Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy taniej ogrzewać CWU grzałką czy piecem na ekogroszek?

09 Feb 2013 17:25 29880 16
  • Level 22  
    Witam, obecnie mam podłączony bojler poprzez pompke na stałe do pieca na ekogroszek ponieważ sterownik nie ma funkcji sterowania CWU i wydaje mi się że przez to za często wychładza się piec i włącza pobieranie węgla na dogrzanie bojlera.
    Co zrobić aby taniej ogrzewać wode w bojlerze?
    1. dokupić lub zmienić sterownik na taki ze sterowaniem CWU
    2. Dokupić grzałke do bojlera i całkowicie odłączyć go od instalacji CO po czym grzanie włączać tylko w nocy przez sterownik czasowy aby wykorzystać tanią taryfe nocną
    proszę o jakieś podpowiedzi.
    ITADEK
  • Level 36  
    Nie określiłeś dobowego zapotrzebowania na CWU oraz wielkości kotła i zasobnika ale i tak w 99% .....

itadek wrote:

Dokupić grzałke do bojlera i całkowicie odłączyć go od instalacji CO po czym grzanie włączać tylko w nocy przez sterownik czasowy aby wykorzystać tanią taryfe nocną
  • Level 18  
    Witam, za mało danych, aby coś zacząć kalkulować. Musisz podać jeszcze:
    - jak grzejesz cwu latem,
    - jakiej mocy jest kocioł i ile węgla zużywasz na dobę,
    - jakiej pojemnosci jest bojler,
    - jakie jest zapotrzebowanie na cwu, lub ile osób.
  • Level 22  
    Latem grzeje wode na ruszcie awaryjnym drzewem, kociol ze stomporkowa 18kw ekotech, zurzycie na dobe teraz okolo 20-25 kg , zapotrzebowanie na wode to 2 osoby dorosle i 2 dzieci ,powierzchnia domu 160 m2 da parterze tylko podlogowka ze sterownikiem euroster na poddaszu grzejniki z termostatami wszystko bardzo dobrze wspolpracuje ale meczy mnie jeszcze ten bojler
  • Level 36  
    W okresie grzewczym opłaca się przy okazji grzania co grzać i cwu za pomocą kotła.
    Poza sezonem grzewczym jest to całkowicie ekonomicznie nieuzasadnione, taniej grzałką (jeśli się kupuje opał).
  • Level 30  
    sposób ładowania zasobnika nie pływa na ilość zużytej ciepłej wody. Inaczej twoje spalanie nie zmniejszy się, jak kupisz i zamontujesz dodatkową pompę z odp sterownikiem.
  • Level 18  
    itadek wrote:
    ... wydaje mi się że przez to za często wychładza się piec i włącza pobieranie węgla na dogrzanie bojlera.

Dobrze ocieplony bojler nie jest w stanie wychłodzić 18 kW kotła. Do podgrzania 200l cwu potrzeba ok. 6 kwh energii, czyli należy spalić ok. 1, max 2kg węgla (wartość opałowa węgla to 7kwh/kg). Potrzeby bojlera są 20-krotnie mniejsze, niż potrzeby na ogrzewanie budynku.
    Jak zabudujesz grzałkę, to będzie Cię to kosztować co najmniej 3 zł/dziennie. Teraz sam przekalkuluj czy opłaca paprać się tym drewnem, czy też jest to
    Quote:
    całkowicie ekonomicznie nieuzasadnione.
  • Level 11  
    Załóż sobie solary. Koszt duży ale nic nie robisz żeby była ciepła woda.
  • Level 30  
    radekch24 wrote:
    Załóż sobie solary. Koszt duży ale nic nie robisz żeby była ciepła woda.

solary poza tym, że ladnie wyglądają, to przeważnie nigdy się nie zwracają
    mam na myśli domki jednorodzinne
  • Level 36  
    Berga zapomniałeś o kilku rzeczach.
    Te 1-2 kg wegla na potrzeby podgrzania samej cwu to ok ale ...
    Jaką sprawność uzyskuje kocioł przy tak małej mocy ?
    Ile potrzeba kilogramów węgla aby codziennie rozgrzać kocioł (około 350kg wg. producenta) do temperatury trochę wyższej niż temperatura cwu ? Chyba zdajesz sobie sprawę, że on bez podtrzymania temperatury (co jest ekonomicznie nieuzasadnione) przez 20 godzin odda ciepło grzejąc kotłownię) .
    Teraz spokojnie można sobie policzyć co się bardzie opłaca.
    PS
    Przy takiej rodzinie zapotrzebowanie na cwu jest około 120L/dobę .
  • Level 18  
    Grzegorz Siemienowicz wrote:
    Berga zapomniałeś o kilku rzeczach.

