Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung seria 3 - Instalacja równoległa XP do WINDOWS 8

Kajtek_170 09 Lut 2013 17:21 3189 6
  • #1 09 Lut 2013 17:21
    Kajtek_170
    Poziom 22  

Witam.

Mam laptop Samsung 355E5c-A02 (dokładna specyfikacja: https://www.samsung.com/hk_en/consumer/computer-peripherals/notebook/series-3/NP355E5C-A02HK )

Laptop ma fabrycznie Windows 8, jednak dla naszych potrzeb koniecznie musi pracować na windowsie XP (specjalistyczne oprogramowanie i drivery do urządzeń zewnętrznych). Jednocześnie zależy mi by nie usuwać Win8, skoro jest za niego zapłacone.
    Do laptopa nie ma żadnych płyt, wszystko na partycjach.

Włożyłem płytę Linuxa Mint, zpartycjonowałem sobie dysk gParted'em, i tutaj już pierwsze zdziwienie, bo wszystkie partycje są jako podstawowe, a zawsze spotykałem się że są max 2 podstawowe, reszta logiczna. Zpartycjonowałem pomniejszając partycje WIN8 i dodając nowe partycje: dla XP (FAT 32) dla Minta (ext4) i na dane (ntfs), dodatkowo 2 gb na swap
    Wszystko dokładnie widać na zrzucie ekranu w załączniku.
    Problem pojawił się po włożeniu płyty z XP, który widzi jedną tylko partycję o nazwie C: Partycja1 i rozmiarze 478GB (czyli całego dysku twardego)
    Pytanie brzmi, jak zainstalować XP, jednocześnie nie tracąc Windowsa 8 i partycji RESCUE.
    Następnie chciał bym zainstalować Minta i wykorzystać także Liuxowski GRUB jako Bootloader, ale z tym już nie powinno być problemu.
    Po zpartycjonowaniu Win 8 przy uruchamianiu pisał że naprawia sobie dysk, ale potem uruchomił się normalnie. W Moim Komputerze wyświetla dysk od XP jako D:, od Minta jako E: (ale nie odczytuje, wiadomo chce go formatować), i Dane jako F:
    Dodam jeszcze że szukałem już po internecie, ale nie znalazłem niestety rozwiązania. Samsung seria 3 - Instalacja równoległa XP do WINDOWS 8

0 6
  • Pomocny post
    #2 10 Lut 2013 06:36
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie zainstalujesz Windows XP na dysku o stylu partycjonowania GPT.

0
  • #3 10 Lut 2013 15:09
    Kajtek_170
    Poziom 22  

A jak z Windowsem XP 64bit? Tez nie da rady zainstalować?
    Rozumiem Że żadna konwersja na MBR tak by zachować chociaż tylko WIN 8 (bez tych recorwerów nawet) nie da rady?
    Podejrzewam że pozostaje tylko czyszczenie dysku do zera i wgranie samego Xp i Minta, lub druga opcja pozostawienie win 8, dograniu Minta, a XP jaki Virtual w Mincie, tak?

0
  • Pomocny post
    #4 10 Lut 2013 19:43
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Miałem styczność z podobnym "szajsungiem", choć o nieco innej konfiguracji.
    Teoretycznie prościej wychodzi kupić nowy twardy dysk (koszt 200 zł i więcej) niż kombinować, bawić się i tracić czas w przerabianie układu partycji czy backup oryginalnego układu partycji wraz z systemami Recovery (aby zachować Win∞shit). W zasadzie o tej wersji systemu mam negatywne zdanie, ale nie będę się rozpisywać.
    Wkrótce będę mieć drugi twardy dysk na którym będę mógł porobić testy o ile w ogóle znajdę na to czas.
    Win XP to już przeżytek i wiadomo kiedy skończy się wsparcie oraz pisanie oprogramowania na ten system. Radziłbym Win7. Producenci specjalistycznego oprogramowania (np. przemysłowego) dopiero aktualizują swoje oprogramowanie do pracy pod Windows 7, radziłbym dokładnie zorientować się w tym zakresie.
    Możesz podzielić się spostrzeżeniami odnośnie zgodności sprzętu ze system GNU/Linux? W moim przypadku Ubuntu 12.04.1 LTS bardzo kiepsko sobie z tym radzi... Główne problemy występują ze sterownikiem ekranu (na matrycy kasza, na zew. monitorze ok, fglrx kompletnie nie działa), obsługą ACPI (regulacja jasności) oraz siecią bezprzewodową (tu chyba wina leży po stronie Ubuntu).

0
  • #5 10 Lut 2013 20:16
    Kajtek_170
    Poziom 22  

Okay, czyli na chwile obecną spróbuje zainstalować Tego MINTa i wirtualnie XP.
    Niestety, program który używamy też już od paru lat nie ma wsparcia, bo powstał jego następca, jednak Przejście na nowy program wiąże się z wielkimi kosztami, po pierwsze, nasz stary sprzęt nie jest kompatybilny, więc oprócz programu musieli byśmy powymieniać też urządzenia, a ponadto, przeszkolić wszystkich w obsłudze nowego programu, a stary wszystkim jest dobrze znany, dlatego pozostajemy przy XP.
    Ciekawostką jest ze sam program działa nawet w WINE na Linuxie, problem jest jednak sprzęt do niego, który nie ma sterowników pod inne systemy niż XP, WIN 2000 i 98
    Jeżeli chodzi o MINTA, to jeszcze go nie zainstalowałem, na razie w Live używałem, ale nie widziałem problemów dotychczas. Zaraz zabiorę się za instalacje i dam znać. Na chwile obecną na pewno wifi działa out of box. Na temat reszty dam znać :)

0
  • #6 11 Mar 2013 22:53
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Proponuję spróbować skorzystać z wirtualizacji i postawić system na maszynie wirtualnej, tylko nie wiem jak będzie wyglądać sprawa obsługi urządzeń zewnętrznych.

0
  • #7 12 Mar 2013 10:42
    Kajtek_170
    Poziom 22  

koniec z końcem, zrobiłem kopie zapasową 8 na 5 płytach DVD, i sformatowałem na MBR wgrałem XP. Brakuje kilku sterów, nie działa np USB 3.0, oraz czytnik kart, a np po otwarciu CD robi się czarny ekran. Do tego strasznie muli, ale program którego potrzebowałem działa. Spróbuje wgrać równolegle win 7 i Minta jeszcze, do zwykłych prac. Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

A próbowałem wcześniej na maszynie wirtualnej, ale do sprawdzania sterowników takie rozwiązanie sie nie nadaje, bo np na virtualu nie można było wgrać sterów od grafiki, a przy prawdziwej instalacji nei było już problemu z tym. Pozdrawiam

0