Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ładowarka rowerowa( bateria z lapka + bateria słoneczna ) ?

09 Lut 2013 17:07 3030 12
  • Poziom 8  
    Witam,
    Głowie się od pewnego czasu nad tym jak ładować komórkę podczas jazdy na rowerze.
    Doszedłem do wniosku, że dobrym rozwiązaniem byłoby dynamo w piaście.
    Jednak takie coś stawia opór( no szczególnie podczas ładowania) i ma większą masę od klasycznych piast.
    Cena takiego bajeru też nie jest niska.
    Stąd nasuwa się pytanie: czy można do baterii asusa o parametrach : 11.2V; 4400mAh, 49Wh podłączyć jakoś 1 albo 2 panele słoneczne oraz regulator ładowania za pośrednictwem którego mógłbym ładować telefon czy też akumulator z lampy ?
    Bateria znajdowałaby się w sakwie także nie byłaby narażona na czynniki zewnętrzne itp.
    Podkreślam, że nie znam sie na tego typu sprawach więc jeśli coś przekręciłem albo powypisywałem jakieś herezje to nie krzyczcie ! :D
    Z góry wielkie dzięki !
    dawid

Dodano po 5 [minuty]:

znalazłem coś podobnego w ofercie pewnego sklepu ale wydajność wydaje sie mizerna,
    Suma sumarą wychodzi na to, ze chce zrobić to samo tylko że wydajniejsze.
    Nazwa tego urządzenia to : Ładowarka ONpower 300 sun.
  • Poziom 8  
    Kamil ale to chyba dotyczy piasty?
    Wiesz nie wiem jak to sie ma do mojej baterii, czy jest dobra co i jak...
    jakie mam zastosować baterie słoneczne i czy to ma sens
  • Poziom 19  
    Rozwiązanie z piastą jest tańsze i bardziej wydajne prądowo wiem co mówię bo miałem okazję jechać rowerem z takim dynamem i nie stawia strasznych oporów jak zwykłe dynamo .
  • Poziom 8  
    no ale nie jest możliwe że 2 panele podładują mi tą baterie z lapka i od niej naładuję telefon? Jakoś nie chce kupować piasty, chce zrobić 10 tyś km w tym sezonie i wolałbym nie dokładać tego dynamo.
  • Poziom 8  
    no tak, to jest realny problem.
    Myślałem o bokach sakw - ale tam są narażone na uszkodzenia i pewnie gorsze jest nachylenie co do promieni świetlnych.
    Chyba dynamo bd lepszym rozwiązaniem faktycznie.
  • Poziom 19  
    Tak dynamo jest najlepsze i też bardziej nie zawodne .
  • Poziom 8  
    Dobra, to dajmy na to, że kupiłem sobie tą piastę.
    dobrym rozwiązaniem będzie kupienie takiego bajeru "Ładowarka rowerowa Kemo 172,USB"
    Problem jest taki, że wyłącza się przy 29 km/h i załączy się dopiero gdy zwolnisz do 22km/h...
    I jest to logiczne, tylko czy można ten problem rozwiązać w inny sposób, żeby działało przy większych prędkościach ?

Dodano po 46 [sekundy]:

ładowarka rowerowa( bateria z lapka + bateria słoneczna ) ?
  • Poziom 8  
    Dobra, przeczytałem cały post, który mi wysłałeś i mam mętlik w głowie.
    Czy ma sens do kompletu dodać tą baterię, którą posiadam ?
    No bo aku nie lubią przerw w dostawie energii- to sie tyczy sytuacji gdy stoimy na światłach albo robimy sobie przerwę.
    Teraz tak, MichałKob napisał, że "Takie dynamo bez obciążenia obraca się niezbyt lekko i generuje impulsy napięcia o wartości kilkudziesięciu V. Autor w/w stronki podaje, że najmniejsze opory dynamo generuje wtedy, kiedy... zewrzemy wyjście. Także ze swojej strony polecam stabilizator równoległy."
    Czyli coś w oparciu o stabilizator równoległy to bd lepsze rozwiązanie ?

Dodano po 2 [minuty]:

w sumie to masło maślane no bo wtedy cierpi ta bateria od lapka... czy nie tak do końca ?
  • Poziom 19  
    Ja na twoim miejscu dał bym tak dynamo mostek prostowniczy kondensator 4700uf/25V stabilizator napięcia 5V kondensator 100nf i gniazdo usb i tyle ewentualnie jakiegoś leda sygnalizującego pracę ja zawsze jak jadę sobie rowerem to doładowuję telefon i nic złego sie nie dzieje schematy są w google a cena takiego rozwiązania nie przekroczy 5 zł :D
  • Poziom 8  
    ok, dzięki Kamil za zainteresowanie, b mi pomogłeś