czas włączony programator i jak narazie się ono obraca, tylko zastanawiają mnuie długie cykle. Niestety nie mam instrukcji do tej pralki i nie wiem jakie cykle jak długo trwają, ale sprawdze czy się obróci o 360stopni, choć myślę że w pozycji STOP mimo obracającego sie silniczka pokrętło nie powinno przeskoczyć, czy mam rację??
    A czy ma ktoś może onstrukcję obsługi tej pralki i ewentualnie jakis schemacik??Gorenje WA 801N programator : EC4460
    pozdrawiam..
    lukjar6 napisał:
    (...) obecnie mam cały czas włączony programator i jak narazie się ono obraca, (....) sprawdze czy się obróci o 360stopni, choć myślę że w pozycji STOP mimo obracającego się silniczka pokrętło nie powinno przeskoczyć, czy mam rację??

Nie masz racji, musi zasuwac na okraglo do bólu :)
  • Poziom 15  
    thx za odpowiedz więc niech chodzi zobaczymy.
    Jak narazie to chodzi mi okolo 1 godziny i przesunął sie o około 180 stopni czy tak ma być czy może coś za wolno się obracać, czy cykle prania są tak długie??
    pozdrawaim..
    Czas mniej wiecej jest w porzadku. Tylko jest dylemat - jezeli "na sucho" bedzie przechodzic poprawnie to nie wiadomo jak sie zachowa z dodatkowym obciazeniem jakim jest tarcza do sterowania kierunkiem strumienia wody w dozowniku, o ile ta pralka ma kierowanie wody mechaniczne a nie elektryczne na 2 lub 3 el-zaworach...
  • Poziom 15  
    Witam!!!
    Nie wiem dokładnie co masz na myśli ale jeśli chodzi o obciażenie mechaniczne to nie widzę tutaj zadnej takeij możliwości ponieważ dochodzą tutaj tylk 4 kostki więc wydaje mi się , że programator pracuje w warunkach swojej rzeczywistej pracy( pomijając niepodłączone czujniki)
    pozdrawiam..
    Sprobuj w czasie pracy silniczka poruszac koncowkami zasilajacymi tuz przy silniczku, byc moze czasem nie laczy i zatrzymuje sie...
  • Poziom 1  
  • Poziom 15  
    Witam!!!
    Jeśli chodzi o silniczek to myślę , że u mnie jest oki ponieważ całąnoc chodzi non stop podłączony do 230V i nie słychać aby się zatrzymywał. Programator wykonuje obroty o 360stopni(okolo2 godz.) Niw wiem sam już , możę jeszce przeczyszczenie hydrostatów przyniesie jakis efekt. Myślę , że mogą być styki wewnątrz programatora zaśniedziałe..
    pozdrawiam..
  • Poziom 18  
    Jeśli w pralce jest płyta sterująca silnikiem (a powinna być), to być może steruje ona silniczkiem programatora (do tej pory nie wiemy skąd jest sterowany napęd programatora). Jeśli silniczek jest sterowany z programatora, to może pękł styk, co jest nagminne w tym typie, chociaż zwykle pękają styki często zmieniające swoje położenie, tzn. sterujące silnikiem głównym.