Grzegorzu, ja o niczym nie zapomniałem. Uważam tylko, że przygotowanie cwu metodą Tadka jest najtańsze. To są przecież jego słowa:
    Quote:
    Latem grzeje wode na ruszcie awaryjnym drzewem...
    a nie moje. Ty zresztą sam palisz w kotle drewnem z wiadomego powodu, a kol. Tadek gazu niestety nie ma, i jego sposób na lato jest, wg mnie właśnie, ekonomicznie uzasadniony. Ja twierdzę tylko, że jak się ogrzewa dom węglem, to opłaca się dorzucić łopatkę dziennie, by mieć ciepłą wodę.
    PS. Co do ilości cwu -autor się nie wypowiada, a to bywa różnie, u mnie też są tylko 4 osoby, i są dnie, że 200l jest mało.
  • Level 22  
    Grzegorz Siemienowicz wrote:
    Nie określiłeś dobowego zapotrzebowania na CWU oraz wielkości kotła i zasobnika ale i tak w 99% .....

itadek wrote:

Dokupić grzałke do bojlera i całkowicie odłączyć go od instalacji CO po czym grzanie włączać tylko w nocy przez sterownik czasowy aby wykorzystać tanią taryfe nocną

Panie Grzegorzu a ile teoretycznie zużyje kwh na miesiac do ogrzania bojlera 200l grzałką 1kw?
  • Level 36  
    Przez 30 dni po 200L z temp. 10 do 55 st ... 315 kWh.
    Dla Twojej rodziny starczy około 120L dziennie (co pisałem wcześniej).
    Do tego dochodzą straty zasobnika (około 1kWh dziennie) ale można je zminimalizować.
    Drewno opłaca się jeśli ma się swoje suche.
    Ostatnio chciałem kupić drewno i nie dość, że nie wysuszone to musiał bym po nie pojechać. Kalkulacja prosta .... do końca sezonu palę tylko gazem.
    Teoretycznie tańsze paliwo po doliczeniu wszystkich kosztów nieraz mi wychodzi drożej.
    Oczywiście nie piszę, że drewnem się nie opłaca :!:
    Gdy się posiada kupione tanio i suche to jest bardzo tania alternatywa dla gazu.
  • Level 17  
    Ja mam kocioł Żywiec 19 kW na ekogroszek, zasobnik CWU 120l i 5 osób w rodzinie. Sterowanie pozwala na załączanie pomp od CWU i CO, czyli w lato przełączam na tryb letni i działa tylko pompa CWU. Niestety muszę stwierdzić że przy obecnej cenie węgla, poborze prądu przez pompę CWU jak i sam sterownik jest to zupełnie nieekonomiczne. Piec aby nie wygasł musi pracować w podtrzymaniu, w ciągu dnia nie ma nas w domu, główne zużycie CWU odbywa się wieczorem. Bojler mam wyposażony w grzałkę i w lato przechodzę na ogrzewanie elektryczne.

Ekonomicznymi rozwiązaniami są w moim przypadku:
    - palenie tekturą i odpadami papierowymi których z racji zawodu zawsze mam dużo codziennie. Niestety nie uśmiecha mi się codziennie poświęcać ok 40 minut na palenie tym w kotle, chodź kocił nabiera szybko temperatury i zasobnik także. Zużycie energii pomijając zużycie prądu przez pompkę CWU jest prawie zerowe (darmowe paliwo)
    - wykonanie paneli solarnych z grzejników, wystawienie tego na dach, mam wolny strych wiec na nim także mogę umieścić dodatkowy bojler i włączyć to w obieg instalacji ciepłej wody do domu gdyż mam także na strychu wyprowadzone przyłącza. Problemem dla mnie to, rosnąca temperatura w upalne dni ale to zapewne kwestia odpowiednich zabezpieczeń. Plusami to niski koszt wykonania instalacji, zimą ciepła wodę mam z innego źródła. Koszt inwestycji zakładając ze na prąd wydaję latem ok 100 zł powinie zwrócić się po w ciągu paru lat, ale to melodia przyszłości.
    - w domu mam także przyłącze gazu, ogrzewanie wody gazem chyba by wyszło najtaniej. Gotuję na płycie elektrycznej, nie chcę gazu z wiadomych przyczyn, wiec samo utrzymanie licznika gazowego przez cały rok jest także dla mnie nieekonomiczne. Gdy ocieplę dom, dach pomyślę nad przejściem ogrzewania z węglowego na gazowe wiec wtedy może...

Podsumowując, obecnie moim zdaniem ogrzewanie CWU prądem jest najtańsze w małych rodzinach, gdzie jest zmywarka do naczyń a ciepłą woda służy głównie do brania szybkich kąpieli pod prysznicem latem.
  • Level 16  
    Wszyscy przeliczamy cenę węgla, cenę prądu do przygotowania CWU a nikt nie bierze pod uwagę zużycia kotła w którym się pali i wygasza, przy niskich temperaturach następuje szybsze zużycie kotła a niestety nie jest on tani. Moi rodzice mają kocioł miałowy którego żywot dobiega końca po ok 11 latach nieprzerwanej pracy czy latem, czy zimą - zimą miał, latem papiery, drzewo. Więc przeliczcie sobie sami co lepiej się opłaca. Kolektory jeżeli zrobione samemu to ok bo cena przystępna jak ktoś potrafi sobie majsterkować, ale wydać 10kzł na instalację to porażka, przy założeniu ze przez około 6 miesięcy podgrzewa się wodę przez piec.
  • Level 29  
    itadek wrote:
    kociol ze stomporkowa 18kw ekotech, zużycie na dobe teraz okolo 20-25 kg ,

I to jest kluczowe. Więcej idzie w komin niż na ogrzanie wody. Myślę, że grzałka elektryczna z taryfą nocną bardziej się opłaca. Do zużycia węgla trzeba też doliczyć zużycie prądu na podajnik i wentylator.